Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Týrání zvířat patří bezesporu mezi hrůzné činy, které nelze omluvit. Pokud ve svém okolí zaznamenáš nešťastné, a pravděpodobně týrané, zvířátko, nebuď bezohledná a rozhodni se jednat. Koho oslovit a jak postupovat? To ti poradíme v našem článku.

Máš podezření, že je ve tvém okolí TÝRANÉ ZVÍŘE? Rady, co dělat

Týrání zvířat
zdroj: Thinkstockphotos Týrání zvířat
aktualizováno 21.11.2017, 00:39 | 21.11.2017, 00:39 | DyA

Týrání zvířat patří bezesporu mezi hrůzné činy, které nelze omluvit. Pokud ve svém okolí zaznamenáš nešťastné, a pravděpodobně týrané, zvířátko, nebuď bezohledná a rozhodni se jednat. Koho oslovit a jak postupovat? To ti poradíme v našem článku.

Mysli na to, že týrání je trestný čin, za který hrozí trest odnětí svobody na dobu až pěti let.


Jak oznámit podezření?

Nejhorší, co můžeš udělat, je bezohledně přihlížet. Pokud máš i sebemenší podezření, neváhej a své pochybnosti oznam příslušným orgánům. Můžeš se obrátit na veterinární správu, městský úřad či policii. Dobrou zprávou je, že oznámení může být anonymní, avšak je důležité, aby obsahovalo základní údaje, a to kontaktní údaje na majitele zvířete, základní informace o týrání a důkazy (fotografie, video). Rozhodně nebude od věci, když si pořídíš kopii těchto písemností. Navíc pro tebe máme zajímavý tip, kterým je oznámení přes internet. Stačí kliknout zde a vyplnit příslušný formulář.

 


Co teď?

Další vyšetřování už zřejmě neovlivníš, a tak ti nezbývá nic jiného, než čekat, jak rozhodne veterinární správa či policie. Může se jednat buď o přestupek, nebo o trestný čin. Pokud se tvé podezření potvrdí, pak je velmi pravděpodobné, že zvíře bude majiteli odebráno. Zvířata jsou většinou umístěna do útulků nebo veterinárních stanic, kde se postarají o to, aby se z týrání uzdravili, a to jak po fyzické stránce, tak i po psychické.

 

Co se považuje za týrání zvířete podle zákona č.246/92 Sb.
- Nutit zvíře k výkonům, které neodpovídají jeho fyzickému stavu a biologickým schopnostem a prokazatelně překračují jeho síly.
- Omezovat výživu zvířete.
- Omezovat pohyb nutný pro určitý druh zvířete, pokud by omezení způsobilo utrpení.
- Chovat zvířata v nevhodných podmínkách nebo tak, aby si sama nebo vzájemně způsobovala utrpení.
- Provádět chirurgické zákroky za účelem změny vzhledu zvířete (např. kupírování uší, ničení hlasivek… apod.).
- Zacházet se zvířetem, přepravovat je nebo je pohánět způsobem, který vyvolává nepřiměřenou bolest, utrpení nebo poškození zdraví anebo vede k jeho neúměrnému fyzickému vyčerpání.
- Nikdo nesmí bez důvodu usmrtit zvíře. (důvody k usmrcení naleznete ve zmiňovaném zákonu).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Víš, že můžeš porozumět zvířatům?
NEUVĚŘITELNÁ GALERIE: Takhle vypadají zvířata pod rentgenem!
Chceš menší, nenáročné zvířátko? Pořiď si pískomila


Chceš něco udělat?
Není ti osud zvířete lhostejný? Pak samozřejmě můžeš pomoci. Některé útulky uvítají, když budeš zvířátko pravidelně venčit. Stačí, když si nalezneš útulek ve svém okolí a nabídneš mu svou pomoc. Stejně vítané jsou i dary v podobě krmiva nebo hraček. Pokud bys ke zvířeti měla opravdu silný vztah, pak můžeš popřemýšlet o jeho adopci. Jenom mysli na to, že některá týraná zvířátka potřebují delší čas na to, aby zase začala důvěřovat člověku. Měj s ním tedy trpělivost a pochopení.0 hlasů
Vaše hodnocení