Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jak rozeznat výtok, který je přirozený, od toho, který už znamená nějaký problém? Udělej si v tom konečně jasno.

Kdy VÝTOK znamená problém?!

aktualizováno 20.11.2011, 00:14 | 20.11.2011, 00:00 | Krasna.cz/trm

Jak rozeznat výtok, který je přirozený, od toho, který už znamená nějaký problém? Udělej si v tom konečně jasno.

Nepanikař hned, pokud si na kalhotkách objevíš stopy výtoku. Ten je totiž pro ženské tělo zcela přirozený a začíná se zřetelně objevovat právě v období dospívání jako signál toho, že tvé pohlavní orgány se začínají naplno vyvíjet a fungovat.

 

Pochva má totiž samočistící schopnost. Poševní stěny obsahují malé žlázky, které produkují tekutinu, kterou se pochva sama čistí. V obvyklé podobě je tato tekutina čirá až mléčně bílá a bez zápachu, a když odchází z těla, může ti zůstat na kalhotkách a lehce zežloutnout. Tohle je zcela běžný jev, který tě nemusí rozhodně znepokojovat. Je-li tvůj přirozený výtok intenzivnější a zůstávají ti stopy na spodním prádle, můžeš používat intimky, které tvé kalhotky ochrání.

 

Existuje ale jiný typ výtoku, který značí už nějaké nebezpečí. Přirozené prostředí pochvy je kyselé, udržují ho tam bakterie, které se zde vyskytují. Jenže jsou velmi háklivé na změnu prostředí, a pokud dojde k narušení poševní rovnováhy, bakterie se mohou přemnožit, nebo je může něco naopak zahubit, a pak se může objevit atypický výtok.

 

Co to může mít na svědomí? Infekce (třeba z koupání), léčba antibiotiky (širokospektrální antibiotika působí i proti bakteriím, které jsou v pochvě přirozené), mykóza, zánět močových cest, pohlavní nemoc, ale také silný stres, změna hormonální antikoncepce, některé léky apod.


Pokud problém nesignalizují jiné projevy, jako je zarudnutí, svědění, řezavá bolest či pálení, výtok zpravidla upozorní na to, že se něco děje. Oproti normálu je totiž silnější, tmavší, může změnit barvu, zpravidla výrazně zapáchá a má odlišnou konzistenci (může být hrudkovitý a připomínat tvaroh). S takovým problémem neváhej, hned bys měla vyrazit k lékaři, nejlépe gynekologovi. Důvodů totiž může být hned několik a jen laboratorní rozbor přesně odhalit, co je na vině, aby ti tvůj lékař mohl naordinovat správnou léčbu.

 

Kdy vyhledat lékaře?

 

• jestliže trvá výtok déle než týden
• pokud výtok doprovází bolest břicha
• je-li výtok krvavý a nahnědlý, nazelenalý nebo silně zapáchá
• při močení cítíš bolest, jako pálení či řezání
• v případě že došlo, k podráždění zevních rodidel (například při sexu, masturbaci či nějakém úrazu)
• v daném měsíci se ti vůbec nedostavila menstruace, i když už ji jinak máš pravidelnou

 

Výtok se ovšem může měnit také v závislosti na tvém menstruačním cyklu. Před příchodem krvácení je zpravidla intenzivnější a může být i tmavší. Pokud se po skončení menstruace zase vrátí do normálu, a jev se navíc každý měsíc opakuje, nestrachuj se. Pochva se jen více čistí a připravuje se na tvé dny.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Odhal špatného gynekologa!
Proč tě bolí sex?
Je tvá menstruace v pořádku?

 

Pokud je výtok nahnědlý, nebo obsahuje stopy krve, a máš mezi jednotlivými cykly, takže by nemělo jít o menstruační krvácení, raději si zajdi k lékaři. Může jít o nějakou infekci, projev těhotenství nebo důsledek nějakého vnitřního poranění. Pokud máš ale menstruaci teprve krátce (někdy trvá až dva roky, než se ti cyklus ustálí), může jít jen o důsledek hormonálních změn tvého těla, ale na to by tě měl tvůj lékař upozornit a poradit ti, jak takové špinění odlišit od jiného, závažnějšího.


Léčba vaginálního výtoku závisí na příčině. Obvykle se řeší formou mastičky nebo čípků určených k lokální léčbě, nebo prášky, často i antibiotiky (proti zánětům a infekcím) nebo antimykotiky (proti kvasinkovým infekcím). Pokud na výtoky trpíš opakovaně, je vhodné poradit se s lékařem a pořídit si speciální přípravky pro intimní hygienu a střídat je s běžným mýdlem, a také různé doplňky stavy, které posilují imunitu a vyrovnávají přirozené PH poševního prostředí (laktobacily). Četnost výskytu výtoku můžeš snížit i tím, že budeš nosit bavlněné prádlo (v syntetickém se lépe množí bakterie), menstruační vložky nahradíš tampóny nebo kalíškem, a vyhneš se těsnému, neprodyšnému a syntetickému oblečení (těsné džíny, saténové pyžamo).9 hlasů
Vaše hodnocení