Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

„Moji stáž na Nově považuji za skvělé rozhodnutí a ráda bych se s vámi podělila o zážitky z uběhlých tří měsíců. Kdybych tu měla popsat den za dnem, byl by z toho asi román rozsahem srovnatelný s Harry Potterem. Rozhodla jsem se tedy rozvést ty ne...

Stáž v televizi Nova: Co všechno se dá zažít během tří měsíců?

Stáž v TV Nova - 2
zdroj: Archiv autorky Stáž v TV Nova - 2
aktualizováno 08.10.2017, 00:31 | 08.10.2017, 00:31 | Krásná.cz / sim

„Moji stáž na Nově považuji za skvělé rozhodnutí a ráda bych se s vámi podělila o zážitky z uběhlých tří měsíců. Kdybych tu měla popsat den za dnem, byl by z toho asi román rozsahem srovnatelný s Harry Potterem. Rozhodla jsem se tedy rozvést ty největší věci, ke kterým jsem se za ty tři měsíce dostala. Za ty považuji natáčení reportáže pro Víkend s Markétou Fialovou, natáčení klipu Mariany Prachařové a Press day Tomáše Kluse,“ začíná svou reportáž stážistka Simona, která strávila prázdniny sbíráním zkušeností i v naší redakci.

Přemýšlela jsem, jak tento článek pojmout. Nudně vám tu odvykládat v číslech, kolik článků jsem prozatím napsala, jak často sem chodím a o jakých tématech píšu… to by asi nebylo ono. Rozhodla jsem se, že vám tu nastíním, jak na mě vlastně celá Nova zapůsobila a co nejlepšího jsem zatím zažila.


Když jsem před těmi pár měsíci narazila na internetu na inzerátek, že na Nově hledají nové lidi, zprvu mě ani nenapadlo poslat životopis. Nevěřila jsem, že bych měla šanci, říkala si, jestli na to mám a jaké by to vůbec bylo. Moje touha po této práci ale zvítězila a teď jen děkuji tomu, že jsem v sobě našla odvahu a životopis opravdu odeslala.


Kdybych to neudělala, nemohla bych teď sedět za obrazovkou počítače a psát tenhle článek. Proč ho ale tedy píšu: i když jsem sem šla s tím, že budu primárně psát, věci se vyvinuly jinak a já se dostala i k natáčení reportáže pro Víkend a dokonce si v ní i zahrála. A to vám právě chci popsat.

 

Stáž v TV Nova - 9
(Foto: Archiv autorky)


Reportáž o kosmetice z 30. let, na kterou se můžete kouknout níže, se natáčela už v letních měsících. Markéta Fialová, která měla připravovanou reportáž pro pořad Víkend na starost, hledala dvě slečny, které by zahrály dámy třicátých let, které se zajímají o kosmetiku a v lékárně se právě dovídají o této zmíněné. V reportáži jsme sice jen na chvilku, ale ani netušíte, jaký kus je za tím práce!

 


Pár dnů před samotným natáčením jsme se s Markétou a Verčou Petruchovou, která hrála moji reportážovou kamarádku, sešly v kostymérně a šly vybírat oblečení. Kostymérka nás zavedla do skladu všech kostýmů, které snad na světě jen existují. Před námi se objevily nekonečné uličky se stojany s oblečením z každého časového období pro všechny společenské vrstvy. Už to samo o sobě byl ohromný zážitek, omakat si například róbu kněžny, zvednout ji a zjistit, jak moc těžká vlastně byla.

 

Stáž v TV Nova - 7
(Foto: Archiv autorky)


Po vyzkoušení a doladění našich šatů a doplňků jsme se už jen domluvily na přesný čas natáčení a vrátily se do práce. V den natáčení jsem měla být v 16:30 v maskérně. Neuvěřitelně příjemné a milé maskérky nás obě s Verčou nalíčily a učesaly tak, abychom do doby zapadly. Jenže u mě nastal zádrhel. Nabarvené blondýny asi tehdy moc nebyly, že? “No tak z tebe uděláme brunetu,“ zněla slova vizážistky. Do pár minut už na mě stříkala hnědý sprej. Musím ale říct, mělo to také něco do sebe.
 

