Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Sex je skvělý a zábavný, ale je třeba si uvědomit, že pokud ho provozuješ, musíš přijmout zodpovědnost za sebe a své zdraví. Pokud budeš střídat kluky jako fusekle a nebudeš dbát na to, aby tvoje letmé známosti používaly ochranu, můžeš skončit s n...

Pohlavní nemoc! Jak poznám, že jsem se nakazila?

kondom cerveny
zdroj: Thinkstockphotos kondom cerveny
aktualizováno 04.08.2013, 12:39 | 04.08.2013, 00:00 | krasna.cz/roh

Sex je skvělý a zábavný, ale je třeba si uvědomit, že pokud ho provozuješ, musíš přijmout zodpovědnost za sebe a své zdraví. Pokud budeš střídat kluky jako fusekle a nebudeš dbát na to, aby tvoje letmé známosti používaly ochranu, můžeš skončit s nepříjemným suvenýrem.

Zahrávat si s pohlavními chorobami není vůbec žádná legrace. Na první pohled nepoznáš, že tenhle slaďouš, co ti valí šrouby do hlavy je skrz na skrz prolezlý chorobou, kterou si od něj odneseš na památku a stačí k tomu i jedna rychlovka!

 

Pokud chceš zůstat zdravá a nedokážeš si náhodný sex odepřít, potom bys měla po kapsách nosit zásobu prezervativů, protože to je jediná ochrana, která zamezí přenosu nemocí. Samozřejmě musí zůstat neporušený.

 

 

Je možné, že se ti nějakým nedopatřením stalo, že ses vyspala s klukem bez ochrany a teď máš podezření, že není něco v pořádku. Je vždycky bezpečnější zamířit na venerologické oddělení, kde se problémy s pohlavními chorobami zabývají a jistě ti pomohou.

 

Tady teď najdeš výčet nejčastějších pohlavních nemocí, jejich příznaky a způsob léčby. Není radno to podcenit, vždy vyhledej lékaře a odbornou péči a přesně dodržuj instrukce. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdybys tomu všemu předešla, nestřídala sexuální partnery a byla věrná.

 

AIDS
V posledních letech opět vzrostl počet lidí nakažených touto nevyléčitelnou nemocí a to právě i kvůli tomu, že spousta mladých lidí nedbá na bezpečný sex. Nemoc způsobuje virus HIV, který je přenosný tělními tekutinami: krví, spermatem, poševním sekretem a mateřským mlékem. Nejběžnější forma nákazy je pohlavním stykem, ale k přenosu může dojít i při transfuzi nebo při transplantaci, to se děje, ale spíše v rozvojových zemích u nás dochází ke kontrolám.

 

Sex - ilustrační foto
(Foto: isifa.com)

 

Pokud dojde k nakažení, první příznaky se projeví po šesti týdnech. Člověk onemocní chorobou, kterou si většina lidí splete s normální chřipkou. Poté je ve většině případů lidem dobře do té doby, než propukne AIDS, což může být třeba deset let po nakažení. Ovšem během celé této doby je nakažený přenašečem. Pokud člověk dostane AIDS, začne mu selhávat imunitní systém a není schopen se bránit. Může ho pak skolit i běžná angína. Po propuknutí nemoci už je na léčbu pozdě, existují pouze léky, které dokáží prodloužit dobu než se nemoc objeví.

 

Syfilis
K přenosu dochází při pohlavním styku i orálním, nebo prostřednictvím drobných poranění na kůži nebo sliznici. Nemoc má tři stádia, pokud je neléčena může končit i smrtí. Postihuje vnitřní orgány, pohybovou a nervovou soustavu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Předmenstruační hormonální peklo! Jak mu předejít a zachránit si vztah?

NÁZOR KLUKA: Jak představit přítele rodičům?

Místa, kde zaručeně potkáš svou letní lásku!

Oblečené neoblečené: Sexy modelky v ulicích propagují zajímavou podprsenku bez ramínek

Sexuální rádce: 3 rady, jak na anální sex

První projevy nemoci se začínají projevovat po třech týdnech. Vytvoří se tvrdý, nebolestivý vřed v místech, kde bakterie pronikla do těla. Z vředu po vymáčknutí vytéká čirá tekutina. Dochází ke zduření lymfatických uzlin. Vřed po měsíci sám zmizí.

 

 

V druhé fázi se objeví vyrážka na trupu a v ústech, nesvědí, pokud se objeví ve vlasech můžou začít vypadávat. Člověk dostane horečky, opět zduří uzliny a může dojít i k zánětu mozkových blan. V konečné fázi dochází k celkovému rozpadu osobnosti a demenci.

 

Když dojde k včasné diagnóze, léčí se antibiotiky asi tři týdny. Všichni lidé nakažení a přeléčení, jsou pod pravidelným dohledem lékařů.

 

Chlamýdie
Je nemoc bakteriálního původu a dostat ji můžeš sexem nebo kapénkovou infekci, tedy stejně jako chřipku! O tom, žes byla nakažená vůbec nemusíš vědět, příznaky jsou totiž velmi mírné nebo žádné. Způsobují snížení plodnosti u žen.

 

Ročně se touhle nemocí nakazí pře sto miliónů osob, ale protože je tak těžko diagnostikovatelná, je možné, že to číslo je o mnoho vyšší. Existuje šest druhů, které jsou nejvíce rozšířené. Zákeřnost choroby je právě v tom, že je tak těžké poznat, že jsi byla nakažena. U pohlavní chlamýdie se ale většinou vytvoří po třech týdnech bolestivý vřed na genitáliích, po několika dnech přijde horečka se zimnicí. Léčí se většinou antibiotiky.

 


Kapavka
Jedna z nestarších pohlavních nemocí o které se psalo už ve starém Řecku. Je jednou z nejčastějších onemocnění a to především mezi mladými lidmi. Projevuje se bolestivým čůráním a hnisavým výtokem. U více než poloviny žen však k těmto příznakům dojít nemusí. Druhé stádium už ale jen tak přejít nejde. Dostaví se silné bolesti v podbřišku, horečky a zvracení. Pokud nebudeš kapavku léčit ztratíš možnost mít děti. Léčí se zpravidla antibiotiky.

Pokud máš zájem, přečíst si mnohem podrobnější popis průběhu pohlavních chorob a zjistit, že jich existuje ještě mnohem víc, doporučujeme podívat se na stránku: http://www.pohlavni-nemoci-a-jejich-priznaky.cz/ Hlavní je prevence!
 23 hlasů
Vaše hodnocení