Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

V posledních dnech se rtuť na teploměru vyšplhala do extrémních výšek. Sluníčko je příjemné, ale dusno a teplo jím způsobené může být i nebezpečné. Co dělat, když na tebe jdou mdloby z horka a jsi zrovna uprostřed ulice? Přečti si rady, jak sobě, ...

Padají teplotní rekordy: Co dělat, když na tebe přijdou mdloby?

Potit se
zdroj: Thinkstockphotos Potit se
aktualizováno 02.08.2017, 16:16 | 02.08.2017, 16:11 | Krásná.cz / sim

V posledních dnech se rtuť na teploměru vyšplhala do extrémních výšek. Sluníčko je příjemné, ale dusno a teplo jím způsobené může být i nebezpečné. Co dělat, když na tebe jdou mdloby z horka a jsi zrovna uprostřed ulice? Přečti si rady, jak sobě, nebo i ostatním nejrychleji pomoci.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) popsal nejčastější komplikace z horka a doporučil určité prevence, které bychom měli ve vysokých teplotách dodržovat.

 

MDLOBY

 

Mdloby na tebe mohou přijít, i když jenom čekáš na autobus. Jsou totiž způsobené nedostatečným prokrvením mozku právě z horka a z velkých ztrát tekutin při pocení. Abys mdlobám předešla, doporučuje SZÚ hodně pít, občas se ochladit (koupání, sprchování, ochlazení kůže vodou) a nestát dlouho na jednom místě.

 

Může se stát, že se kvůli úmornému teplu skácí někdo vedle tebe. Co dělat? SZÚ radí přenést postiženého ihned někam do stínu a položit ho na záda. Poté mu mírně zvednout nohy, sehnat někde studený obklad a samozřejmě chladný nápoj. Velmi dobrý je studený, mírně oslazený čaj s citronem, nebo iontový nápoj. Pokud ani toto nepomůže, neváhej zavolat sanitku (155).

 

KŘEČE Z HORKA

 

Ano, z horka tě může nemile překvapit i svalová křeč. Těm předchází určitá fyzická zátěž při vyšších teplotách a ztráta tekutin a iontů. První pomoc je prakticky stejná jako u mdlob, hodně rychle pomáhá doplnění tekutin a iontů – chladný iontový nápoj je tedy nejlepší. Poté se stav velmi rychle spraví.

 

ÚŽEH

 

Na úžeh obzvláště pozor! Je to v podstatě zbytečná a velmi nepříjemná věc, ke které dochází, když se příliš dlouho vystavuješ slunečním paprskům. Záludnost tkví v tom, že příznaky úžehu se projeví až s několikahodinovým odstupem, takže v dané chvíli, kdy jsi na slunci, se můžeš cítit stále dobře a nenapadne tě, jít si na chvíli oddechnout do stínu. Předejít mu můžeš opět tím, že budeš hodně pít, občas se ochladíš a hlavně bys měla nosilt nějaký klobouk nebo jinou pokrývku hlavy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

9 důvodů, proč nesnášíme léto

Je ti vedro? Víme, jaké jídlo tě spolehlivě osvěží a ochladí

Léto je masakr pro naše zuby: Kde číhá nejvíc nebezpečí?

 

Co dělat, když k úžehu přece jen dojde? Postup je prakticky stejný, jako u mdlob. Hlavní je se ihned odebrat někam do stínu (případně dotyčného přenést), zvednout mírně nohy. Mysli také na to, že při úžehu bys nějakou dobu neměla vůbec na sluníčko vycházet. Důležité je postiženého ochladit, studené obklady by se měly dávat hlavně na hlavu, krk a hrudník. Pokud není obklad, postříkej postiženého studenou vodou. Hlavní cíl je, ochladit hlavu. Poté je nutné doplnit tekutiny, opět platí, že nejideálnější je studený čaj s citronem nebo iontový nápoj.

 

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA:

 

Nezapomínej tedy v horku pít víc než obvykle, ideálně čistou vodu, studený čaj nebo iontové nápoje, které dodají tělu vypocené minerály.

 

Nos vzdušné oblečení, které tě neškrtí a ve kterém se nepečeš.

 

Snaž se minimalizovat čas na přímém slunci.

 

Když pocítíš první příznaky nevolnosti, snaž se tělo co nejdříve ochladit, zevnitř i zvenku. A pokud se dostat do chladu a do stínu.

 

Přijde vhod:

 

Osvěžení
(Foto: Archiv firem)

 

* Černý krajkový vějíř pro horké dny, na maškarní párty a nebo i jen tak (99 Kč, dostupný na partykostym.cz)


* Deodorační ubrousky (box s 5 ubrousky, 159 Kč, k dostání v síti parfumerií Marionnaud). V horkých letních dnech je někdy složité udržet si celodenní svěžest. S deodoračními ubrousky s nádhernou povzbuzující vůní to bude hračka. Jsou malé, balené po jednom a tudíž zcela diskrétní. Mějte svou svěžest pod kontrolou a dolaďte ji kdykoliv během dne.

 

* Termální voda ve spreji, Vichy (150 ml, 154 Kč). Okamžitě osvěží a minerálním složením zklidňuje citlivou pokožku.


* Ledový sprej Nobilis Tilia (200 ml, 304 Kč). Ochlazující sprej s přírodním mentolem a kafrem má dlouhotrvající chladivý efekt. Používá se na odstranění lokální únavy při sportovní činnosti a na osvěžení. Obsažená směs éterických olejů působí analgeticky a pomáhá zchladit pokožku při přehřátí. Rychlým odpařením spreje z pokožky se svalstvo ochlazuje při fyzické zátěži či sportovním výkonu.0 hlasů
Vaše hodnocení