Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jak vytvořit silné heslo, které nebude snadno prolomitelné?

Nechceš se stát obětí hackerů ani kyberšikany? Základem je spolehlivé HESLO

Dívka s počítačem
zdroj: Thinkstockphotos Dívka s počítačem
aktualizováno 15.10.2017, 00:19 | 15.10.2017, 00:19 | Krásná.cz

Jak vytvořit silné heslo, které nebude snadno prolomitelné?

Silné heslo by se mělo skládat z kombinace číslic a písmen, a to malých i velkých a vše by mělo být doplněno ještě nějakým znakem jako je například vykřičník či plus. Rozhodně nedoporučuji používat jako heslo jméno, ať už své či někoho blízkého popřípadě domácího mazlíčka.

 

„Z analýz víme, že průměrná délka hesla v České republice je devět znaků, to je docela slušné, ale na druhou stranu se velmi často opakují slova maminka, sluníčko či heslo nebo číslice 123456 popřípadě šest jedniček. To bohužel bezpečné není,“ upozorňuje Petr Vosála, manažer bezpečnosti elektronických kanálů ČSOB.


Pokud si silné heslo vytvoříte, nespoléhejte na to, že si s ním vystačíte na pořád. Dalším bezpečnostním opatřením je jeho pravidelná změna, a to ideálně 2x krát do roka.

 


Silné heslo je skutečně základem toho, jak se nejlépe ochránit před hackerským útokem. Vedle toho ale také existuje řada dalších bezpečnostních pravidel, které by měl každý z nás dodržovat pro bezpečný pohyb internetem.

 

Věděla jsi: Jak dlouho trvá prolomení hesla?


Představme si, že se budeme snažit prolomit heslo dlouhé 6 znaků: Heslo, které používá pouze číslice, lze prolomit přibližně za 3 hodiny. Heslo, které používá číslice a malá písmena abecedy, lze prolomit přibližně za 8 měsíců. Heslo, které používá číslice a malá i velká písmena abecedy, lze prolomit za 18 let. Heslo, které používá číslice, malá i velká písmena abecedy a speciální znaky (@, #,%...), lze prolomit přibližně za 120 let. A kdybychom přidali další 2 znaky, prolomení hesla by trvalo přibližně 800 000 let.


(údaje E-Bezpečí)

 

Jak vytvořit bezpečné heslo?


Ideální heslo by mělo být dlouhé minimálně B znaků.


Při tvorbě hesla využívejte číslice, velká i malá písmena abecedy a speciální znaky.
 

Nikdy nepoužívejte heslo, které lze najít ve slovníku!
 

Nepoužívejte křestní jména ani příjmení.
 

PŘEČTI SI TAKÉ:

TEST: Nejsi závislá na sociální sítích?
Jak se bránit kyberšikaně?
Neriskuješ na sociálních sítích? Největší nebezpečí + triky, jak na ně

 

Pro přístup k různým online službám (např. e-mailu či sociální sítě) nepoužívejte stejné heslo!
 

Některé služby využívají k zabezpečení účtu také kontrolní otázky - nikdy nevolte jako odpovědi informace, které se dají snadno zjistit (jméno matky, jméno domácího mazlíčka apod.)
 

Po ukončení práce v prostředí internetu se nezapomeňte odhlásit z účtu, který právě používáte.
 

Heslo uchovejte v tajnosti, nikomu jej neprozrazujte - ani svému nejlepšímu kamarádovi či kamarádce, dokonce ani partnerovi.0 hlasů
Vaše hodnocení