Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

„Každý student přímo touží po studiu v zahraničí. Nahlédnout pod pokličku nové kultuře, poznat nové lidi, zdokonalit se v cizím jazyce. Najít v sobě zodpovědnost a postavit se na vlastní nohy. Vzepřít se čelem nesnázím a novým zkušenostem. Trošku ...

VAŠE PŘÍBĚHY: Můj rok na střední škole v zahraničí

Studium v zahraničí
zdroj: Thinkstockphotos Studium v zahraničí
aktualizováno 22.03.2013, 00:00 | 22.03.2013, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

„Každý student přímo touží po studiu v zahraničí. Nahlédnout pod pokličku nové kultuře, poznat nové lidi, zdokonalit se v cizím jazyce. Najít v sobě zodpovědnost a postavit se na vlastní nohy. Vzepřít se čelem nesnázím a novým zkušenostem. Trošku si pocestovat po tom našem světě. V září 2012 se mi splnil můj sen,“ začíná vyprávění čtenářka Diana.

Po úspěšném zdolání konkurzu jsem byla vybrána v rámci programu pro studenty na roční studium do Francie.


První měsíce pro mě byly velmi těžké. Zvyknout si na internátní režim přes týden a o víkendech být v hostitelské rodině pro mě nebylo vůbec lehké. Navíc jako sedmnáctiletá a ještě k tomu jedináček jsem byla velmi vázaná na rodiče a odloučení mi působilo velkou bolest. První týden jsem nemohla spát. Budila jsem se s pláčem a křičela jsem ze spaní. Po večeřích jsem se schovávala do kouta a plakala. Druhý týden jsem si začala psát deník. Oči už neměly vláhu a sílu na produkci dalších nostalgických slz, tak jsem si začala vylévat své srdce do deníku. Pomohlo to! Navíc jsem si uvědomila, že hodně lidí mi závidí studium v zahraničí. Proč tady tedy roním slzy? Právě v tomto období jsem si našla spoustu kamarádů a moji nejlepší kamarádku, která později nahradila můj deník a všechna tajemství a trápení jsem svěřovala již pouze jí. Vytvořilo se mezi námi magické pouto, jaké jsem ještě nikdy předtím neměla. Opravdové přátelství na život a na smrt!


Co se týká výuky ve Francii, jejich systém je opravdu jiný, než v ČR. Vyučování začínalo v 8:00 a končili jsme v 18:00. Navíc jsem měla školu i v sobotu dopoledne. Takže žádné vyspávání do oběda se nekonalo! Francouzi mají body místo známek. Od 0-20, přičemž 20 je nejlepší. Písemky se píšou formou komentáře, kde musíte napsat úvod, uvést problematiku, rozvést vaše myšlenky a nakonec tomu dát šťavnatý závěr. C´est pas facile! Celkově se očekává, že popíšete minimálně čtyři A4. S francouzštinou jsem neměla problémy, jelikož jsem nastupovala do Francie už s docela vysokou úrovní. Na začátku roku jsem si nosila na hodiny velký slovník. Ve třídě jsem již v prvním trimestru patřila k těm nejlepším. Měla jsem velmi slušné vysvědčení. Rodiče měli ze mě radost!


Jednou mě jedna profesorka viděla tančit na tělocviku. Zeptala se mě, jestli bych nechtěla chodit na hodiny baletu a moderního tance se studenty místní taneční konzervatoře. Jelikož jsem se od malička u nás věnovala krasobruslení a baletu a tanci, nemohla jsem odmítnout. Tréninky ještě před snídaní a poté po vyučování. Ale stálo to za to! Dostala jsem možnost vystupovat v Paříži v Opeře a v menších francouzských městech. Bylo to velice vzrušující. Musím říci, že mezi tanečníky panovala sice na oko veselá atmosféra, ale když se jednalo o soutěže, přátelství zmizelo jako pára nad hrncem a nastoupila nenávist. Dívky si potají ničily baletní špičky. Vznikaly pomluvy, boje o hlavní role, slovní nádavky. Dále se soutěžilo o to, kdo bude hubenější. Povolená váha byla 45Kg- 50Kg na výšku 168 cm. Konalo se veřejné vážení, které nikomu nebylo příjemné. Představa obézní baletky prostě nejde k sobě. Balet je velmi estetická záležitost. Setkala jsem se s dívkami s poruchami příjmu potravy. Jelikož většina dívek byla ubytována na našem internátu, mohla jsem pozorovat jejich jídelní návyky. Například na snídani si malá děvčata kolem osmi let dala jen malou skleničku té nejodpornější hořké kávy. Bez cukru. Bez mléka. Moje spolubydlící, sedmnáctiletá baletka, si dělala týdenní jídelníčky. Každé ráno a večer se vážila, psala si, co za den snědla a zabývala se počítáním kalorií.

 

Chceš na Krásná.cz také najít svůj příběh?

 

Stalo se ti něco šíleného, neuvěřitelného, máš zážitek, který by mohl být inspirativní pro další čtenářky? Pošli nám ho. Inspiraci najdeš v tomto návodu. Příběhy posílej na email redakce@krasna.cz.


Francouzi také více kouří než my i když jich balíček cigaret stojí o takové 3 eura víc, než nás. Drogy se také vyskytují v hojném počtu a nikdo to tam moc neřeší. Ne tak, jako u nás na gymplech.


Ve Francii jsou lidé více otevření. Nejvíc se mi líbí jejich způsob zdravení. 3x pusa sem tam sem tam, takzvané „bisou“. Za svůj pobyt jsem hodně cestovala. Hlavně jsem procestovala jih Francie.

 

Musím také podotknout, že moje studium nebylo zadarmo. Rodiče si museli sáhnout hluboko do kapsy. Život ve Francii je velice finančně nákladný.


