Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Středoškoláci mají svůj už první den školy za sebou. Vysokoškoláci mají však začátek semestru posunutý až na konec září.

RADY ZE ŽIVOTA: Jak přežít PRVNÍ ROK NA VEJŠCE a jak si NAJÍT KAMARÁDY?

Stres
zdroj: Thinkstockphotos Stres
aktualizováno 19.09.2017, 00:59 | 19.09.2017, 00:59 | Krásná.cz / sim

Středoškoláci mají svůj už první den školy za sebou. Vysokoškoláci mají však začátek semestru posunutý až na konec září.

Čeká tě první rok na vejšce, a i když už máš všechny formality, jako jsou zápis, volba předmětů, bydlení a podobně, vyřízené, máš strach? Jací lidé tam budou? Najdu si tam kamarády? A co teprve, jestli jdeš do úplně jiného města. Z vlastní zkušenosti ti tu napíšeme pár rad a tipů, jak první dny a vlastně celý první rok na vysoké přežít.


SEZNAMOVÁK

 

Seznamovák je první skvělá věc, kterou můžeš na vejšce zažít a zároveň nejlepší příležitost, jak zapadnout do nějaké party. Jdeš na tu školu úplně sama a říkáš si, že je trapné jet sama na seznamovák? Není! Nejsi totiž jediná, kdo jde na vejšku sám. Málokdy se stane, že celá parta kamarádů ze střední se spolu domluví a jdou na stejnou vysokou. Na seznamovák jedou lidi právě za účelem seznámit se, všichni tam na to jsou připraveni a ať přijdeš ke komukoliv a dáš se s ním do řeči, budeš mít určitě kladnou odezvu. Já na svůj seznamovák vzpomínám strašně ráda a opravdu, s lidmi, se kterými jsem se seznámila právě na seznamováku, se bavím dodnes. Bylo příjemné jít první den do školy s tím, že tam už někoho znám.

 

A co víc, seznamováky obvykle pořádají starší studenti. Už během seznamováku se tedy dozvíš jejich postřehy, rady a tipy, jaký je ten a ten učitel a jaká je ta a ta zkouška. A to jsou věci, které se pak opravdu hodí.

 

NESTIHLA JSEM SEZNAMOVÁK

 

Pokud jsi tento rok seznamovák prošvihla, určitě ti nic nebrání tomu, jet příští rok. A to už třeba jako “vedoucí“. Užiješ si ho také, poznáš nováčky, mezi kterými můžeš najít další super kamarády a poznáš i další vrstevníky.

 

To ale neřeší fakt, že teď jdeš do školy a nikoho neznáš, že? Na většině škol fungují takové seznamovací a zahajovací párty a meetingy. Sleduj facebook, události vytvořené na něm, přidej se do všech možných skupin. Většinou se každoročně zakládá facebooková skupina pro tvůj obor, kde si se svými vrstevníky můžeš předávat informace o zkouškách, průběžných testech, seminárkách a podobně. Přidej se i do těch z minulých let, opět tam najdeš spoustu zajímavých informací o tom, co tě čeká, a také tam můžeš získat materiály ke zkouškám.

 

 

Co se týče poznání nových lidí, pokud se ti to nepodaří ve škole, protože třeba nebyl čas mezi přebíháním z učebny do učebny, nebo jsi jenom moc stydlivá někoho oslovit, je tu již zmíněný meeting. Starší studenti obvykle pořádají takový seznamovací večírek pro nováčky na začátku semestru. Zarezervují stoly v hospodě, nebo třeba pronajmou klub. Tady zase platí – sleduj facebook! Osobně jsem také i po seznamováku na tyto akce chodila. Poznala jsem se tam se studenty z vyšších ročníků, prohloubila svoje vztahy s těmi, které jsem už znala třeba z toho seznamováku, a navíc si užila fajn večery.

 

SPOLKY

 

Snad na každé vysoké škole fungují nějaké spolky. Je to něco jako kroužek, do kterých jsi chodila na základní škole. S tím rozdílem, že v těchto prohlubuješ svoje zkušenosti v daném oboru a dokonce se můžeš i zlepšovat. Dám příklad: U nás, na Masarykově univerzitě v oboru žurnalistika, jsme měli na výběr z mnoha spolků. Koho bavilo psaní, mohl jít psát do studentských novin, koho bavilo točit, mohl jít do studentské televize, kdo se chtěl v budoucnu věnovat rádiu, mohl jít do studentského rádia. Všechny tyto spolky fungují jako opravdové redakce a já se díky nim opravdu zdokonalila v tom, co mě baví a vyzkoušela si, co práce novináře obnáší. No a bonus k tomu – opět poznáš spoustu dalších lidí, kteří mají navíc i stejný zájem jako ty.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak vypadá můj den na anglické univerzitě? VLOG

Jak si vybrat vysokou školu?

Škola je zase tu: Pobav se alespoň nad NEJVTIPNĚJŠÍMI CITÁTY o škole

 

ZÁKLAD ÚSPĚCHU

 

A co můžu opravdu, ale opravdu s jistotou říct – základem úspěchu na vysoké je, mít známé ve starších ročnících. Neuvěřitelně ti to všechno ulehčí. Většina starších studentů jsou ochotní a pošlou ti své materiály, ze kterých se oni na danou zkoušku učili. Zároveň ti třeba i poradí, jak zkouška probíhá, jestli je nutné číst povinnou četbu a jak se učitel u zkoušky chová. Nejenom, že ti to tedy pomůže po studijní stránce, pomůže ti to i po psychické. Najednou víš, do čeho jdeš a budeš mnohem více v klidu.

 

Jaký byl tvůj první rok na vysoké? Napiš nám do komentářů.0 hlasů
Vaše hodnocení