Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Každý den máš tolik povinností, že ti nezbývá vůbec žádný čas pro tebe? Tohle tempo nemůžeš vydržet věčně, musíš svůj den přeorganizovat!

Jak stihnout vše, co potřebuješ, a nezbláznit se

Šílet
zdroj: Thinkstockphotos Šílet
aktualizováno 26.03.2018, 00:56 | 26.03.2018, 00:56 | Krasna.cz/lk

Každý den máš tolik povinností, že ti nezbývá vůbec žádný čas pro tebe? Tohle tempo nemůžeš vydržet věčně, musíš svůj den přeorganizovat!

Každá mladá holka má asi milion věcí, které musí během dne stihnout. Některé z nich jsou povinnosti, které nejdou odložit, jiné zase věci, které prostě stihnout chceš. Jenomže když je těch věcí moc, kmitáš od jedné k druhé, nic z toho nemáš a večer padneš do postele úplně vyřízená.

My holky máme zřejmě v genech, že si na svá bedra nakládáme často víc, než můžeme zvládnout. Pak nevíme, kam dřív skočit, nervujeme se, že to nezvládneme, tím klesá naše výkonnost a nakonec opravdu nezvládneme ani polovinu věcí, co bychom potřebovaly.

Pokud chceš stíhat všechno, jak zábavu, tak povinnosti, musíš se naučit hospodařit s časem. Udělat si několik pravidel a ty pak dodržovat. Uvidíš, že ti vše půjde lépe od ruky.

Abys dokázala udělat všechno, co daný den chceš, naplánuj si to. Udělej si večer před tím, nebo ráno pět minut klidu, sedni si a napiš na papír vše, co musíš zvládnout. Pak si jednotlivé body očísluj podle důležitosti, kdy jednička bude ta úplně nejdůležitejší věc na celém seznamu. Když si všechno sepíšeš, aspoň se nebudeš muset nervovat, že na něco důležitého zapomeneš.

 

Stres
Udělej si přehledný seznam všeho, co musíš zvládnout. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Už při sestavování seznamu se zamysli nad tím, zda je vůbec v lidských silách to za jeden den stihnout. Pokud ne, nebo jen hodně těsně, odlož něco z méně důležitých věcí na další dny. Když se ti během dne objeví nová povinnost, znovu se na chvilku zastavit a věc zahrň do svého seznamu. Urči její prioritu a rozhodni, jak moc je ta věc důležitá. Teprve pak se rozhodni, zda ji budeš dělat dnes, nebo jindy.

Nauč se říkat NE

Jestli jsi výkonná, spolehlivá, nebo prostě jen hodná, možná za tebou chodí hodně lidí, abys jim pomohla. A je jedno, jestli je to kamarádka, která chce pomoct vybrat nové šaty, nebo tvůj kluk, který potřebuje pomoct s učením. Nauč se říkat NE lidem, kteří po tobě chtějí "maličkosti", které ti ale zaberou spoustu času. Tím neříkáme, že nemáš pomáhat ostatním, ale jen tehdy, když na to budeš mít čas.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Špatná nálada? 7 triků, jak ji hned zlepšit
Nedaří se ti hubnout? Možná je to stresem
Nenech se ve vztahu využívat!

Stanov si cíl

Než se do něčeho pustíš, udělej si alespoň zhruba obrázek o tom, co by mělo být výsledkem tvé práce. Potřebuješ seminárku o deseti stranách? Pak je zbytečné psát jich patnáct, když musíš stíhat ještě další věci. Když budeš vědět, kam směřuješ, půjdeš přímější cestou, což tě ve finále stát méně času.

 

Studentka
Věcem, které nebudeš ve svém dalším životě potřebovat, není třeba věnovat tolik času. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Předchozí věta se netýká jen denních úkolů, ale i dlouhodobých cílů. Když budeš mít napříkald představu, jakou vysokou školu chceš v budoucnu studovat, budeš vědět, které předměty jsou pro tebe ve škole důležité a které můžeš trošku ošidit.

Neodkládej věci na poslední chvíli

S důležitými věcmi začni co nejdřív můžeš, klidně i před odchodem do školy můžeš něco stihnout. Čím dřív budeš odsouvat nepříjemné povinnosti, tím víc z nich budeš nervózní. A stejně to nakonec budeš muset udělat. Pokud uděláš nejtěžší úkol na svém seznamu, dopřej si malou odměnu, například kávu nebo kousek čokolády, která ti to alespoň trošku zpříjemní.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Naučte se zvládat stres
Kolapsy seriálových hvězd: Přepracované, nemocné, zoufalé?

Neztrácej čas hloupostmi

Spočítala sis někdy, kolik času strávíš například na Facebooku, hraním flashových her, zbytečným brouzdáním po internetu, koukáním na televizi, prohlížením módních blogů a zboží ve fashion obchodech? Ne? Tak to schválně zkus.

 

Dívka s notebookem
Internet je hrozný požírač času, pokud se neumíš ovládnout. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Pokud je to tak hodinka denně, tak je to v pořádku, protože u těchto věcí relaxuješ a nabíráš nové duševní síly, ale pokud je to víc než hodina, nesmíš se pak divit, proč nic nestíháš. Měla bys věnovat zhruba stejně času zábavě jako povinnostem. Když se ti ručička vah výrazně vychýlí na jednu stranu, vnese to do tvého života chaos.

Při své práci se ani nenech zbytečně vyrušovat. Jestli ti opravdu hoří termín seminárky, vypni si telefon, Facebook, televizi, rádio a vrhni se do práce. Jakékoliv přerušení tvých myšlenek znamená, že nad daným úkolme ztrávíš víc času, než bys musela.5 hlasů
Vaše hodnocení