Na škole se mě ptali, jestli chci zůstat i příští rok a udělat si francouzskou maturitu. Kdyby se mě zeptali v prosinci, odpověděla bych, že rozhodně ano. Ani bych nemrkla.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

8 tipů, jak si vybrat jazykový kurz v zahraničí a nenaletět
Jeď v létě studovat jazyky
Stále bojuješ s cizími jazyky? Nasaď správné zbraně


Je polovina března 2013 a já jsem skoro jistě přesvědčena, že rok ve Francii splnil svůj účel a já se budu moci v červenci 2013 v klidu vrátit domů s čistým svědomím. Chci se vrátit na české gymnázium, úspěšně odmaturovat a těšit se na další možnosti studia v zahraničí třeba již na univerzitě. V dnešní době máme rozšířenou nabídku možností. Chce to jen snahu a píli chtít něčeho dosáhnout. Předtím, než jsem odjela studovat do zahraničí, jsem si myslela, že být daleko od rodičů je bezva! Toto bych už nikdy více nevyslovila! Rodičů si moc vážím. Děkuji jim za všechno! Děkuji jim, že mi umožnili dospět.


V červenci se vrátí zcela sebevědomá, samostatná a zodpovědná dívka. Chci si užívat rodiny, dokud to jde. Trávit s nimi co nejvíce času. Rodina je pro mě v životě to nejdůležitější.


Nikdy nebudu litovat rozhodnutí, které jsem udělala. I když začátek nebyl jednoduchý, věřím, že i odcházet a loučit se s francouzskými kamarády, hostitelskou rodinou a mým přítelem bude těžké. Jsem připravena uzavřít tuto kapitolu a začít novou.

 

Život je krátký na to, abychom nechali plout šance jen tak. Proto vám všem radím, nebojte se! Co tě nezabije, to tě posílí, ne? Pokud se rozhodnete jet do zahraničí a nebudete to psychicky zvládat, vždy můžete udělat krok zpět a vrátit se. Ale abyste si celý život vyčítali, že jste promarnily jedinečnou šanci… To prostě NIKDY!


Život je boj, tak bojuj! Dosáhni svých snů, TY to dokážeš!

 

Autorka příběhu získává balíček knih od Nakladatelství Fragment v hodnotě 1500Kč.

Soutěž Fragment
(Foto: Fragment/Thinkstockphotos)

Autorka ve svém balíčku tentokrát najde následující knížky:

 

Syn pekel – Vlčí krev
Vydejme se do Velwetie, tajemné země obývané Temnovlky – nesmrtelnými bytostmi, ze kterých jde strach a lidé jsou pro ně pouhou kořistí.

Minulost vlkodlaka Nerana, nazývaného Syn pekel, je s Temnovlky pevně svázána. Pouze čarovný nektar Étarlininy slzy by mu mohl pomoci se odpoutat a zvrátit svůj osud. Musí uzavřít spojenectví s elfkou Liadel, kterou ze srdce nenávidí. Podaří se mu odhalit její tajemství? Bude Neranovi odpuštěna dávná zrada? Ve Velwetii mezitím propuká boj temných sil - třinácti démonů. Neran je vtažen do bitvy o moc. Kdo zvítězí, rozhodne o osudu celé země.


Mezi nebem a zemí – Setkání s duchem
Královna školy a hvězda místních roztleskávaček Alona Dareová je předurčena pro skvělou budoucnost. Její život však končí nečekaně pod koly autobusu. Všichni si myslí, že je navždy pryč, ale... Alona zůstala ve světě živých jako duch. Pouze jediný člověk ji může vnímat - spolužák a totální lúzr Will. Podaří se jim překonat vzájemnou nechuť a pomoct jeden druhému? Proč Alona neodešla skrze jasné světlo do onoho světa?


Angličtina nejen do auta – Nakupování
Poslouchejte a učte se kdekoliv a kdykoliv!

V autobuse, v metru, v tramvaji, v autě, na kole, v čekárně nebo jen tak při relaxaci můžete rozvíjet svou slovní zásobu angličtiny. Při poslechu si upevníte znalost slovíček a základních slovních spojení souvisejících s tématem Nakupování a osvojíte si praktické fráze.

Tematicky členěný titul je určen "falešným" začátečníkům a mírně pokročilým.

14 témat
300 nejpoužívanějších slovíček
4 hodiny angličtiny


Klíč ke štěstí
Myslíte si, že cesta ke štěstí je zdlouhavá a výsledek nejistý? Přesvědčíme vás, že být šťastná je snadné! Rady, motta a citáty vám ukážou správný způsob, jak prožít dny naplno. Naučte se dívat na svět kolem sebe jinak a najděte svůj klíč ke štěstí!


Zábavné křížovky a osmisměrky
Luštěte a dobře se bavte!
Spousta stran skvělého luštění - švédské křížovky v sobě skrývají zábavné i poučné tajenky, osmisměrky odhalí přísloví a vtipy.


Bettina Belitz – Rozdělená srdce
Po přestěhování je sedmnáctiletá Elisabeth naštvaná snad na celý svět - přišla o všechny kamarády, na venkově není moc příležitostí k zábavě a navíc rodičům to tam naprosto vyhovuje. Všechno změní setkání s Colinem. Proč ji tento kluk od začátku neuvěřitelně přitahuje, to nedokáže vysvětlit. Chová se divně, odtažitě a dává Elisabeth jednu hádanku za druhou. Jaké je jeho tajemství? Co skrývá? Svým pátráním odhalí Elisabeth pravdu - její rodině, Colinovi i jí hrozí velké nebezpečí.22 hlasů
Vaše hodnocení