Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Do nedávna cizí slovo je stále známější nejedné ženě v Česku.

Neničí ti život stalker? Co to je, jak se bránit a kde najít pomoc?

Stalking
zdroj: Thinkstockphotos Stalking
aktualizováno 16.04.2017, 00:33 | 16.04.2017, 00:33 | krasna.cz/rosa-os.cz

Do nedávna cizí slovo je stále známější nejedné ženě v Česku.

Pod tímto anglickým pojmem se skrývá trestný čin a jedna z forem domácího násilí – nebezpečné pronásledování. Stalking jako trestný čin je definován jako chování, kdy pachatel vyhrožuje své oběti ublížením na zdraví nebo jinou újmou, sleduje svou oběť nebo ji opakovaně vyhledává, kontaktuje ji buď osobně, nebo využitím komunikačních prostředků, omezuje ji, zneužívá její osobní údaje, přičemž toto jednání vyvolává u oběti strach o život a zdraví její, nebo jí blízkých osob.  

 

Násilným partnerům jde o moc a kontrolu nad jejich oběťmi. Během společného soužití mají o své oběti dostatečný přehled, o který však po ukončení vztahu přijdou. Oběť se odstěhuje, žije jiný život, najde si jiného partnera… a to agresor nezvládá. Chce mít informace, chce mít kontrolu, má na ni dle svého názoru právo, oběť mu patří, on bude rozhodovat o jejím životě. V takových situacích násilní partneři často opakovaně oběť kontaktují… volají, píšou SMS zprávy či zprávy na sociálních sítích, volají její rodině, přátelům, do zaměstnání, čekají na oběť na místech, kde očekávají její výskyt.

 

Někdy agresor volí způsob komunikace, který by člověku neznalému situace mohl připadat nevinný – chce si promluvit, potřebuje ještě něco probrat, předat věci, které si u něj oběť zapomněla. Okolí pak může mít tendenci mu uvěřit a ještě oběť k setkání povzbuzovat. Oběť jen těžko vysvětluje, proč s někým, kdo vystupuje tak slušně, nechce komunikovat.

 

 

Další možností je, že agresor vyznává oběti ve zprávách lásku, prosí ji o návrat, citově ji vydírá, např. vyhrožuje sebevraždou, pokud se s ním oběť nesejde, nebo se nevrátí. Je velmi obtížné se ubránit takto intenzivního nátlaku.

 

Jindy jedná agresor bez zábran a ve zprávách se objevují explicitní výhrůžky – fyzickým násilím, znásilněním, zabitím, zničením majetku. Výhrůžky bývají směřovány i vůči dětem či rodinným příslušníkům oběti. Vyhrožování může být i velmi nenápadné, srozumitelné pouze oběti. "Jedna klientka nám např. popsala, že jí partner opakovaně říkal, že až to s ní nebude vůbec k vydržení, zaplatí si někoho, kdo ji přejede autem. Jak se tato žena musela cítit, když po rozchodu ve zprávách opakovaně četla, ať na sebe dává na ulici pozor, aby ji něco nezajelo. Vysvětlujte pak někomu pravý význam těchto slov," popisuje Mgr. Petra Suchanová, sociální pracovnice spolku ROSA.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co ti dal tvůj bývalý?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Uhodili jste někdy (svou) holku? Jsme my holky někdy na pár facek?
Tohle by ses měla naučit z minulých vztahů!

 

Ukončení násilného vztahu je nejrizikovějším obdobím a v naprosté většině případů vyžaduje pečlivě připravený bezpečnostní plán, aby byla oběť co nejlépe chráněna.

 

Základní bezpečnostní opatření jsou:

s agresorem eliminovat komunikaci,

zablokovat si v telefonu jeho číslo, případně si rovnou změnit telefonní číslo a poučit okolí, aby nové číslo agresorovi nepředalo,

zabezpečit si informace na sociálních sítích,

nechodit sama, raději se nechávat vyzvedávat či doprovázet,

změnit obvyklé návyky – např. změnit trasu ze zaměstnání domů, vyhýbat se místům, kam chodili společně.

 

Jakkoli je to nepříjemné, oběť by měla o své situaci informovat své známé, popř. zaměstnavatele.

 

Na telefonu na rychlé volbě je dobré mít nastavené telefonní číslo 158 a v případě ohrožení neváhat a okamžitě zavolat policii.

 

Policie ČR doporučuje dát agresorovi jasně důrazně najevo – nejlépe písemnou formou, že jeho chování není žádoucí. Pokud by jeho chování bylo dlouhodobé, v řádu týdnů, je zcela na místě obrátit se na jakoukoli policejní služebnu a chování nahlásit, podat trestní oznámení. K tomu je dobré uchovávat zprávy od agresora, poslouží jako důkaz o jeho jednání. Odborné poradenství a pomoc je možné hledat i bezplatně ve specializovaných centrech.0 hlasů
Vaše hodnocení