Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jeden by v tom měl za chvilku guláš. Na základce učí učitelé, na střední profesoři a co na vysoké škole? Někdo je docent, jiný magistr. Jak mám své vyučující oslovovat? A jaké označení se považuje za faux pas? Vytvořili jsme pro tebe jednoduchý ta...

Příručka pro prváky: Jak (ne)komunikovat se svým vyučujícím?

Flirt s učitelem
zdroj: Thinkstockphotos Flirt s učitelem
aktualizováno 20.10.2017, 00:54 | 20.10.2017, 00:54 | DyA

Jeden by v tom měl za chvilku guláš. Na základce učí učitelé, na střední profesoři a co na vysoké škole? Někdo je docent, jiný magistr. Jak mám své vyučující oslovovat? A jaké označení se považuje za faux pas? Vytvořili jsme pro tebe jednoduchý tahák, díky kterému neuděláš chybu.

Ať už se svého vyučujícího potřebuješ na něco zeptat, nebo mu chceš napsat e-mail, vždy by ses měla držet základních pravidel slušného chování. Možná si myslíš, že vyučující nemají přehled o tom, kdo s nimi mluví. Opak je ale pravdou, a tak by se ti klidně mohlo stát, že by si tě vyučující mohl zapamatovat jako nevychovanou studentku.

 


JAK HO MÁM OSLOVIT?

Především je důležité, aby sis zjistila, jaký titul tvůj vyučující má. Na vysoké škole se můžeš setkat s profesory (prof.), docenty (doc.), doktory (Ph.D., PhDr., RnDr. a ostatní tituly obsahující Dr.), magistry a inženýry (Mgr., MgA., M. A./Ing.). Titul svého vyučujícího se dozvíš buď na úvodní hodině nebo třeba ve školním systému či sylabu. Mnoho lidí se domnívá, že všichni vyučující na vysoké škole jsou profesoři. Na tohle si dej velký pozor, protože profesor je nejvyšší titul a není vhodné, abys tímto titulem označila například magistra.


ČTĚTE TAKÉ:

Jdeš na vysokou? Co se změní oproti střední?
VAŠE PŘÍBĚHY: Vyhodili mě z vysněné školy
Má pro tebe vysoká škola smysl?


KDYŽ ZA VYUČUJÍCÍM JDU
Potřebuješ se vyučujícího na něco zeptat osobně? Pak se nemusíš ničeho obávat! Vyučující určitě ocení tvou iniciativu a rád tvou otázku zodpoví. Při setkání ho nezapomeň pozdravit. V případě, že ti z hlavy vypadne jeho titul, použij klasické pozdravení "dobrý den". Následně popiš svůj problém a nezapomeň ani na kouzelné slůvko prosím, které opravdu dokáže zázraky. Při loučení poděkuj svému vyučujícímu za jeho čas a odpověď, a je hotovo! No není to jednoduché?

 


KDYŽ VYUČUJÍCÍMU PÍŠU E-MAIL
U mailu máš tu výhodu, že si titul svého vyučujícího můžeš v klidu vygooglovat. Do oslovení se tedy neboj zakomponovat jeho titul. Následně pokračuj se svou prosbou a opět nezapomeň na slovo prosím. Na závěr připoj poděkování a svůj podpis. Je klidně možné, že si vyučující ihned neuvědomí, jaký ročník navštěvuješ. Neboj se tedy připojit i název oboru a ročník. U písemného projevu dbej na to, abys neudělala gramatickou či stylistickou chybu. Zkontroluj si všechny čárky a shody přísudku s podmětem!


A poslední tip na závěr. Nikdy svého vyučujícího neoslovuj "kolego", i když učitelé sami tak často vůči studentům činí. Ano, jste všichni "kolegy", členy akademické obce (do té jsi zahrnuta aktem imatrikulace), ale toto oslovení vůči pedagogovi může postrádat potřebný respekt a přece si to nechceš hned na začátku zbytečně rozházet. ;-)0 hlasů
Vaše hodnocení