Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Volba nové hlavy státu je za dveřmi. Pokud patříš mezi voliče nováčky, pak bys rozhodně měla znát několik zásadních pravidel, kterých se musíš při volbě držet. Ostříleným voličkám zase zodpovíme nejčastější dotazy, na které se bály zeptat v hodiná...

VOLBA PREZIDENTA: Jak volit? + nejčastější otázky

Volby - numerologie
zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com Volby - numerologie
aktualizováno 02.01.2018, 12:06 | 02.01.2018, 11:39 | DyA

Volba nové hlavy státu je za dveřmi. Pokud patříš mezi voliče nováčky, pak bys rozhodně měla znát několik zásadních pravidel, kterých se musíš při volbě držet. Ostříleným voličkám zase zodpovíme nejčastější dotazy, na které se bály zeptat v hodinách občanské výchovy.

Prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Pokud se o novém prezidentu nerozhodne v prvním kole, pak se k urnám vydáme ještě o dva týdny později, tedy 26. a 27. ledna.

 

JAK A KDE VOLIT?


I u prezidentských voleb platí, že hlasovat může každý svéprávný občan, který dovršil věku osmnácti let. Pokud ti osmnáct bude v pátek 12. či v sobotu 13. ledna, pak se s klidným svědomím můžeš k volbám vydat. Hlasovat budeš pomocí volebních lístků, které bys měla ve své schránce objevit nejpozději tři dny před začátkem voleb. Nezapomeň, že volební lístky dostaneš v místě svého trvalého bydliště. Pokud si je před odchodem do volební místnosti zapomeneš doma, pak je můžeš vyžádat od volební komise. O volební místnosti tě bude informovat příslušný obecní úřad. Informaci můžeš naleznout jak na volebních lístcích, tak i na vývěsních místech tvé obce nebo města. Volba prezidenta většinou probíhá na stejných místech jako jiné volby. Je dobré vědět, že pokud ti zdravotní stav neumožní, abys k volbě dorazila, pak můžeš obecní úřad požádat o hlasování mimo volební místnost. Takové hlasování probíhá tak, že za tebou dorazí dva členové volební komise s přenosnou hlasovací schránkou.

 

Volby
(Foto: Profimedia)

 

Samotná volba je velmi jednoduchá. Po příchodu do volební místnosti se prokážeš platným občanským průkazem nebo pasem. V případě, že ti občanka propadla, můžeš zažádat o tzv. rychloobčanku, kterou získáš většinou do druhého dne. Rozhodně ale na rychloobčanku nespoléhej a raději si ihned zkontroluj, zda ti nevypršela platnost tvého občanského průkazu. Následně od komise dostaneš obálku, do které za plentou vložíš hlasovací lístek uchazeče o prezidentský post. Samotný výběr si předem rozmysli a především jednej dle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Mnoho lidí neví, zda obálku s hlasovacím lístkem zalepit, nebo ne. Je to zcela na tobě, pokud obálku zalepíš, pak bude stejně platná jako nezalepená obálka. Teď už stačí vhodit obálku do urny a je hotovo! No není to hračka?

 

ČTĚTE TAKÉ:

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Co si myslíme o politice v Česku a koho bychom chtěli za prezidenta?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Měla by se znovu vrátit vojna?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Bojíme se terorismu?

 

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

 

Osmnácti let dosáhnu mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb. Můžu jít volit?
Pokud ti osmnáct bude mezi prvním a druhým kolem, pak se můžeš zúčastnit pouze kola druhého.

 

Během voleb nebudu v místě svého trvalého bydliště. Co mám dělat?
Volit můžeš i v jiném městě, ale je k tomu zapotřebí voličský průkaz. Ten si vyřiď s předstihem, a to buď osobně, elektronicky nebo dopisem. Veškeré podrobnosti o voličském průkazu nalezneš zde.


Kdy je můj hlasovací lístek neplatný?

Dej si pozor, abys do obálky nevložila více hlasovacích lístků. V tom případě by byl tvůj hlas neplatný. Stejně neplatný by byl i v případě, že bys hlasovací lístek nevložila do obálky, nebo bys ho dala do jiné než k tomu určené obálky.

 

Můžu volit ze zahraničí?
To samozřejmě můžeš. Podrobné informace nalezneš tady.1 hlasů
Vaše hodnocení