Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Neexistuje pramen mládí, ale existuje zaručený způsob jak vypadat starší. Kouření mění vzhled kůže, zubů a vlasů, které vám mohou přidat několik let navíc.

Jak kouření ovlivňuje vzhled a tělo?

Kouření
zdroj: isifa.com Kouření
aktualizováno 18.09.2014, 16:40 | 18.09.2014, 16:40 | Krásná.cz/MyŽeny.sk

Neexistuje pramen mládí, ale existuje zaručený způsob jak vypadat starší. Kouření mění vzhled kůže, zubů a vlasů, které vám mohou přidat několik let navíc.

Také ovlivňuje vaši plodnost, zdraví srdce, plic a kostí. Typická pro kuřáky je i povolená kůže pod očima. Je jednou z několika viditelných vedlejších účinků, kterými tabák poškozuje váš vzhled.

 

Kouření chronicky zbavuje pleť kyslíku a živin. Takže někteří kuřáci mají bledé zbarvení pleti, zatímco jiní mají nerovnoměrné zbarvení pleti. Tyto změny mohou začít již v mladém věku, zatímco u mladých nekuřáků tyto změny nepozoruje. Existuje více než 4.000 chemických látek v tabákovém kouři a mnoho z nich vyvolává destrukci kolagenu a elastinu. To jsou vlákna, které dávají pokožce pevnost a pružnost. Kouření, i pasivní, snižuje schopnost tvorby kožních buněk. Důsledkem je povislá kůže a hlubší vrásky.

 

Povislá kůže na prsou a rukou

 

Kouření poškozuje nejen vzhled vaší tváře, ale také může mít vliv na vaši postavu. Jak kůže ztrácí elasticitu, i partie vašeho těla, kdysi pevné, mohou začít vadnout. Hovoříme zejména o vnitřní straně paží a o prsou. Výzkumníci identifikovali kouření jako hlavní příčinu povislé kůže na prsou.

 

Vrásky kolem úst

 

Kouření zasazuje i dva údery v oblasti kolem úst. Prvním úderem je zvrásnění kůže kolem úst. Kuřáci používají některé svaly kolem rtů, které způsobují dynamické vrásky a nekuřáci je nemají. Druhým úderem je ztráta elasticity. Společně mohou tyto faktory vést k hlubokým vráskám kolem rtů.

 

Skvrny

 

Stařecké skvrny jsou skvrny tmavší barvy, které se tvoří na obličeji a na rukou. Objevit se mohou u kohokoliv, kdo tráví příliš mnoho času na slunci, výzkum však naznačuje, že kuřáci jsou náchylnější.


Poškození zubů a dásní

 

Žluté zuby jsou jedním z nejznámějších důsledků dlouhodobého kouření, ale to není všechno. Lidé, kteří kouří, mají tendenci k rozvoji onemocnění dásní, přetrvávajícímu špatnému dechu a dalším problémům s ústní hygienou. Kuřáci jsou dvakrát tak náchylní ke ztrátě zubů než nekuřáci.

 

 

Skvrny na prstech

 

Myslíte si, že vaše ruka vypadá sexy s cigaretou mezi prsty? Pokud již kouříte nějaký ten pátek, na chvíli se dobře podívejte na vaše nehty a pokožku rukou. Tabák může skutečně způsobit skvrny na kůži a nehtech, stejně jako na zubech. Dobrou zprávou je, tyto skvrny mají tendenci slábnout, když přestanete kouřit.


Ztráta vlasů

 

S přibývajícím věkem mají muži i ženy tendenci mít tenčí vlasy a kouření může tento proces urychlit. Některé studie dokonce naznačují, že lidé, kteří kouří, častěji ztrácejí vlasy. Výzkumníci na Taiwanu identifikovali kouření jako jasný rizikový faktor pro ztrátu vlasů u mužů v Asii.

 

Šedý zákal

 

Na kouření jsou citlivé i vaše oči. Kouření spolu s věkem zvyšuje pravděpodobnost, že se u vás vyvine šedý zákal. Jde o tmavé části oční čočky, které zadržují světlo před průnikem do sítnice. Pokud způsobí vážné problémy, na řadu přichází chirurgická léčba.

 

Psoriáza

 

Chronické onemocnění, které nejčastěji způsobuje silné, šupinaté skvrny na kůži, obvykle na kolenou, loktech, pokožce hlavy, rukou nebo na zádech. Skvrny mohou být bílé, červené nebo stříbrné. Nedávné studie naznačují, že u kuřáků je vyšší riziko vzniku psoriázy.


Vějířovité vrásky kolem očí

 

U každého se dříve či později objeví vrásky na vnější straně očí, ale u kuřáků je to o něco dříve a vrásky jsou mnohem hlouběji. Teplo z hořící cigarety as tím spojené přivírání očí přispívá k viditelným vějířovitým vráskám. Inhalací chemických látek z cigarety způsobuje vnitřní poškození struktury kůže a cév kolem očí.

 

Cigareta
(Foto: Mediafax)

 

Křehké kosti

 

Každý ví, že při kouření trpí nejvíce plíce. Výzkum ale překvapivě označil další části těla, které kouření ovlivňuje, počínaje kostmi. Kouření zvyšuje riziko oslabení kostí nebo vznik osteoporózy. Tím se zvyšuje riziko zlomenin včetně obratlů, které se pak křiví a způsobí vám hrbení.

