Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Kousání nehtů je hrozný a bohužel také velice úporný zlozvyk. Pokud se ho budeš chtít zbavit, musíš sebrat všechny síly.

Přestaň už konečně s kousáním nehtů!

Kousání nehtů - 2
zdroj: Thinkstockphotos Kousání nehtů - 2
aktualizováno 18.05.2015, 00:40 | 18.05.2015, 00:40 | Krasna.cz/lk

Kousání nehtů je hrozný a bohužel také velice úporný zlozvyk. Pokud se ho budeš chtít zbavit, musíš sebrat všechny síly.

"Nekousej si nehty, je to fuj," říkali nám rodiče jako malým dětem, a tak dnes všichni víme, že kousat si nehty je ošklivý zlozvyk. Přesto se tomu ne úplně každý dokáže vyhnout a někteří tomu zcela propadli. Kdo nikdy tímto zlozvykem netrpěl, neumí si představit, jak těžké může být s tím přestat. Vydržíš třeba měsíc, dva, půl roku a myslíš si, že už máš vyhráno, pak ale přijde nečekané psychické vypětí a najednou jsou nehty zase fuč. Je to o to horší, že nehty nejdou odložit, máme je všude s sebou.

Když mluvíme o kousání nehtů, máme na mysli nejen nehty, ale také kůžičku a měkké tkáně kolem nich.

Podle psychologů je kousání nehtů výrazem vnitřního napětí a potlačované agrese, vzteku a hněvu vůči okolí, nejčastěji vůči autoritám - učitelům a rodičům. Dítě nebo mladistvý by nejraději vrátil křivdu, která se mu děje, zpět, ale nedovolí si to a vztek (zlost, smutek či jakoukoliv jinou negativní emoci) v sobě potlačí. Jenomže nahromaděná energie se musí vybít, je třeba upustit páru. A protože jí člověk nedovolí vyvřít na povrch, obrátí se proti vlastním nehtům. Jedinec symbolicky tupí své zbraně, protože nesmí ukázat "drápky" a protože si netroufá opravdu se bránit.

 

Kousání nehtů - 1
Ztupíš si drápky, abys nepřítele nepoškrábala. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Nehty si koušou lidé každého věku, ale u dětí je to častější, až 50 procent z nich si nehty někdy okusovalo. Hodně se zlozvyk vyskytuje také u puberťáků vlivem pubertálních změn. V období puberty člověk často zažívá střet s autoritami a ne vždy se odváží své pocity ventilovat.  Další výraznou skupinou jsou mladí dospělí, kde si nehty kouše 23 procent lidí. Nejvíce postižených se svého špatného návyku zbaví do 30 let.

Jak se návyku zbavit?

Pokud si nehty koušeš a chtěla bys s tím přestat, rovnou říkáme, že to nebude vůbec jednoduché. Naopak. Možná to pro tebe bude zatraceně těžké. Ale na druhou stranu ruce jsou tvou vizitkou, a proto stojí za to mít je upravené. A jako bonus - pomysli na ty pěkné nail arty, co si budeš moct vytvořit :-)

PŘEČTI SI TAKÉ:
Triky pro krásné nehty
Co nejvíc zhoršuje akné? Nebuď to ty sama!
Prosím tě, proč to děláš?!? Zlozvyky našich miláčků

Základem úspěchu je uvědomění. Většinou si totiž nehty koušeš nevědomky. Ve chvílích rozrušení si strčíš prsty do pusy a než se naděješ, už se to děje zas. Musíš se tedy naučit myslet na to, co děláš. K tomu pomáhá si nehty nalakovat. Ne proto, že by ti chuť laku zabránila si nehty kousat, to největším závislákům vůbec v ničem nezabrání, ale proto, aby tě ta chuť upozornila, co vlastně děláš, a abys mohla své jednání vůlí zastavit.

Doma můžeš nosit rukavice, které ti pomohou si uvědomit, že si strkáš ruce do pusy. Nechceš-li nosit rukavice, zalep si prsty náplatí. Opravdu jde v první řadě o to, aby sis uvědomila, co děláš dřív, než si nehty okoušeš. Jakmile si uvědomíš, že se to zase děje, máš šanci to zastavit.

 

Lakovat nehty
Když budeš chodit na drahou manikúru, bude ti líto utracené peníze rozkousat. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Své ruce a nehty se snaž udržovat upravené. Pokud budeš pravidelně chodit na manikúru a utratíš za ni své těžce našetřené peníze, bude ti líto si nehty zničit nějakým zlozvykem.

Najdi si náhražku

Protože jsme si už řekli, že kousání nehtů je vlastně ventil pro nahromaděné negativní emoce, je třeba, aby sis našla náhražku. Začni dělat něco, při čem se dokážeš odreagovat. Nejlepší by bylo, kdybys začla sportovat, ale v podstatě poslouží jakákoliv aktivita, která je ti příjemná a uklidňuje tě.

Také si uvědom situace, ve kterých si nehty nejčastěji koušeš.
Pokud víš, že je to z nudy, nos při sobě malou hračku, která tě zabaví. Pokud je to ze stresu, zkuste protistresové techniky. Hodně také pomáhá mít něco v puse. Budeš-li celý den žvýkat žvýkačku, nebudeš mít v ústech prostor na ruce.

 

Žvýkačka
Když budeš mít v puse žvýkačku, nevejdou se ti tam ruce. (Foto: Thinkstockphotos)

 

A nezapomínej na výživu - k dobré tvorbě nehtů a jejich růstu jsou důležité vitamíny A, E, D, křemík, vápník, železo. Vsaď proto na bílkoviny - vejce, maso, mléko, luštěniny.

Rady pro opravdu úporné "kousače"

Nech si udělat umělé nehty, ty se opravdu kousat nedají. Je ovšem potřeba je pravidelně doplňovat. Lepší v tomto případě jsou nehty pryskyřicové, které jsou tvrdší než gelové.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Máte lámavé a třepivé nehty? Pozor na skryté nemoci
Nejhorší kosmetické zlozvyky: jak se jich zbavit

Můžeš si v lékárně zakoupit prostředky proti kousání nehtů. Lak Morde-X stojí zhruba 100 korun, vydrží i několikeré umytí rukou a jeho výrazně hořká chuť od kousání odrazuje. Další přípravek je Daumaxol.

Promluv si s psychologem. Pokud vůbec nic nepomáhá, zajdi za odborníkem, který ti pomůže odbourat nahromaděný stres a naučí tě, jak zdravě ventilovat své pocity a nedusit je v sobě.

Máš nějaký trik, který dokáže porazit kousání nehtů? Poděl se v kometářích.26 hlasů
Vaše hodnocení