Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Nenech si prázdniny znepříjemnit otravným hmyzem, který může způsobit nepříjemné zdravotní komplikace.

Pozor na útoky klíšťat! Nevěř mýtům a braň se správně

Klíště
zdroj: Thinkstockphotos Klíště
aktualizováno 28.06.2013, 00:00 | 28.06.2013, 00:00 | Krasna.cz/trm

Nenech si prázdniny znepříjemnit otravným hmyzem, který může způsobit nepříjemné zdravotní komplikace.

O klíšťatech koluje mezi lidmi spousta různých polopravd a mylných informací, které se většinou předávají z generace na generaci. Pojďme je uvést na pravou míru.

 

1. Očkování se provádí jen v zimním období


Nechat se očkovat je možné kdykoliv během celého roku (ideálně však v době, kdy aktivita klíšťat není příliš vysoká). Liší se jen intervaly mezi první a druhou dávkou. Ty jsou v zimě podstatně delší, od jednoho do tří měsíců, zatímco v létě se zkracují na pouhé dva týdny. O vhodnosti očkování se poraď se svým lékařem nebo v nejbližším očkovacím centru. Seznam všech očkovacích center v celé ČR najdeš například na www.pozorkliste.cz. Na této adrese se dozvíš také o příspěvcích, které poskytují zdravotní pojišťovny.


2. Když chytneš klíště v době mezi jednotlivými dávkami vakcíny, onemocníš a průběh nemoci bude pak mnohem horší


Průběh rozhodně není horší, nanejvýše může být stejný jako u neočkovaných jedinců, spíše je ale mírnější. Po první vakcinaci ještě protilátek není dostatek. Záleží na tom, kolik dnů od očkování uplynulo do doby nákazy. Zpravidla 14 dní po 2. dávce je ochranná hladina protilátek u více než 90 % očkovaných. Po 3. dávce se účinnost zvyšuje až na téměř 100 %. Je proto nezbytně nutné dokončit základní imunizaci podáním 3. dávky. Po podání třetí dávky pak ochrana trvá tři až pět let.

 

3. Klíště skáče ze stromů


Ale kdepak, pověst „výsadkáře“ získal tento zákeřný parazit jen omylem. Klíště totiž číhá na svého hostitele přichycené v trávě nebo na keřích nejvýše do jednoho metru nad zemí. O něco níže se nacházejí nymfy (vývojový předstupeň dospělého klíštěte), které se mohou snadno přichytit na srst našich čtyřnohých miláčků, a nejblíže zemi jsou larvy. Ty se často přisávají na drobné savce, jako jsou například různí hlodavci.

 

Klíště
(Foto: oficiální zdroj)

 

4. Klíště žije pouze v lese


Lesy, především ty listnaté a smíšené, jsou sice jeho doménou, klíště však můžeš chytit i na zahrádce, na louce nebo třeba při procházce v městském parku. Vyskytuje se také na březích řek a rybníků (ke svému životu totiž klíště potřebuje vlhkost), dále na okrajích lesních cest a různých strží, obecně pak všude tam, kde je tráva vyšší než dvacet centimetrů. Přisátí proto nejčastěji hrozí při zahrádkaření, kempování nebo pěších výletech. Výrazně méně bývá klíšťat v jehličnatých lesích bez podrostu a na prosluněných suchých místech je prakticky nenajdeš.

 

5. Nejvíce klíšťat se objevuje uprostřed léta


Není to pravda. Při vysokých teplotách chybí ve vzduchu vlhkost, proto během horkých měsíců zalézají klíšťata pod zem, kde přežívají přisátá na hlodavcích. Jejich největší výskyt je typický pro období jara (březen až červen) a podzimu až do příchodu prvních mrazů. Možná tě to překvapí, ale klíště začíná být aktivní už při teplotách nad 5 °C!

 

6. Klíště napadá hlavně lidi se sladkou krví


Další z mnoha mýtů. Klíšťata se orientují podle čichu. Vnímají lidské pachy, tělesné teplo a dokonce i zvýšené množství oxidu uhličitého, který člověk nebo jiní živí tvorové vydechují. Říká se, že když si dáš pivo nebo česnek, změní se složení potu, jehož pach poté klíště odpuzuje, vědecky však tato souvislost potvrzena nebyla. Odpudivý účinek mají pouze repelenty, ale tento efekt je pouze dočasný, takže ani na ně nelze stoprocentně spoléhat.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

10 nemocí, které tě nejvíc ohrožují
Doma.cz: Klíště dokáže přežít v pračce i v mrazáku
Doma.cz: 10 mýtů o klíšťatech. Opravdu skáčou ze stromů a odpuzuje je pivo?
Tn.cz: Pozor! Klíšťata útočí. Máte poslední možnost nechat se očkovat

 

7. Klíště se musí nejdřív udusit


Vzpomínáš si, co udělala tvá maminka nebo babička, když jsi k ní jako dítě přiběhla s přisátým klíštětem? Vždycky měla po ruce pár kapek oleje, kousek sádla nebo másla, případně mýdlo, kterým klíště udusila. Potom ho vytočila pinzetou, a to buď ve směru, nebo proti směru hodinových ručiček (o správnosti obou variant se často diskutovalo). Nad takovým postupem raději nepřemýšlej. Klíště není do kůže zašroubované, ale zakousnuté, jeho kusadla připomínají kombinační kleště. Ani jeho rozdrcení není to pravé. Při rozdrcení klíštěte se dostávají do okolí všechny choroboplodné zárodky, které klíště obsahuje, a hrozí infekce i nepatrnou rankou v kůži. Jak tedy klíště co nejlépe odstranit? Nejprve ho zakápni dezinfekcí, pak ho uchop pinzetou (můžete použít i speciální kleštičky) a viklavými pohyby jej opatrně vytáhni z kůže. Dej přitom pozor, abys ho nepřetrhla. Místo přisátí poté znovu potři dezinfekcí.

 

Odstranění klíštěte
(Foto: oficiální zdroj)

 

8. Pokud ti v kůži zůstanou kusadla, hrozí infekce


Infekce probíhá již ve chvíli, když klíště začne sát krev a vypouštět sliny do rány. V samotných kusadlech však nákaza není. Takže nepanikař, jestliže ti po odstranění klíštěte zůstanou v kůži. Tělo si s nimi poradí podobně jako s třískou.

 

9. Očkování má spoustu vedlejších účinků


Očkovací látky proti klíšťové encefalitidě jsou vysoce bezpečné a obvykle po jejich podání nedochází k projevům vedlejších účinků. Pokud se už nějaké komplikace objeví, jedná se většinou pouze o nezávažné projevy, které za krátkou dobu odezní.

 

10. Nákaza hrozí pouze v rizikových oblastech


V posledních letech se počet klíšťat zvyšuje včetně těch nakažených. Najdeš je prakticky všude. Objevují se jak v nížinách, tak i v podhorských oblastech. Stěhují se dokonce i do větších nadmořských výšek, kam je zanášejí hlavně ptáci nebo lesní zvěř. Možná tomu nebudeš věřit, ale Česká republika je zemí s druhým nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě.3 hlasů
Vaše hodnocení