Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Ať už se potíš vedrem, nebo nervozitou, je to vždy nepříjemné. Jak předejít trapnému pocitu z propoceného trika i nepříjemného zápachu? Pojisti se před blížícími se přijímačkami, zkouškami i tropickými teplotami.

Měj pocení pod kontrolou

Stop pocení
Stop pocení
aktualizováno 08.06.2012, 00:00 | 08.06.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Ať už se potíš vedrem, nebo nervozitou, je to vždy nepříjemné. Jak předejít trapnému pocitu z propoceného trika i nepříjemného zápachu? Pojisti se před blížícími se přijímačkami, zkouškami i tropickými teplotami.

Stékající krůpěje potu po zádech, mokré stopy v podpaží, vlhké dlaně nebo orosené čelo – s projevy pocení se setkal téměř každý z nás. Lidské tělo se přirozenou cestou brání vysoké teplotě okolního prostředí, reaguje na fyzickou aktivitu, stres, nervozitu a emoce. Intenzivní pocení s sebou kromě časté výměny oblečení a sprchování přináší i řadu dalších negativních dopadů, vč. zdravotních obtíží.

 

Pocení z pohledu dermatologa

 

„Pocení patří k běžným tělesným projevům, kterými se lidské tělo chrání před přehřátím. Lidé se také více potí při fyzické aktivitě, vlivem stresu, emocí nebo hormonů. Množství potu, které tělo vyprodukuje, je však individuální,“ říká dermatoložka MUDr. Kateřina Fajkošová.

 

Pot se tvoří v potních žlázách. Malé potní žlázy se vyskytují všude, nejvíce na dlaních a chodidlech, velké potní žlázy se vyskytují hlavně v podpaží, okolo konečníku a na prsou. Jejich sekret obsahuje organické složky, při jejichž rozkladu vzniká nepříjemný zápach.

 

„Nadměrným pocením – hyperhidrózou vyvolanou emocemi bez zjevné příčiny – podle statistických odhadů trápí asi 1 % populace,“ doplňuje MUDr. Kateřina Fajkošová. Nadměrné pocení může způsobit i celá řada nemocí, například cukrovka, choroby štítné žlázy, některé neurologické nemoci, ale také užívání určitých léků, například antidepresiv. V období dospívání může tvá štítná žláza fungovat atypicky, tělo prochází hormonálními výkyvy, pocení může být v důsledku těchto změn zvýšené.

 

„Prvním krokem k odstranění zvýšené tvorby potu je zjištění, zda jeho příčinou není nějaké onemocnění. V takovém případě kosmetika nepomůže a s léčbou musí pomoci lékař. Zmírnit projevy pocení je možné také dodržováním hygienických zásad, výběrem oděvů z prodyšných látek a používáním vhodných antiperspirantů, které sníží tvorbu potu,“ říká MUDr. Kateřina Fajkošová.

 

Stop pocení
(Foto: Archiv firem)

 

Pocení z pohledu psychologa

 

„Pocení patří spolu s nechtěným zčervenáním mezi řadu málo ovladatelných vegetativních reakcí, které však jsou úzce spojeny s hodnocením. Kdo je neovládá, bývá považován za
méněcenného, v tomto případě za „smraďocha“,“ říká PhDr. Jeroným Klimeš, psycholog, a doplňuje: „Bohužel pocení je též součástí stresové reakce, takže se spontánně objevuje při námaze, emocionálním vzrušení, strachu, radosti ap."

 

"S psychologem je třeba konzultovat pocení, pokud na ně člověk myslí tolik, až ho to začíná omezovat v hlavních aktivitách. Například pokud místo na prezentaci myslí víc na to, že se bude potit, že si někdo všimne, že má mokrou košili v podpaží ap. Stejně tak je třeba řešit, pokud se kvůli němu vyhýbá navazování kontaktů či má problémy se seznamováním. Naštěstí na každou špatnou zprávu je alespoň jedna dobrá. Pot sám o sobě nesmrdí. Zápach způsobují až baktérie, které pot rozkládají. Částečně lze zápach omezit použitím vhodných přípravků (dezinfekce, deodoranty, antiperspiranty). Podobně známe psychohygienické techniky, které snižují trému, jež provází stresové situace,“ doplňuje PhDr. Jeroným Klimeš.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Bylinky pro tvou krásu
Jak přelstít otravné pocení
Stop nadměrnému pocení!

