Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Mráz štípající do tváří? Oschlé a okoralé rty? Nebo nejvíc trpí nos pod náporem rýmy? Budete se divit, ale je to něco úplně jiného.

Neuvěříš, která část obličeje dostává v zimě nejvíc zabrat

Kráska v zimě
zdroj: oficiální zdroj Kráska v zimě
aktualizováno 15.02.2018, 16:22 | 15.02.2018, 16:22 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Mráz štípající do tváří? Oschlé a okoralé rty? Nebo nejvíc trpí nos pod náporem rýmy? Budete se divit, ale je to něco úplně jiného.

Právě nyní prožíváme nejhorší roční období pro oči. Zima je pro zdraví zraku velmi nepříjemné roční období. Komplikace může způsobit sněžná slepota, ale i návštěva sauny či wellness centra.

 

Problémy očím mohou způsobovat zejména uzavřené, v zimě málo větrané prostory. V důsledku klimatizace a topení dochází k vysušování přirozeného prostředí oka, což negativně ovlivňuje kvalitu slz.

 

"Přirozená vlhkost oka se v takovém nestandardním prostředí rychleji odpařuje. Pokud se k tomu přidruží práce s počítačem, při níž je frekvence mrkání nižší než obvykle, oko se unaví a vysuší rychleji," vysvětlil popradský oftalmolog Ondrej Jurčišin. Ideální prevencí nepříjemností spojených s topením je odpařovač instalován na radiátorech, zvlhčovač vzduchu nebo umělé slzy.

 

Při pohybu pod širým nebem zas dochází během zimních dní k přirozenému, ale nadměrnému slzení. Přispívá k tomu vítr. "Během silného větru jde v případě slzení očí o běžnou reflexní reakci. Přirovnat by se to dalo ke krájení cibule. Oči jednoduše reagují na některý z vnějších podnětů," uvedl lékař.

 

Slunce
(Foto: oficiální zdroj)

 

Nepodceňujte hory

 

Pokud si užíváte sněhu na horách, lékaři doporučují používání vhodných slunečních brýlí. Pomohou zabránit vzniku sněžné slepoty během jasných dní. Sněžnou slepotu vyvolává výrazné podráždění očí a spojivek.

 

"Za běžných okolností dokážeme množství slunečního záření korigovat panenkami, případně nadočnicovými oblouky. Krystalické složení sněhu však toto záření enormně odráží a lomí různými způsoby. Výsledkem je nepříjemné podráždění spojivek, což má za následek zarudnutí očí a neschopnost adekvátně je otevřít," vysvětluje oftalmolog. Tento stav přetrvává i po návratu ze svahu či hor. "V některých případech po dobu příštích čtyř až pěti dnů. Sluneční brýle jsou v tomto případě tedy namístě," doplnil.

 

Zrak
(Foto: oficiální zdroj)

 

Sauna pro zdraví?

 

Problematické může být i wellness, sauna či plovárna. Jejich návštěvu by měli v zimě zvážit zejména nositelé kontaktních čoček. Vlhké a teplé prostředí je totiž ideální pro množení nebezpečných bakterií.


ČTĚTE TAKÉ:

Jaké má oči? BARVA DUHOVKY prozradí o tvém klukovi neskutečné věci!
Bolí tě oči z počítače? Pomůže žloutek a mrkání
Co o tobě prozradí tvar očí?

 

"Stačí krátký kontakt s infikovaným místem, následně přetření si oka a zánět spojivek na sebe nenechá dlouho čekat. Ten se dá vyléčit poměrně rychle, avšak hrozbou může být infikování samotné kontaktní čočky. To je už nepříjemný stav, který se může skončit fatálními následky, například vředy na rohovce," dodal Jurčišin.

 

Podráždění očí mohou vyvolat i dezinfekční prostředky, které se přidávají do vody v plaveckých a vířivých bazénech. Dochází totiž k jejich odpařování. Pálivý pocit se však po opuštění místa obvykle vytratí.0 hlasů
Vaše hodnocení