Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

V době, kdy jsi přicházela na svět, spatřil společně s tebou světlo světa i slavný Disneyho film. Jaký je ten tvůj?

TO TĚ POBAVÍ: Jaká disneyovka vznikla v roce tvého narození?

Walt Disney Studios
zdroj: oficiální zdroj Walt Disney Studios
aktualizováno 21.08.2017, 11:45 | 20.08.2017, 00:02 | Krásná.cz / sim

V době, kdy jsi přicházela na svět, spatřil společně s tebou světlo světa i slavný Disneyho film. Jaký je "ten tvůj"?

Je to neuvěřitelné, ale každý rok vznikne minimálně jeden filmový trhák z produkce Disney studií. A nejde jen o animované pohádky, ale i dobrodružné podívané nebo superromantické slaďáky. Který z filmových skvostů je stejně starý jako ty?

 

NENAŠLA SES TU? Podívej se na originální článek, kde jsou rozepsané roky s disneyovkami již od roku 1967 až po současnost. My jsme vytáhli ty mezi lety 1994 a 2003, snad jsme se trefily do roku narození většiny našich čtenářek. ;-) Ke každému z filmů jsme navíc přidali i nějakou tu zajímavost. 

 

1994: Lví král

 

Animovaná klasika, která popisuje dojemný příběh krále džungle Mufase a jeho syna Simby. Za nejdojemnější okamžik je považován ten, kdy Scar schodí Mufasu dolů do Sloního hřbitova. Scar poté namluví Simbovi, že Mufasa zemřel právě kvůli němu. Tento film se pyšní jedním prvenstvím – Pumba je první Disneyho postavička, která ve filmu zažila plynatost. :-)

 

filmy
(Foto: Walt Disney Pictures)

 

1995: Pocahontas

 

Ano, právě v tomto roce vznikla Disneyova verze příběhu domorodé americké princezny. Film se stal velkým hitem, a to nejenom díky skvělé animaci, ale i okouzlujícími písněmi, které si broukala nejedna holčička. Věděla jsi, že podle mýtů tento film vypráví pravdivý příběh prvních amerických přistěhovalců? Pocahontas, jméno, na které byla dívka ve filmu pyšná, ale ve skutečnosti v jazyce Čerokézů znamenala něco jako “rozmazlený spratek“.

 

filmy
(Foto: Walt Disney Pictures)

 

1996: 101 dalmatinů

 

Námět na americký film 101 dalmatinů dala režisérům Dodie Smithová, která napsala dětskou knihu 101 dalmatinů. Film je ale zároveň určitý remake stejnojmenného filmu z roku 1961, studio se ale tentokrát snažilo natočit živější verzi. A že je film o 101 dalmatinech? Během natáčení se na scéně vystřídalo dalmatinů 217. Ponga například hráli 4 psi, Preditu 3.

 

filmy
(Foto: Walt Disney Pictures)

 

1997: Hercules

 

Hercules je opět americkým, nikoli filmem, ale muzikálem. Děj se odráží od příběhu legendárního hrdiny Hercula, který je synem vládce bohů Dia. Co je zajímavé, Hercules se původně jmenuje Heracles, ve filmu je ale použito jeho římská podoba jména, i když mýtus pochází z Řecka.

 

filmy
(Foto: Walt Disney Pictures)

 

1998: Mulan

 

Opět další legenda, která vypráví o bojovných Hunech, kteří napadají mírumilovnou Říši středu. Císař proto vyhlásí, že z každé rodiny musí jeden muž vstoupit do armády. Mulan je dívka, která se v ten samý čas připravuje na setkání se svatební dohazovačkou. Jelikož je ale hodně divoká, nikdo ji za ženu nechce. Rozhodne se tedy zachránit svého otce před armádou a sama ostříhá své vlasy a nastoupí do armády. Získá si postupně úctu celé země.


1999: Toy Story

 

Kdo by neznal slavný Příběh hraček. Věděla jsi ale těchto pár zajímavostí? Když si Woody prohlíží časopis, kde je na titulní straně vyfocený se svým koníkem, můžeme tam zahlédnout datum JAN 12, 1957, což je datum narození režiséra filmu. Nepřipadala ti úvodní scéna povědomá? Když Buzz přistane na Zorgově planetě, je záběr Buzzova pohledu, kde je slyšet jeho dech. Ano a o ten dech právě jde, stejný “zvuk dechu“ byl totiž použit u Darth Vadera ve filmové sérii Hvězdné války.

 

filmy
(Foto: Walt Disney Pictures)

 

2000: Není král jako král

 

Na přelomu století spatřila světlo světa další animovaná komedie. Film vypráví o dobrodružství, které má kořeny ve starodávných čarodějnických příbězích. Mladý král je díky své rozmazlenosti přeměněn v lamu, aby se naučil na svět dívat zcela novým pohledem. Během své cesty se setkává s úplně protikladnou postavou Pachem, který mu pomáhá. Zajímavostí u tohoto filmu je těhotenství Pachovi ženy. Podle komentáře na DVD je to poprvé, kdy byla nějaká Disneyho postavička zobrazená v tomto stavu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Disney time?

7 nejhorších mýtů z romantických filmů, kterým okamžitě přestaň věřit

Konec rtěnek? Inspiruj se a namaluj si na rty pohádkovou postavu! GALERIE

 

2001: Deník princezny

 

Opět známý film o nenápadné avšak inteligentní, hodné a trošku ztřeštěné studentce Mie, které se ze dne na den změní život. Dozví se totiž od své babičky, že je dědičkou trůnu jedné malé evropské země. Pro Miu to nebude lehké rozhodování, ale se vším se skvěle popere. Víte, co stálo za režisérovým výběrem hlavní hrdinky? Anně Hathawayové stačil malý trapas při castingu. Režiséra ohromila tím, když omylem spadla ze židle. Ohromil ho její zbrklý temperament a okamžitě jí roli dal.

 

filmy
(Foto: Walt Disney Pictures)

 

2002: Lilo a Stitch

 

Animovaná komedie Lilo a Stitch je příběh mladé dívky z Havaje, která se setkává s nejvíce hledaným mimozemšťanem v celé galaxii. Stitch je její ošklivý pejsek, kterého si adoptovala. Není to ale jen tak obyčejný pejsek, je to genetický experiment, který utekl z cizí planety. Díky Lile se naučí mít rád a mít starost o druhé. Závěrečná scéna honičky byla změněna kvůli smutné události 11. září. Hrdinové ve filmu prolétají mezi horami vesmírnou lodí, původně ale měli letět letadlem skrze město.

 

filmy
(Foto: Walt Disney Pictures)

 

2003: Hledá se Nemo

 

Dojemný příběh o lásce tatínka Marlina ke svému jedinému synovi Nemovi přímo ze dna oceánu. Děj je nabitý dobrodružstvím a značnou dávku temperamentu do něj vnáší užvaněná a zapomnětlivá Doris. Film opět dokazuje, jak jsou Disneyho filmy propletené. V zubařské ordinaci, ve které je akvárko, je i několik hraček – všimla sis, že je mezi nimi i Buzz Rakeťák z Toy Story?

 

filmy
(Foto: Walt Disney Pictures)2 hlasů
Vaše hodnocení