 

Řešení vždy po ruce

 

Pokud ti pocení dělá velké problémy, nestačí použít deodorant či antiperspirant jen ráno. V průběhu dne se můžeš znovu zpotit. Pak je vhodné kritická místa otřít ubrouskem, nebo omýt vodou a dobře osušit, a poté nanést novou vrstvu antiperspirantu či deodorantu. Nos proto u sebe minibalení osvěžujícího přípravku, aby tě skvrny v podpaží nikdy již nezaskočily.

 

Na trhu máš k dispozici celou škálu produktů. Vyzkoušej třeba novou řadu Activelle od Oriflame. Vybrat si můžeš zelenou kuličku pro citlivou pokožku, růžovou pro všechny typy, nebo bílou se speciální ochranou proti bílým stopám.

 

Stop pocení
(Foto: Archiv firem)

 

Pokud hledáš kuličkový deodorant, který příjemně voní, poohlédni se například u značky Yves Rocher. Celodenní pocit svěžesti pocítíš díky deodorantu s aloe vera z Mexika. Složení bez alkoholu účinně omezuje pocení a poskytuje 24hodinovou ochranu. Růžový deodorant s názvem Květ bavlníku z Indie díky výtažku z bavlníku krásně zjemňuje pokožku. Další deodorant s výtažkem ze zeleného čaje díky svému aktivnímu složení reguluje pocení, spojuje účinnou 24h ochranu se svěží vůní přírody.

 

Stop pocení
(Foto: Archiv firem)

 

 

Pokud se s kuličkovým, gelovým nebo krémovým deodorantem cítíš ulepená, používej přípravek ve spreji. Účinek zaznamenáš v podstatě okamžitě. Zkus například antiperspirant deodorant ve spreji s čtyřiadvacetihodinným účinkem Activelle od Oriflame.

 

Stop pocení
(Foto: Archiv firem)

 

V souladu s přírodou

 

Nepříjemné pachy související s pocením občas potrápí snad každého z nás. Jak ale docílit kýžené svěžesti, a zároveň nebránit tělu v přirozených procesech? Deodoranty na přírodní bázi od Weledy neobsahují antiperspiranty, jako například aluminiové soli, které uzavírají potní póry, a proto může i po aplikaci pokožka volně dýchat. Svěžest je zaručena přírodními výtažky z rostlin, které nabízejí i další benefity navíc. Kromě účinků a výborné snášenlivosti přípravků ocení všichni také praktické balení v rozprašovači bez stlačeného plynu v lahvičkách, které lze doplňovat.

 

Stop pocení
(Foto: Archiv firem)

 

Čistě přírodní deodoranty Weleda nabízejí osvěžující esence z přírody, pokožku krásně provoní, aniž by jí zabraňovaly v dýchání. Těšit se můžeš z energické vůně citrusů, šalvěje a nově také romantické růže.

 

 

Pro opravdu silné pocení

 

Antiperspirant Driclor obsahuje látky zmírňující pocení, čímž také zabraňuje vzniku tělesného pachu. Potní žlázy se nejprve mechanicky uzavřou, tím mohou snížit tvorbu potu. Přebytečná voda v těle nezůstává, pouze se vyloučí jinou cestou. Přípravek v žádném případě neslouží k léčbě nadměrného pocení.

 

 

Driclor se nanáší na ruce, nohy nebo do podpaží pouze jednou denně. Prvních 7 až 10 dní se doporučuje používat Driclor 1x denně večer těsně před spaním. Driclor se nemá používat s depilačními krémy a nejméně 24 hodin před oholením/po oholení podpaží. Během dne se antiperspirant už nepoužívá. První výsledky je možné zaznamenat již týden od začátku používání. Při zmírnění projevů pocení je možné omezit používání Dricloru, stačí jej aplikovat pouze dvakrát týdně, později i méně často.8 hlasů
Vaše hodnocení