Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Polovina Čechů stále neovládá jazyky. Proč? Ačkoli 88 procent Evropanů považuje znalost cizích jazyků za velmi užitečnou, Češi jsou v ovládání řečí stále outsideři.

Stále bojuješ s cizími jazyky? Nasaď správné zbraně

Učení
zdroj: Thinkstockphotos Učení
aktualizováno 05.03.2013, 00:00 | 05.03.2013, 00:00 | Krasna.cz/trm

Polovina Čechů stále neovládá jazyky. Proč? Ačkoli 88 procent Evropanů považuje znalost cizích jazyků za velmi užitečnou, Češi jsou v ovládání řečí stále outsideři.

Loňský průzkum Eurobarometru dokonce zjistil, že v rozmezí šesti let klesl podíl Čechů, kteří hovoří alespoň jedním cizím jazykem na 49 procent. Proč, jestliže i naprostý začátečník zvládne angličtinu v případě nutnosti za 3 měsíce? Chybí nám talent, vůle nebo motivace, když odborníci tvrdí, že se cizí jazyk může naučit každý?

 

„Kdo neumí cizí jazyk, často se vymlouvá na věk nebo na nedostatek talentu. Spíš je to ale tak, že se učit nechce. Kdo to s jazykem myslí opravdu vážně, zvládne ho,“ dělí se
o zkušenosti z praxe Karel Klusák, ředitel cestovní kanceláře INTACT specializované na individuální jazykové kurzy v zahraničí. „Každého zajímá, jak nejrychleji se dá jazyk naučit, ale odpověď je hodně individuální. Jsou lidé, kteří mají talent a navíc je jazyky baví, ti se učí samozřejmě rychle. Vždycky a u každého je však nejdůležitější osobní motivace,“ zdůrazňuje profesionál z oboru.

 

Evropan ví a učí se


Nejužitečnějším důvodem, proč se učit cizí řeč, je pro 61 procent Evropanů práce v zahraničí. Podle 53 procent respondentů evropského průzkumu je pádným argumentem i cizojazyčná komunikace v zaměstnání ve vlasti, a s tím související cesty do ciziny. Pro 47 procent dotázaných je prima důvodem zahraniční dovolená a 46 procent Evropanů vidí jako dobrou motivaci možnost studia v zahraničí.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Učení cizích jazyků nemusí být mučení
Angličtina už je samozřejmost
Korejština - jazyk budoucnosti?

 

Podle Klusáka jsou na tom s jazykovou výbavou dobře lidé ze Švýcarska, Německa a ze skandinávských zemí. Němci a Skandinávci mají kvalitní jazykovou výuku na základních
a středních školách a k tomu ještě jezdí hromadně na kurzy do zahraničí. „Němci, Švýcaři, Dánové či Švédové jezdí hodně na jazykové pobyty do zahraničí. A třeba u Švýcarů je naprosto běžné, že vyjedou studovat na 3 měsíce a složí nějakou mezinárodní zkoušku. Takhle to dělají u dvou nebo tří jazyků, proto je tak dobře ovládají,“ přibližuje.

 

Los Angeles
(Foto: oficiální zdroj)

 

Cizinci podle něj moc dobře vědí, že se do jazykového studia v zahraničí vyplatí investovat. Na rozdíl od Čechů, kteří hledají bezplatné způsoby, jakými se lze jazyk v cizině také naučit. Například při práci v baru, na stavbě nebo jako au-pair. Je ale otázkou, co se tak vlastně naučíme. „Pokud má člověk ambice pracovat v nějakém náročnějším prostředí, tak tyto způsoby jazykového vzdělávání působí spíš komicky. Asi málokdo si myslí, že kvalitní češtinu je možné pochytit od zedníků na stavbě nebo někde v hospodě,“ podotýká řKlusák.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jeď v létě studovat jazyky
8 tipů, jak si vybrat jazykový kurz v zahraničí a nenaletět
Hledáš druhý cizí jazyk? In je španělština

 

Začínám opravdu od nuly…


Klusák vzpomíná na klientku z Valašska z počátku 90. let, která odjela na 12 týdnů do Anglie jako naprostý začátečník. Její rodina provozovala velký hotel a ona tehdy potřebovala rychle zvládnout angličtinu kvůli sjednávání zahraničních kontraktů. „Později říkala, že první dva týdny studia v Anglii byly hrozné. Ale protože byla silně motivovaná a chytrá, za 12 týdnů se toho dokázala naučit tolik, že uzavírala obchody s anglicky mluvícími partnery,“ líčí Klusák.

 

Většině takových opravdových začátečníků však raději doporučuje jiný model. Pokud s angličtinou nebo jinou řečí začínáš skutečně od nuly, je lepší osvojit si nejdřív základy jazyka při studiu doma. „Na kurz do zahraničí je dobré vyjet, pokud daný jazyk studujete aspoň rok a ovládáte nejmíň 600, 800 slovíček a základní gramatiku,“ doporučuje ředitel CK INTACT.

 

Na kurzu v zahraničí si výrazně zlepšíš poslech i mluvení a naučíš se v jazyce rychle reagovat. Rozmluvíš se, protože musíš v cizí řeči komunikovat od rána do večera. „Studenti rádi využijí každou příležitost ke konverzaci, ať už se spolužáky, s učiteli nebo s hostitelskou rodinou. Studovaný jazyk je zkrátka potřeba neustále nasávat,“ podotýká Klusák, jehož cestovní kancelář nabízí na www.intact.cz možnosti výuky 12 jazyků ve více než 35 zemích.

 

Toronto
(Foto: oficiální zdroj)


Ušij si kurz na míru


Pokud již máš začátky za sebou, přiznej si, jaká tedy je skutečná úroveň tvých znalostí jazyka a jak intenzivně vlastně chceš v zahraničí studovat. Abys pak nebyla otrávená, že máš málo času na výlety, zábavu či opalování na pláži. Nebo naopak naštvaná, že tvá lekce má 45 minut, ačkoli v jiné škole trvá celou hodinu. A opravdu dobře si rozmysli volbu konkrétního místa pro studium. Pokud miluješ ruch velkoměsta, nekupuj si kurz na malém městě jen proto, že je levnější. Cizí jazyk se nejlépe naučíš tam, kde se ti líbí.3 hlasů
Vaše hodnocení