Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Při výběru fotoaparátu si musíš umět odpovědět na dvě základní otázky - co chceš fotit a kolik chceš za nový foťák dát.

Jak si vybrat foťák

Fotoaparát
zdroj: Thinkstockphotos Fotoaparát
aktualizováno 08.08.2012, 00:00 | 08.08.2012, 00:00 | Krasna.cz/ipo

Při výběru fotoaparátu si musíš umět odpovědět na dvě základní otázky - co chceš fotit a kolik chceš za nový foťák dát.

Foťáky už nejsou k vidění pouze na dovolených a na oslavách. Díky sociálním sítím a blogům fotíme 365 dní v roce. Někomu sice na tohle non stop focení stačí mobil, ale to je škoda. Dneska už je digitálních foťáků takové množství, že si vybere každý - a vždycky bude mít lepší fotky než z mobilu. Budeme se tedy bavit o kompaktních foťácích. O takových, které se ti odmění slušnými fotkami, a přesto se ti vejdou do kabelky.

Začátečníci řeší foťáky, amatéři objektivy a profesionálové světlo. Digitální kompakt ti spolehlivě vyfotí mraky, Eiffelovu věž, tvoji nejlepší kamarádku i tvou kočku. U digitálních zrcadlovek se neřeší tělo, ale objektivy. Na tyto fotoaparáty se prodávají i speciální batohy a brašny. Objektivy se zoomem vyjdou v průměru na dvacet tisíc korun. Zrcadlovky jsou tedy jen pro ty, kteří zažívají vrchol blaženosti, když za bukem číhají na pářící se vážky (například).

 

 

Tedy u klasických normálních kompaktů do třech tisíc je největším problémem šum a rozmazané fotky. Šum, neboli zrnění, je způsoben nedostatkem světla. Nejde pouze o focení v noci, ale i ve dne, avšak za slabších světelných podmínek. Čím menší objektiv, tím méně světla dokáže pojmout.

Malé foťáčky nejenomže mají malé objektivy, ale i malá těla. Drobná lehká konstrukce foťáku je citlivá i na sebemenší pohyb ruky, čemuž se samozřejmě při zmáčknutí spouště nevyhneš. Minifoťáky jsou skladné, hezké a praktické, ale mohou tě zklamat. Je potřeba s nimi najít společnou řeč a všechno raději fotit třikrát. A nebo si pořídit jejich macatějšího bratrance.

Zachytit okamžik

Pro ty, co opravdu rády fotí (nejen sebe v zrcadle) a nespokojí se s fotkami neurčitých barev, bych spíš doporučila ultrazoom. Tyhle foťáky už se sice nevejdou do každé kabelky, ale dneska se stejně nosí brašny přes půl těla. Jak už název napovídá, ultrazoomy mají silný zoom. Rozsah optického zoomu je 10× a výše. Výkonný stabilizátor obrazu se ti postará o ostré fotky. Tyto fotoaparáty se dají pořídit v průměru za pět tisíc korun a jejich široká paleta automatických režimů a možnosti manuálního nastavení potěší milovnice kvalitních fotek, které se nechtějí tahat s těžkými objektivy.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Kde upravovat fotky?
Jak na dobrou fotku
Velká letní FOTOSOUTĚŽ o skvělé ceny: Třetí kolo pro milovníky tance

Říká se, že ultrazoomy jsou pro náročnější uživatele. Nemyslím si, že ten, kdo chce mít přiblížené barevné a ostré fotky, je náročný.

Když už máš představu o typu foťáku a o tom, jaký si můžeš dovolit, je potřeba si ještě všímat již zmíněného zoomu. Zoom slouží pro přiblížení vzdálenějších objektů a čím vyšší zoom, tím líp. Dneska už bez zoomu nikdo fotit nechce. A čím více megapixelů (Mpx), tím také lépe. Pokud chceš mít fotky v počítači nebo v albu, stačí ti 3 Mpx. Pokud chceš ale s fotkami dále pracovat, například formou výřezů a zvětšenin, pak to chce víc než 5 Mpx. To platí i pro případ, že bys fotky vyvolávala ve velkém formátu a pak si je zarámované vešela na zeď.

 

 

Fotoaparáty na baterie AA jsou praktické proto, že tyto baterie jsou k dostání všude na světě. Když se ti uprostřed cizího města vybijí, nemusíš nic nabíjet. Stačí si koupit nové. Li-ion akumulátory mají oproti tomu vyšší kapacitu a kratší dobu nabíjení. Rovněž si na foťáku nezapomeň prohlédnout displej a rozmístění tlačítek. Ovládání by mělo být intuitivní a při focení bys neměla mít tendenci mačkat nic jiného než spoušť.

Foťák, který ti bude vyhovovat, můžeš vybrat třeba TADY. A s čím fotíš ty?
 3 hlasů
Vaše hodnocení