Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Známe to všichni. Nejdříve učení dokonale odkládáme, prokrastinujeme a děláme činnosti, na které za normálních okolností ani nesáhneme, a později si vyčítáme, že jsme s učením nezačali alespoň o týden dříve. Otázka je tedy jasná. Jak se nadrtit lá...

MATURITA: Jak se efektivně NAŠPRTAT na poslední chvíli

Strach
zdroj: Thinkstockphotos Strach
aktualizováno 02.05.2017, 00:41 | 02.05.2017, 00:41 | DyA

Známe to všichni. Nejdříve učení dokonale odkládáme, prokrastinujeme a děláme činnosti, na které za normálních okolností ani nesáhneme, a později si vyčítáme, že jsme s učením nezačali alespoň o týden dříve. Otázka je tedy jasná. Jak se nadrtit látku během krátké chvíle?

Ze všeho nejdůležitější je, aby ses do učení vrhla po hlavě.


Za jak dlouho maturuješ?
Tohle je velmi podstatná část efektivního učení. Maturuješ za týden? Nebo za dva dny? Možná se ti zdá, že oba termíny jsou šibeniční, ale věř, že učící techniky jsou rozdílné. Dále je důležité si uvědomit, zda se dokážeš látku naučit rychle, nebo jsi spíše ten typ člověka, který potřebuje více času. 


Maturuji za měsíc
Paráda! Zatím si nemusíš s ničím dělat starosti. Máš hromadu času na to, aby ses maturitními otázkami prokousala až do konce. Rozhodně ale nesmíš podcenit přípravu. Nemá cenu se každý den zahltit třeba deseti otázkami. Vytiskni si měsíční kalendář, do kterého si můžeš rozvrhnout učení. Zkus se každý den naučit dvě až čtyři otázky, ale zároveň si vyhraň čas pro jejich opakování. V kalendáři se budeš lépe orientovat, pokud si například učení nových otázek napíšeš zeleným zvýrazňovačem a jejich opakování růžovým. Dostaneš tak ucelený přehled o tom, jak si vedeš, a kolik času ti k samotné zkoušce z dospělosti zbývá.

 

 

Na druhou stranu bys rozhodně neměla podcenit relax. Pokud s učením začneš brzy ráno, nebo během dopoledne, pak už zřejmě někdy okolo třetí hodiny odpoledne ucítíš, že máš problém se soustředit. Klidně si dej pauzu, vezmi pejska na procházku, nebo si jenom uvař kávu a mrkni na oblíbený seriál. Tvůj mozek si odpočine a bude připraven na další porci otázek.

 

Anketa
Učíš se na poslední chvíli?
 


Maturuji za týden
Maturita už je za dveřmi a ty stále nevíš, co se v maturitních otázkách skrývá za záludnosti? Být tebou, rozhodně bychom neztráceli čas s rozpisem učení. Naopak, úspora času je teď pro tebe to nejdůležitější, co může být. Pokud tě čeká ústní maturita, kterou skládáš ze dvou předmětů (jeden předmět většinou obsahuje 30 otázek), pak bys každý den měla zvládnout 8 a půl otázky. To sice vypadá jako úkol, který nemůžeš zvládnout, ale opak je pravdou.

 

 

Rozhodně by sis měla uvědomit, která učící technika je ti nejbližší. Jsou to myšlenkové mapy? Předčítání si látky nahlas? Psaní poznámek? Nebo ti postačí, když celou problematiku pochopíš, a pak o ní dokážeš mluvit sama? Dále by ses měla učit v denní dobu, která je ti nejbližší. Někdo se učí zásadně v noci, jiný zase brzy ráno. Nezapomeň si během učení vypnout všechny elektronické přístroje, které by tě mohly rušit. Zkus se na týden plně soustředit na učení. Vždyť jde jenom o jeden týden tvého života. Dej do toho všechno!

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

MATURITA: 20 klišé vět, které zazní u každé maturity
MATURITA za dveřmi? Zvol pohodlný OUTFIT, který ti přinese štěstí
MATURITA: 10 účinných rad, jak nebýt v Den D příliš nervózní!
MATURITA: Filmy, ve kterých se možná najdeš!


Maturuji zítra!
V duchu prosíš všechny svaté, aby se zítra stal zázrak a tys maturu dala? Neboj se, dokážeš to i sama za sebe. Nejprve si zkus z každé otázky vypsat ty nejdůležitější body. Sice by bylo hezké, kdybys otázku číslo 1 uměla na výbornou, ale může se stát, že si vytáhneš vyšší číslo. Hrajeme o čas, a tak musí jít dobrá známka z maturity stranou, a zaměříme se především na její úspěšné složení. Vypiš si tedy ty nejpodstatnější informace z každé otázky. Následně přejdi k metodě rychlého čtení, během které si podtrhávej gró celé otázky.

 

Učení
(Foto: Profimedia)

 

Během učení si dělej krátké pauzy, během kterých si od učení odpočiň. Určitě ničemu neuškodí, když k učení budeš zobat oříšky, které podporují mozek k lepší výkonnosti. Pozor, rozhodně si kup nesolené a nepražené! Až budeš cítit, že ke každé otázce víš alespoň základní věci, pak si běž lehnout. Nemá cenu zbytečně ponocovat, když cítíš, že jsi unavená a nedokážeš se soustředit. Ráno vstaň alespoň tři hodiny před zkouškou a všechno si zopakuj. Ve škole se zbytečně nestresuj. Učivo už nech zandané v kabelce, protože se stejně nic nenaučíš během posledních pěti minut. Držíme ti palce!0 hlasů
Vaše hodnocení