Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Druhá květnová neděle je již tradičně dnem, ve kterém vzdáváme poctu našim milým maminkám. Kde se ale tento svátek vzal a jak jej slavili naši předci?

Kdo vymyslel a jak se kdysi slavil Den matek?

Den matek
zdroj: oficiální zdroj Den matek
aktualizováno 12.05.2018, 00:20 | 12.05.2018, 00:20 | Krásná.cz

Druhá květnová neděle je již tradičně dnem, ve kterém vzdáváme poctu našim milým maminkám. Kde se ale tento svátek vzal a jak jej slavili naši předci?

Už staří Řekové skládali poklonu svým matkám, uctívali maloasijskou bohyni Kybelé, která byla známa jako „velká matka bohů“. Tuto tradici převzali také Římané během březnové série náboženských oslav zvané Hilaria. Během tohoto období docházelo například k půstům, procesím a posvátným očistám ve vodě. Další zmínky lze dohledat v Anglii roku 1600, kdy křesťané slavili Den matek čtvrtou postní neděli před Velikonocemi. Od svého náboženského významu se však svátek poté vzdálil.


V moderní době byl první Den matek poprvé slaven v roce 1908 v USA, konkrétně v metodistickém kostele sv. Ondřeje v Graftonu v Západní Virginii. Jistá Anna Jarvisová nechala sloužit mši za svou zesnulou matku, která byla mírovou aktivistkou a starala se o zraněné vojáky v americké občanské válce. Americký kongres v roce 1908 zamítl návrh na ustanovení Dne matek s uštěpačnou poznámkou, že by musel zavést také svátek tchyní. Nicméně již o několik let později se svátku dostalo většího respektu. Tehdejší prezident Woodrow Wilson vyhlásil o pět let později první oficiální oslavu tohoto svátku, která připadla na druhou květnovou neděli, a začal se šířit do celého světa.

 

Den matek
(Foto: oficiální zdroj)


V Československu se začal Den matek oficiálně slavit v roce 1923 a jeho propagátorkou byla dcera našeho prvního prezidenta Alice Garrigue Masaryková, veřejná činitelka a bojovnice za vzdělávání žen. Po druhé světové válce byl však díky režimu zatlačován do pozadí a upřednostňován byl Mezinárodní den žen. Po sametové revoluci se Den matek začal opět slavit veřejně a přesto, že se v některých zemích sloučily, zůstaly u nás oba svátky zachovány.


ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Jaký máš vztah se svou mamkou?
DIY: Láskyplné přání pro maminky
Rychlodárečky ke DNI MATEK, které stojí minimum času i peněz


Je skvělou příležitostí, jak dát své mamince najevo, že je pro vás důležitá. Potěšte ji klidně drobným dárkem, ale zejména společně stráveným dnem, kdy vás nikdo nebude rušit a budete se mít jen pro sebe.


Co vám takový den zpříjemní?


* čokoláda: která žena by jí odolala?
 

* přáníčko: už sice nejste malá, ale přáníčko mamince udělá radost vždy. Určitě jich má někde ukrytou už celou sbírku.
 

* květiny: znáte nějakou ženu, kterou by nepotěšila hezky svázaná kytice?
 

* jídlo: vyveďte maminku do restaurace a dopřejte si degustační či několikachodové menu. Vymezte si čas jen pro sebe, nepospíchejte a užijte si oběd nebo večeři v příjemném podniku. Užije si i jen to, že nemusí sama vařit a trápit se s nádobím.
 

* přípitek: ťukněte si spolu a vzpomínejte na vše hezké, co jste prožily a plánujte, co prožít chcete. Dejte si dobré moravské bílé víno, oblíbené růžové, lahodný sekt (pro vzácnou příležitost se hodí třeba dražší Bohemia Sekt Prestige brut, příjemně aromatický a slaďoučký je Bohemia Sekt La Fleur), nebo třeba odvážný koktejl (vsaďte na populární Aperol nebo zkuste mixnout sekt s růžovým ginem Gordon’s a čerstvými jahodami). Umíchat si můžete i osvěžující mix zmrzliny s likérem (zkuste třeba klasické smetanové nebo čokoládové Baileys s vanilkovou zmrzlinou).
 

* nákupy: vyrazte společně omrknout módní trendy a kupte mamince šmrncovní doplněk nebo si vyberte stylově podobné šaty, ať každý pozná, že patříte k sobě.
 

* relax: co zajít společně na masáž, nehty, nebo si dopřát beauty den doma? Každá žena je přece ráda opečovávána.0 hlasů
Vaše hodnocení