Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Rok 2016 je významným rokem pro osobnost Karla IV. Je to totiž přesně 700 let od jeho narození. Pokud se chcete dozvědět informace, které jste o českém a německém králi, římském císaři a významné osobnosti české historie nevěděli, čtěte dále náš č...

Co jste možná nevěděli o Karlu IV. aneb Zajímavosti o jedné z nejvýraznějších postav české historie

Karel IV.
zdroj: oficiální zdroj Karel IV.
aktualizováno 29.04.2016, 16:06 | 29.04.2016, 16:06 | nix

Rok 2016 je významným rokem pro osobnost Karla IV. Je to totiž přesně 700 let od jeho narození. Pokud se chcete dozvědět informace, které jste o českém a německém králi, římském císaři a významné osobnosti české historie nevěděli, čtěte dále náš článek.

Karel IV. nebylo jeho původní jméno
Karel IV. se narodil Janu Lucemburskému a Elišce Přemyslovně 14. května roku 1316. Poprvé byl pokřtěn jménem Václav, které bylo typické pro Přemyslovce. Jméno Karel IV. získal až u francouzského dvora, kam ho poslal v roce 1323 jeho otec Jan Lucemburský na výchovu. Ve Francii strávil Karel IV. celých 7 let. Jméno Karel získal po svém kmotrovi Karlu IV. Sličném (bratranec jeho první manželky Blanky z Valois).


Karel IV. byl na dobu, ve které žil velmi inteligentní
Ve středověku byla gramotnost lidí, včetně panovníků až na posledním místě. Z toho důvodu byl Karel IV. považován za velmi chytrého panovníka. Nejen proto, že byl velmi moudrý ohledně svých rozhodování, ale především proto, že uměl číst a psát, což nebylo v té době u panovníků běžné. Mimo toho, že Karel uměl číst a psát, byl také neuvěřitelně talentovaný z hlediska jazykových dovedností. Ovládal latinu, francouzštinu, italštinu a němčinu. Těchto znalostí nabyl ve Francii, kde se na pařížské univerzitě učil svobodnému umění a vladaření.


Se svou matkou se viděl naposledy ve svých 7 letech
Po svém odjezdu do Francie, kam Karla poslal jeho otec, svou matku už nikdy neviděl. Karlovi bylo 7 let, když byl vyslán Janem Lucemburským na výchovu do Francie. Ve Francii strávil Karel IV. sedm let svého života a při návratu do českých zemí se nejvíce těšil na svou matku-Elišku Přemyslovnu. Ta však zemřela dříve, než se svého synka dočkala.

 

Karel IV.
(Foto: Oficiální zdroj)


Otec svého syna zrovna nemiloval
Otec Karla IV. Jan Lucemburský svého syna příliš nemiloval, a to z jediného důvodu. Bál se konkurence ve vladaření. Z tohoto důvodu Karel zpočátku spravoval pouze severoitalské državy svého otce. Roku 1333 vyšel Jan Lucemburský vstříc české šlechtě, která požadovala, aby se Karel ujal vlády. Z tohoto důvodu udělil svému synovi titul moravského markraběte.


První žena mu nebyla schopna porodit potomka
První ženou Karla IV. byla Blanka z Valois, která byla dcerou hraběte Karla z Valois a jeho ženy Mahaut de Châtillon. Tento sňatek byl předem domluvený a zpočátku braný jako symbolický, jelikož oběma bylo teprve 7 let. Blanka mu porodila dvě dcery (Kateřinu a Markétu), ale nebyla schopna mu porodit následníka trůnu. Z toho důvodu se přestala líbil otci Karla IV. Janu Lucemburskému. Přesto, že byl sňatek mezi Blankou a Karlem smluvený, tito dva se velmi milovali a její smrt nesl tento významný panovník velmi těžce. O tom, jakým způsobem Blanka zemřela, se diskutuje. Jedni tvrdí, že ji zabil mor, druzí, že zápal plic.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Máš strach prezentovat projekty ve škole?
V čem se skrývá úspěch ve škole?
Kam s tahákem, aby nebyl objeven?


Rok 1348 byl nejplodnějším rokem Karla IV.
Rok 1348 byl, co se týče Karlovi aktivity, tím nejplodnějším:

* 7. 4.1348 založil Pražské vysoké učení. Tím se Praha stala evropským centrem vzdělanosti. Tato univerzita byla první ve střední Evropě a předlohou se jí staly univerzity italské a francouzské.

* 8. března 1348 začal Karel IV. zakládat Nové Město pražské, jehož centrem se stalo dnešní Karlovo náměstí.

* Na Pražském hradě došlo jeho zásluhou k obnovení královského paláce a k dalším stavebním pracem na Svatovítské katedrále a kapli sv. Václava. Vedoucím staveb se stal po smrti Matyáše z Arrasu, slavný stavitel a sochař Petr Parléř. Karel nechal postavit novou královskou hrobku a do ní převézt ostatky českých králů a církevních hodnostářů.

* Starý Juditin most, která spojoval Staré a menší město pražské, nahradil kamenný, na jehož obou koncích jsou věže.

* Protože v době hladomoru nebyla pro lidi práce, nechal Karel IV. postavit tzv . hladovou zeď na Petříně, a tím zajistil nové pracovní příležitosti.

* 10. června 1348 založil panovník hrad Karlštejn. V kapli sv. Kříže, která je součástí hradu, chtěl Karel uložit ostatky svatých a korunovační klenoty.


Jeho poslední manželka byla o třicet let mladší
V roce 1363 se stala jeho manželkou téměř o třicet let mladší Alžběta Pomořanská, která mu porodila dalších pět dětí. Dle pověstí disponovala ohromnou silou, díky které lámala meče a ohýbala podkovy.


Jeho život zmařila banalita
Karel IV. vedl obdivuhodný život a mnoho toho dokázal. Tento život však zmařila naprostá banalita, a sice zlomenina krčku levé nohy. Díky dlouhému ležení onemocněl zápalem plic a 29.listopadu roku 1378 ve věku 62 let zemřel. Jeho ostatky byly uloženy do královské hrobky u chrámu sv. Víta.4 hlasů
Vaše hodnocení