Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Vyšetření prsou u žen nemusí probíhat pouze při pravidelných gynekologických prohlídkách. Je dobré, aby se žena uměla vyšetřit i sama doma.

Jak si doma správně vyšetřit prsa?

Dívka
zdroj: isifa.com Dívka
aktualizováno 25.09.2017, 15:20 | 25.09.2017, 15:20 | Krásná.cz

Vyšetření prsou u žen nemusí probíhat pouze při pravidelných gynekologických prohlídkách. Je dobré, aby se žena uměla vyšetřit i sama doma.

Pravidelné samovyšetření prsou by měla umět zvládnout každá žena, nejlépe od dvaceti let svého věku. Ideální doba je ihned po menstruaci, to jsou prsa nejlépe prohmatná a nejméně bolestivá. Pokud je žena již po přechodu, měla by si určit jeden den v měsíci, např. každého prvního v měsíci, a v tuto dobu vždy samovyšetření provádět.

 

Nejprve se zkontrolujeme pouhým pohledem v zrcadle. Ruce dáme v bok a sledujeme kůži prsu, jestli se neobjevuje nějaké vyklenutí nebo vklenutí kůže. Zaměřujeme se také na bradavky, zda nedošlo k jejich vtáhnutí či šupinatění.


„Při samotném fyzickém, pohmatovém vyšetření je nejlepší volit polohu vleže. Prsa prohmatáváme vždy protilehlou rukou. Krouživým pohybem (používáme bříška tři prstů) začínáme od horního zevního kvadrantu prsa. V těchto místech je nejvíce mléčné žlázy, takže můžeme cítit případné nerovnosti či uzlíky. Pokud jsou tyto nerovnosti každý měsíc stejné a na omak měkké, nemusíme se strachovat,“ popisuje MUDr. Renata Kalajová z Perfect Clinic.

 

 

Poté postupujeme krouživým pohybem do dolního zevního, vnitřního dolního a horního vnitřního kvadrantu prsa.


Nezapomeneme si vyšetřit i bradavky - i kolem nich či pod nimi může být bulka. Bradavky bychom měly zmáčknout, zda z nich nevytéká krev nebo zelená tekutina.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Bojíš se rakoviny vaječníků? Ochrání tě antikoncepce a zelenina, uškodí kouření
Rakovina prsu útočí a nevybírá si: Nespoléhej na své mládí!
Nahmatala sis v prsu bulku? Co dál?


Kromě prsou si nezapomínejme vyšetřit i tzv. spádové uzliny. V sedě si dáme jednu ruku v bok a druhou si prohmatáme oblast nad a pod klíční kostí, v podpaží a hledáme tvrdou uzlinu.


Cílem samovyšetření prsů je hledání – vyloučení tvrdé bulky, jak v prsech, tak v podpaží a kolem klíčních kostí. Hledáme vždy něco nového, nějakou změnu proti minulému vyšetření. Více napoví i následující video:

 


Vždy při nejistém nálezu je důležité poradit se se svým lékařem.1 hlasů
Vaše hodnocení