Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Víš, že když spíš, můžeš vyřešit věci, které tě už dlouho trápí? Nauč se pracovat se svou psychikou a podvědomím.

Vyřeš své problémy - ve snu

Spánek
zdroj: Thinkstockphotos Spánek
aktualizováno 07.01.2017, 00:34 | 07.01.2017, 00:34 | Krasna.cz/trm

Víš, že když spíš, můžeš vyřešit věci, které tě už dlouho trápí? Nauč se pracovat se svou psychikou a podvědomím.

Ve spánku se náš organismus i psychika regenerují a nabírají nové síly. A také si urovnáváš události uplynulého dne a vyhazuješ to nepotřebné. Spánek je ale překvapivě spojený i s procesem zapamatování a učení!

 

Učení nemusí být mučení

 

Šprtáš se na písemku o přestávce těsně před hodinou, nebo na to radši koukneš večer doma, než jdeš spát? Pokud se bojíš, že si do druhého dne nic nezapamatuješ, tak to těžce podceňuješ svou paměť. A nejen to. Když si vyhradíš chvíli na učení před spaním, ve spánku se ti znalosti přeorganizují a logicky srovnají. Nejenže druhý den budeš na písemku připravena, ale možná konečně pochopíš význam fyzikální formulky, kterou ses dosud jen papouškovala nazpaměť, a teď konečně chápeš, jak funguje v praxi. Mozek si ji totiž během spánku přehrává, aby přišel na to, kam a jak nejlépe ji uložit, a tím si ji snáz zapamatuješ.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Málo spíš? Víme, co ti hrozí
Kvalitní spánek zlepší tvůj den
Co o něm prozradí jeho povlečení
Špatně usínáš? Bojuj s tím

Doma.cz: Spánek vypovídá o našem vztahu víc než sex

 

Kde jen může být

 

Založila jsi někam oblíbené hodinky nebo postrádáš sešit a nevíš, zda zůstal ve škole, u kamarádky, v kavárně, nebo bude zašantročený někde doma? I to můžeš odhalit ve snu. Důležité je, jít brzy a v klidu spát. Ničím se před spaním nerozptyluj, zavři oči a soustřeď se na věc, kterou hledáš. Přehrávej si, co jsi a dělala, a kde jsi byla, když si ji u sebe vybavuješ naposledy. Jdi tak daleko, až už nebudeš vědět, co bylo dál. Ve snu se možná do tohoto místa dostaneš a vzpomeneš si, kde ztracený poklad zůstal. Nevěs hlavu, nepodaří-li se ti to hned první noc, klidně to zkus zopakovat.

 

 

Najdi řešení

 

Stejně jako pátrat po ztracených věcech, můžeš vyřešit i velké problémy. Nevíš, jak zakončit svou knihu? Proč ti nefunguje tvůj výtvor do fyzikálních laborek? Jestli se rozhodnout pro Petra nebo Pavla? Kupodivu právě ve spánku můžeš najít odpověď. Chce to opět je chvilku soustředění během usínání a správně si položit otázku. Ráno můžeš mít o poznání jasněji.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Udělej si v učení systém!
TEST: Jaký typ učení ti nejlépe sedne?
Triky pro lepší učení

 

Raději se na to vyspím


Tuhle formulku už jsi jistě slyšela. Na tom, že "ráno je moudřejší večera", je hodně pravdy. Díky spánku totiž máme i mnoho skvělých písní, filmových trháků a velkých vynálezů. Kdo na své dílko přišel ve spánku? Paul McCartney ve snu přišel na melodii písně Yesterday, která se pro Beatles stala osudovým hitem. Dílem snů je i Dr. Jekyll a pan Hyde z knihy skotského spisovatele Roberta Louise Stevensona. Také Bram Stoker si hraběte Draculu nevymyslel, zrodil se v jeho snech. Vynálezce Elias Howe, autor šicího stroje, zas dlouho nemohl vyřešit, jak provléknout jehlu nití, a jednoduchý nápad s očkem na něj přišel prý právě ve snu.

 

Vyřešila jsi i ty ve spánku něco zásadního? A jak to máš s učením – je lepší, se na to vyspat? Poděl se v komentářích.10 hlasů
Vaše hodnocení