Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

S množstvím vysokých škol v republice úměrně přibývá i absolventů marně hledajících volnou pracovní pozici na trhu. Čím se dá v řadě titulovaných odborníků odlišit a získat tak náskok před ostatními uchazeči?

Studium v zahraničí již není výjimkou, naopak se stává nutností

Studium
zdroj: Thinkstockphotos Studium
aktualizováno 20.03.2016, 16:57 | 20.03.2016, 16:57 | Krásná.cz

S množstvím vysokých škol v republice úměrně přibývá i absolventů marně hledajících volnou pracovní pozici na trhu. Čím se dá v řadě titulovaných odborníků odlišit a získat tak náskok před ostatními uchazeči?

Strávit semestr či dva v zahraničí dříve bývalo výsadou. V nynější době, díky stále se rozšiřující spolupráci vysokých škol s programy jako Erasmus a jiné, se podmínky pro zahraniční studium zjednodušily. Požadavky na studenty se samozřejmě liší na každé škole, přesto je ale tato možnost nabízena stále většímu počtu studentů.

 

Přizpůsobení se zahraniční kultuře, odloučení od rodiny, přizpůsobení se tempu a požadavkům partnerských škol je zcela určitě známkou kladných a zaměstnavateli oceňovaných schopností. Pobyt v cizině není jen o zkušenostech a zábavě, jak se může zpočátku zdát, ale uchazeče o práci výrazně posouvá kupředu. V současné době navíc vybrané vysoké školy tuto možnost poskytují i studentům kombinovaného a dálkového studia.

 

Studijní pobyt
(Foto: oficiální zdroj)


Náklady na samotnou realizaci přitom nejsou zanedbatelné. Doprava na místo a ubytování jsou ve většině případů hrazeny školou. Musí se však počítat s nutností dalších nákladů, třeba cestovního pojištění, které se po dobu několika měsíců může vyšplhat na poměrně vysokou cifru. Při studiu v zahraničí je třeba vybrat pojištění, které bude vyhovovat po celou dobu – podstatné je správně uvážit délku pobytu. Studenti navíc často při prodloužení studia zapomínají adekvátně a včas prodloužit i platnost pojištění. Pokud student plánuje během studia jezdit nejen domů, ale cestovat i do jiných zemí, měl by navíc zvolit takovou variantu, která umožňuje opakované výjezdy do zahraničí a zpět. Pojištění pro více cest na rozdíl od jednorázové varianty přináší mnohdy finanční úsporu.


Náš tip: Některé pojišťovny nabízí v balíčku benefitů výhodné pojištění právě na různé stáže a studijní pobyty. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky studentům nabízí toto pojištění v rámci produktu E-trip zdarma, a to po dobu 180 dnů. Informuj se i u své pojišťovny.

 

PŘEČTI SI TAKÉ REPORTÁŽE NAŠICH BLOGEREK Z ERASMU:

6 důvodů proč jet na Erasmus
VLOG: Moje první 3 dny v San Sebastian
Jak jsem si přála a teď jsem v Anglii


Důvodů, proč této možnosti využít, je hned několik a ač se studium v zahraničí může zdát jako obtížná mise, studenti by na něj měli pohlížet jako na výzvu, kterou před nimi zvládly tisíce ostatních, a není jediný důvod, proč by to zrovna teď mělo být jinak. Ovšem to, co si kdo z doby strávené v zahraničí odnese, je už na každém zvlášť. Čím dál tím více se například osvědčuje si ke škole hledat práci či stáž ve studovaném oboru. To totiž v budoucnu pomáhá uniknout ze začarovaného kolotoče, do kterého jsou absolventi automaticky zamotáni, když se bez praxe ucházejí o práci. V reálu to sice není úplně nejsnazší, je však možné požádat ve škole o pomoc či radu, kde se poptat. Tak či onak, dotyčný jedinec jde s kůží na trh, a i to se počítá.4 hlasů
Vaše hodnocení