Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Káva i energetické nápoje jsou na únavu sice dobré, ale pro tvé tělo mají spoustu negativních účinků. Máme pro tebe nápoje, které ti energii dobijí, a navíc mají pro tvé tělo spoustu dalších přínosů.

Dochází ti energie? Tyhle nápoje tě dobijí

Podzim
zdroj: Thinkstockphotos Podzim
aktualizováno 11.10.2013, 09:24 | 11.10.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

Káva i energetické nápoje jsou na únavu sice dobré, ale pro tvé tělo mají spoustu negativních účinků. Máme pro tebe nápoje, které ti energii dobijí, a navíc mají pro tvé tělo spoustu dalších přínosů.

Je jedno, zda jsi propařila celou noc, špatně jsi spala, nebo na tebe něco leze a ty se cítíš slabá jako moucha, každý občas potřebuje povzbudit. Pomoci ti mohou různé pilulky, jídlo, ale i obyčejné nápoje.

Nápojů na povzbuzení je celá řada, přičemž některé jsou pro tvé tělo vhodnější než jiné. Některé tě sice nakopnou, ale mají i negativní účinky. Do této kategorie patří například energetické nápoje. Lidi, kteří na ně nejsou zvyklí, skutečně povzbudí, ale obsahují také velké množství cukru, který škodí tvé postavě, a dále chemické složky, jenž tvému tělu rozhodně nepomáhají.

Známým povzbuzujícím nápojem je káva, ale s tou to také není úplně jednoduché. Přestože má mnoho pozitivních účinků, obsahuje jisté kyseliny a další látky, které například odbourávají volné radikály, nacházejí se v ní také užitečné minerály, především draslík a magnézium. Obsahuje však také kofein, který může při časté konzumaci škodit, například může mít rakovinotvorné účinky, nebo na něm vzniká závislost.

 

Káva
Kávička s kamarádkou ti zaručeně dodá energii, ale káva není všemocná. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Ať už budeš kofein přijímat z kávy či energetického nápoje, je tu jedna chyba. Jeho častou konzumací tvé tělo pomalu otupí a přestane na něj reagovat. Lidé, kteří denně vypijí čtyři a více šálků kávy, jsou už na kofein zvyklí, a ani vypití energetického nápoje na ně nebude mít žádné účinky.

Když přestane fungovat nejčastější "nakopávač" kofein, je čas sáhnout po jiných zdrojech energie.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Jak načerpat energii do nového týdne?
Pozor! Energy drinky mohou skrývat smrt
Co s tebou dělá energiťák? Nic dobrého!
Je pití kávy pro tebe rizikové?

Božský nápoj káva: 10 věcí, které jste o ní nevěděli

Lepší než káva je čaj

Zelený a černý čaj obsahují látky, které dokáží lidské tělo povzbudit. Zejména zelený čaj povzbuzuje jak fyzicky, tak i psychicky, neboť zvyšuje dobrou náladu a dodá energii. Pozitivní účinky zeleného čaje způsobuje nejen spousta vitamínů, minerálních látek, tříslovin či aminokyselin v něm obsažených, ale především látka zvaná catechin. Zelený čaj obsahuje mimo jiné i kofein, takže má čas obdobné účinky jako káva. Kofein obsažený v čaji je ale vázán na třísloviny, takže jeho uvolňování je postupné. Pití zeleného čaje tedy zvyšuje koncentraci organismu.

 

Bylinkový čaj
nauč se popíjet zelený čaj, udělá ti líp než káva. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Není čaj jako čaj

Jedním z oblíbených nápojů je také cesmína paraguajská neboli maté. Je přirovnávána k zelenému čaji, i když se jedná o zcela jinou rostlinu. I ta obsahuje kofein, v tomto případě nazívaný matein, a další obvyklé stimulanty, vitaminy a minrální látky. Má výrazné povzbudivé účinky. Osvědčil se jako účinný zdroj energie při duševní i fyzické vyčerpanosti.

