Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Těšíte se na dovolenou? Tyto chyby v angličtině vás v létě mohou dostat do pořádně trapných situací.

Du ju spík ingliš? Díky našim tipům se na dovolené vyhneš trapasům

Nad mapou
zdroj: Thinkstockphotos Nad mapou
aktualizováno 16.07.2017, 00:14 | 16.07.2017, 00:14 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Těšíte se na dovolenou? Tyto chyby v angličtině vás v létě mohou dostat do pořádně trapných situací.

Pořádně važte slova, možná vám zachrání život. Máme pro vás nejčastější chyby v angličtině, které stojí za to znát. Užijte si dovolenou v zahraničí bez nehod a trapných faux pas.

 

V restauraci nebo kavárně

 

Stravovací zařízení jednoduše k dovolené patří - zahrádky, terasy, slunce a netradiční jídla. Pokud se rozhodnete zajít si jen na kávu, objednávejte si vždy coffee. Protože pokud řeknete café, objednáváte si celou kavárna.

 

Pokud si plánujete vybrat jídlo, číhá na vás hned několik ošemetností. Například, když chcete jídelníček - požádejte menu. (Ne food list, jak se často mylně říká).

 

Máte rádi mořské příšerky, například kraba? Dejte si pozor, abyste na konci správně vyslovili B "Crab", pokud omylem řeknete crap, věřte, nic dobrého vás nečeká (crap - blbost). Pozor také na výraz chips - v Americe jsou to, stejně jako u nás - lupínky, ale v Británii hranolky.

 

 

Pokud vám "Crab" chutnal, tak můžete pochválit kuchaře, který je kuchař, ne cooker - to byste chválili sporák.

 

Rádi poznáváte cizí kuchyni? Potom poznáváte cusine, ne kitchen, to byste se někomu museli jít podívat do kuchyně.

 

Když si potřebujete odskočit, v Americe by vás mohl zmást nápis restrooms místo toilets. To je o.k., nejedná se o odpočinkovou místnost, ale opravdu jsou to toalety.

 

Když budete platit, požádejte o receipt. Pokud řeknete recipe, pravděpodobně dostanete od kuchaře recept na přípravu kraba.

 

Hotel

 

Začneme úplně od začátku. Jak vyslovujete slovo hotel? V češtině je vždy přízvuk na první slabice, v angličtině se vyslovuje s důrazem na druhou slabiku. Takže se neříká "houtl" ale "houtel". Pokud se vám něco v hotelu nezdálo a chtěli byste slevu, chcete discount. Pokud řeknete sale, chcete výprodej.

 

 

Cestování obecně

 

Dovolená je ideální na uplatnění snad největší czechenglish chyby - používání slova the nature, namísto slova countryside. Trávit dovolenou in the nature v angličtině neexistuje.

 

Pokud si na dovolené chcete půjčit například auto nebo skútr, použijete slovo borrow. Při použití slova lend byste autopůjčovně nabídli zapůjčení vašeho auta. Všem komplikacím se vyhnete použitím slova rent.

 

Když chcete navštívit nějaké místo, pak použijete go to (jít k). V případě, že chcete někoho navštívit, použijete slovo visit. Pokud se s někým chcete setkat v hotelu nebo na letišti, použijte předložku at, ne on, to by vás mohlo čekat na střeše.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

10 nejdůležitějších aplikací pro všechny CESTOVATELKY
Nauč se angličtinu zábavnou formou
Snadno a rychle vylepši svou angličtinu

 

A jak je to s otázkami?

 

Až budete chtít někoho o něco poprosit, neříkejte Can i please you, to znamená něco ve smyslu: "Mohu vás uspokojit". Velký rozdíl je také v I would like to ask you (chci se zeptat) a I would like to question you (chci vás vyslýchat nebo zpochybnit).

 

Otázky jsou v angličtině celkově záludné. Když se chcete na něco zeptat, ale řeknete: "Can I have a question," řeknete tím, že byste rádi dostali nějakou otázku. Pamatujte si, že správné je "Can I ask a question?".


Hezkou dovolenou, ať už se v létě vydáte kamkoli.0 hlasů
Vaše hodnocení