Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Počasí se s námi nemazlí a tropy vystřídaly bouřky. Máš z nich hrůzu? Sepsali jsme pro tebe základní rady a pravidla, jak se při bouřce chovat a co určitě nedělat!

Panika z bouřky? Řiď se těmito pravidly a přežiješ ji bez újmy

Bouřka
zdroj: Thinkstockphotos Bouřka
aktualizováno 23.08.2017, 16:51 | 23.08.2017, 16:51 | Krásná.cz / sim

Počasí se s námi nemazlí a tropy vystřídaly bouřky. Máš z nich hrůzu? Sepsali jsme pro tebe základní rady a pravidla, jak se při bouřce chovat a co určitě nedělat!

POKUD JSI VENKU

 

1. Zásada číslo jedna je jasná: Rozhodně se neschovávej pod osamělé stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, či v menších staveních bez hromosvodu (např. hájenka). Sice tu nezmokneš, ale hrozí, že do zmíněných úkrytů může blesk uhodit.

 

2. Velké nebezpečí zásahu bleskem ale hrozí i v otevřeném terénu na vyvýšených místech, například někde na louce, kde široko daleko nic není, jen ty. Pokus se tedy co nejdříve dostat z takového místa pryč. Pokud ale přece jen jsi daleko od civilizace, nejlepší je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe – rozhodně si nelehej na zem!

 

3. Dalším nebezpečným místem je voda. Jestli se tedy zrovna koupeš, rychle doplav ke břehu a honem ven. Také by ses neměla zdržovat v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě.

 

4. Při bouřce bys také neměla přenášet kovové předměty, v tu chvíli fungují jako hromosvod.

 

5. I když tě bouřka vyděsí, neutíkej! I v tomto případě je větší riziko, že tě blesk zasáhne.

 

6. Výhodou je, pokud máš poblíž auto, nebo tě bouřka zasáhne při přejezdu autem. Když necháš okna zavřená, je plechová karoserie vlastně dobrou ochranou. Hasiči pouze varují před padajícími stromy, které se občas kvůli silnému větru při bouřce vyvrací.

 

 

POKUD JSI DOMA

 

1. Pokud se zrovna chystáš ven a venku začne hřmít, radši nikam nechoď. Obecně platí, že při bouřce by se nemělo zbytečně vycházet ven.

 

2. Zůstáváš-li tedy doma, drž se dál od vodovodů, kamen, elektrospotřebičů, zásuvek a telefonu. Nezapomeň také zavřít okna a odpojit z elektriky televizi a další přístroje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

GALERIE: Bouřky se prohnaly Českem

Do Česka dorazily v noci bouřky, doprovázel je velmi silný vítr

VÝSTRAHA: Do Čech vtrhnou bouřky, Moravu zasáhnou tropy

 

V zásadě je doma nejlepší schovat se pod peřinu a počkat pěkně v teple, až bouřka odezní. A pokud ti od strachu pomůže podobná hromová píseň, klidně si i zanotuj.

 

 

Když se opravdu něco stane, pamatuj na PRVNÍ POMOC. Ta je stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem nebo popáleninách. Podle toho, v jakém je postižený stavu je nutné mu poskytnout umělé dýchání, srdeční masáž apod. A především zavolat záchranku (155).0 hlasů
Vaše hodnocení