Kromě toho má ještě jednu pozitivní vlastnost - tlumí pocit hladu. Proto si ho oblíbili různí milovníci diet, protože jednoduchým a zcela přirozeným způsobem pomůže snášet hladovění a ke všemu působí mírně projímavě a močopudně.

Nápoj ze ženšenu

Ženšen je známý elixír, který se využívá v tradiční čínské  medicíně a má řadu všestranných léčebných účinků. Je zdrojem energie, stimuluje tělo i mozek, zbavuje člověka únavy, aktivizuje potenci a má pozitivní vliv na celkovou vitalitu. Právě ta je v tradiční čínské medicíně základem dlouhého a zdravého života, slouží k tomu, aby člověk mohl jak v soukromém, tak v profesionálním životě podávat co nejdéle nejlepší výkony.

 

Nápoj ze ženšenu
Ženšen je známý elixír, který se využívá v tradiční čínské medicíně. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Prodává se v nejrůznějších podobách, ať už ve formě tobolek či čaje. Účinek ženšenu nastupuje postupně a je nutné ho užívat spíše dlouhodobě. Zato tvému tělu vůbec neškodí, má na něj samé pozitivní účinky. Je také nevhodný při diabetu, špatné srážlivosti krve, depresích a psychických nemocech. Je naprosto nevhodné kombinovat ho s kofeinem a jinými povzbuzujícími látkami.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
BYLINKY: Vyléčí každou nemoc. Jaké vybrat?
Dieta s vitaminem C ubere kila a dodá energii!

Krystaly Tibi
 
Tibi krystaly jsou známy pod názvem japonské mořské krystaly, živá zrnka, nebo také vodní kefír. Krystaly Tibi jsou se množí, stačí jim k tomu jen voda a cukr a nějaké sušené ovoce, aby nápoj kvasil. Kvasné nápoje obsahují velmi vzácné látky, které se v běžných potravinách téměř nenachází. Kvasný proces je tím chemickým zázrakem, který to umí.

Řasy se pěstují velice dlouho a není znám jejich původ. Ví se jen, že byly dovezeny z Kavkazu a jsou příbuzné s chrchlíky Tibetské houby a pěstují se v Číně a dnes už vlastně po celém světě.

 

Kefír
Tak tenhle nápoj je učiněný zázrak. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Kromě toho, že dokáže dlouhodobě odstraňovat únavu a zlepšovat tvůj výkon, má i další pozitivní účinky. Například pomáhá s nervovým onemocněním a depresí, léčí kožní projevy alergií, ekzémy,akné a vyrážky, emoci ženských orgánů, zcela regeneruje imunitní systém, zpomaluje proces stárnutí, ale má ještě mnoho dalších pozitivních účinků.

Bylinný nápoj Botanical Infusion


Krystaly Tibi skvěle fungují, ale jejich příprava je pracná. Pokud potřebuješ něco, co působí okamžitě, vyzkoušej Bylinný nápoj Botanical Infusion od Oriflame. Jde o 100% přírodní instantní horký nápoj ze směsi bylinných extraktů, koření a pre-biotické vlákniny s obsahem antioxidantů. Nálev kombinuje nesčetné množství ingrediencí z nejstarších světových receptů, díky čemuž se budeš cítit silněji a v lešpí duševní kondici. Mezi hlavní ingredience patří ženšen pravý, o jehož výborných účincích jsme si pověděli výše. Směs doplňují guarana a černý čaj známý pro své stimulující účinky. Guarana zase snižuje únavu a udržuje bdělost. Muškátový oříšek a hřebíček podpoří tvou vitalitu. I tenhle nápoj obsahuje kofein, ale je ho zde tak málo, že ho mohou pít i lidé, kteří jsou na něj citliví.

Bylinný nápoj
Bylinný nápoj Botanical Infusion (Foto: oficiální zdroj)5 hlasů
Vaše hodnocení