Stáž v TV Nova - 1
(Foto: Archiv autorky)

 

Dodávkou jsme, my a celý štáb, vyrazily do ulic pražských. Hned jsme šly točit první scénu, jak kráčíme uličkou a povídáme si o kosmetice. A i když to není slyšet, opravdu jsme si o kosmetice povídaly, abychom se správně tvářily a bylo to i pro nás jednodušší, protože bavit se o nějakých hovadinách, tak by se nám chtělo smát. Dozvěděla jsem se tedy za tu dobu hodně o Verčině pleti a krémech, které používá.


MIMOCHODEM: I Verča na Nově začínala jako stážistka! Rozhovor s ní si můžete přečíst zde

 

Stáž v TV Nova - 6
(Foto: Archiv autorky)


To šlo docela rychle. Pak jsme přejeli do lékárny a tam začalo to pravé umění – ta práce, kterou divák nevidí. Příprava samotného místa, osvětlení, natočení se ze správných úhlů, prostě aby bylo všechno perfektní. Jedna krátká scéna má za sebou skoro hodinovou přípravu kameramana/osvětlovače. Bylo to tedy místy zdlouhavé, a i když podpatky nebyly vysoké, trošku nás už ke konci bolely nohy a byly jsme unavené. Natáčení probíhalo až do pozdních večerních hodin. A to si vezměte, že šlo o desetiminutovou reportáž! Jak asi dlouho trvá natočení filmu? Jasně, že jsem věděla, že to stojí práci a hodně času, ale když si to vyzkoušíte na vlastní kůži, opravdu to není jen tak.

 

Stáž v TV Nova - 5
(Foto: Archiv autorky)


Atmosféra po celou dobu natáčení ale byla skvělá, Markéta byla hrozně moc milá, s Verčou jsme si také skvěle sedly a kameraman byl srandista, ale i puntičkář – musel upravit i ten nejmenší detail, kterého bych si já osobně třeba ani nevšimla. Léta praxe a zkušeností, no. Po posledním záběru jsme si všichni oddychli, že to máme hotové a stále v dobré náladě se rozutekli domů. Ještě předtím jsme si ale museli dát, jak jinak, závěrečné selfičko.

 

Stáž v TV Nova - 8
(Foto: Archiv autorky)


Koukám, že článek už je docela dlouhý a možná i vyčerpávající. Shrnu tedy své zbylé dojmy rychleji. Kromě tohoto jsem byla například i vyslána na natáčení klipu Mariany Prachařové, udělat s ní rozhovor přímo z místa. Opět neskutečný zážitek, vidět všechny ty přípravy ateliéru, líčení Mariany, čekat v podstatě ve frontě na rozhovor s ní… Mrkni na výsledný článek. To samé u Press day s Tomášem Klusem, celý den vyhrazený pouze novinářům.


Moje půlhodinka s Tomášem byla od půl 12 do 12. Přišla jsem – samozřejmě – na čas, ale rozhovor přede mnou se protáhl, takže jsem byla usazena do takzvané “čekárny“, kde jsem si mohla dát kafe, popovídat si s (opět!) příjemnou manažerkou Vladanou a Honzou Seidlem, kteří se starali o bezproblémový chod události. A rozhovor s Tomášem si můžeš přečíst TADY.

 

Beru tyto tři věci jako největší zážitky tady na Nově. Ale každý napsaný článek a rozhovor pro mě byl něčím úžasný, najednou si píšete, voláte a bavíte se s lidmi, které jste doposud vídali jenom v televizi, nebo na koncertech. To samé v redakci - ti, kteří sedí v obrazovce, a zdají se být maličcí, jsou najednou v celé své velikosti vedle vás na židli, nebo si před vámi vaří kafe.

 

Stáž v TV Nova - 4
(Foto: Archiv autorky)


Samotnou mě překvapilo, jak to je vlastně všechno NORMÁLNÍ. Ti lidé vůbec nejsou neskuteční, jsou stejní, jako všichni ostatní. Jenom dělají práci, která je vidět. A to je úžasné - mohou obohatit svět o své názory. A mě bylo a ještě bude obrovskou ctí, že o takových lidech mohu psát a zažívat všechny slasti a strasti této nádherné práce. Máš-li teda stejný sen jako já, stáž na Nově je, podle mého, velkým krokem k jeho splnění.


Určitě mrkni na jejich web, stáže vypisují celkem často a je to rozhodně skvělá příležitost, jak si práci, o které sníš, vyzkoušet už třeba při studiu. A kdyby tě zajímala stáž přímo v redakci krasna.cz, pak pošli svůj životopis na redakce@krasna.cz. Hodně štěstí.0 hlasů
Vaše hodnocení