 

Onemocnění srdce

 

Kouření postihuje téměř každý orgán v těle, včetně srdce. U kuřáků se tepny, které vedou krev k srdci, časem zúží. Kouření také zvyšuje krevní tlak a zvyšuje srážlivost krve. Tyto faktory zvyšují pravděpodobnost infarktu. U mužů, kteří kouří, může snížený průtok krve způsobit erektilní dysfunkci.

 

Snížená výkonnost

 

Vliv kouření na srdce a plíce způsobuje značné problémy při jakékoliv fyzické aktivitě. Kuřáci mají tendenci mít rychlejší tep, pomalejší oběh krve a dušnost, což není zrovna výhrou ani při vrcholovém sportu. Ať je jakýkoliv sport vašim oblíbeným, jeden ze způsobů, jak zlepšit své výkony, je přestat kouřit.

 

Problémy s reprodukcí

 

Ženy, které kouří, mají obvykle problém otěhotnět a také porodit zdravé dítě. Cigarety jsou spojeny s problémy s plodností. Kouření v těhotenství navíc zvyšuje šance na potrat, předčasný porod či porození dítěte s nízkou porodní hmotností.

 

Dřívější menopauza

 

Menopauza je něco, co mají všechny ženy společné. Jde o fázi, kdy poklesne hladina ženských hormonů a menstruační cyklus se navždy zastaví. Menopauza je delší proces a většina žen jí prochází kolem padesátky. Ale u žen, které kouří a zvláště u těch, které kouří dlouhodobě a intenzivně, přichází menopauza v průměru o jeden a půl roku dříve as mnohem silnějším účinkem než u žen, které nekouří.


Rakovina ústní dutiny

 

Ve srovnání s nekuřáky, kuřáci mají šestkrát větší šanci dostat rakovinu ústní dutiny. U lidí, kteří žvýkají tabák nebo užívají jiné tabákových výrobků, které neprodukují kouř, je padesátkrát vyšší riziko rozvoje této formy rakoviny. Mezi nejčastější příznaky patří bolavá skvrna na jazyku, rtech, dásních nebo na jiných částech uvnitř úst, která nemizí a může být bolestivá.

 

Rakovina plic

 

Patří mezi největší zabijáky u mužů i žen. Z těch, kteří zemřou na tuto nemoc, je to 9 z 10 v důsledku kouření. Kouření může poškodit plíce i jinými způsoby, lidé jsou více citliví na problémy s dýcháním a na nebezpečné infekce jako je zápal plic.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

My a rodiče: Když zjistí, že kouříš
Kouření: Je to trend?
Co dělá kouření s tvou krásou?
Nemilé prvenství: Česká mládež holduje alkoholu a kouření nejvíce v Evropě
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Vadí nám holky, které kouří?

 

Co se děje ve vašem těle, když přestanete kouřit?

 

Stačí dvacet minut, aby se krevní tlak a srdeční frekvence vrátily do normálu. Do čtyřiadvaceti hodin začíná klesat riziko infarktu. V prvních týdnech po odvykání se začínají čistit i plíce. V průběhu roku klesá riziko vzniku srdečních onemocnění na polovinu ve srovnání s těmi, kteří ještě kouří. A po deseti letech bez kouře je pravděpodobnost, že zemřete na rakovinu plic, stejná jako u někoho, kdo nikdy nekouřil.

 

Změní se i váš vzhled?

 

Pokud přestanete kouřit, může se zlepšit i váš vzhled. Zlepšením průtoku krve dostane vaše pokožka více kyslíku a živin a zlepší se její kvalita. Stejně skvrny na prstech a nehtech postupně zmizí. A možná spatříte, že i vaše zuby jsou bělejší.

 

STOP vráskám

 

Další výhodou je, pokud přestanete kouřit, že vaše pleť bude odolnější proti předčasnému stárnutí. Pokud jde o vrásky a stařecké skvrny, ještě není vše ztraceno. Existují produkty, které bývalým kuřákům mohou pomoci, aby jejich pokožka vypadala lépe. Patří mezi ně retinoidy a antioxidanty, jako jsou vitamíny C a E. Také se doporučuje používat ochranný faktor proti slunečnímu záření pro každodenní péči.

 

Co s poškozenou pokožkou, pomohou kosmetické procedury?

 

Pro výraznější výsledky se u bývalých kuřáků doporučují kosmetické procedury. Laserové odstranění vrchní části pokožky a chemické peelingy odstraní vnější vrstvu pokožky, kde je škoda nejvíce viditelná. Odměňte se několika kosmetickými procedurami a lépe vypadající pleť bude zároveň motivací, abyste s kouřením nadobro skoncovali.

 

Zápach cigaret

 

Skončení s kouřením eliminuje všudypřítomný pach cigaret, a to zejména z vašeho dechu, vlasů a také z oblečení. Tento pach je nejenže neatraktivní pro nekuřáky, ale nese i zdravotní rizika. Zápach znamená, že lidé kolem vás jsou vystaveni tabákovým toxinům a stávají se z nich tzv. pasivní kuřáci. Tyto toxiny mohou být zvláště škodlivé pro malé děti.

 

Můžete přestat?

 

Odborníci se shodují, že vzdát se cigaret je velmi obtížné. Ale pokud si namlouváte, že to je nemožné, zamyslete se znovu. Zatímco ve světě jsou miliony kuřáků, jsou tam stejně miliony bývalých kuřáků. Pokud tito lidé mohli skončit, můžete i vy. Jen mějte na paměti, že většina lidí to zkouší více než jednou a pouze 4 % až 7 % lidí uspěje bez pomoci. Zeptejte se svého lékaře, která strategie by mohla být pro vás tou nejlepší.3 hlasů
Vaše hodnocení