Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jazyková bariéra, nebo vybavenost? Základy angličtiny se dají zvládnout pár týdnů před dovolenou.

Zahraniční dovolená bez stresu? Dožeň cizí jazyk za pár týdnů

Na dovolené
zdroj: Thinkstockphotos Na dovolené
aktualizováno 04.06.2015, 00:13 | 04.06.2015, 00:13 | Krasna.cz/trm

Jazyková bariéra, nebo vybavenost? Základy angličtiny se dají zvládnout pár týdnů před dovolenou.

Vytouženou dovolenou v zahraničí může snadno znepříjemnit jazyková bariéra. Komu se to někdy nestalo? Špatná objednávka v restauraci patří mezi historky spíše úsměvné, horší následky mohou mít nedorozumění v lékárnách, u doktora nebo na policejní stanici. Podle autorů oblíbených jazykových učebnic stačí na osvěžení základních znalostí angličtiny pár týdnů před odjezdem do ciziny. Všem cestovatelům se v jakékoli situaci vyplatí mít při ruce slovník.

 

Každý člověk se učí jinak rychle. Někteří pochytí základy cizího jazyka už během několikadenní dovolené, jiní musí podstoupit důkladnou přípravu a samostudium. „Úplný začátečník, který se chce v cizině alespoň částečně domluvit, by měl začít s výukou rok předem. Pokud jste již do kontaktu s cizím jazykem v minulosti přišli nebo se ho učili, postačí vám i pár měsíců až týdnů před dovolenou,“ míní Anna Kronusová, autorka sérií publikací Anglicky bez učebnice a Angličtina nejen do auta z Nakladatelství Fragment.

 

Při samostudiu cizího jazyka je podle Kronusové nejdůležitější vnitřní disciplína – k udržení jazykové úrovně, nebo dokonce k jejímu zlepšení, je nutné se k výuce pravidelně vracet, alespoň jednou týdně na hodinu až dvě. Velmi pomáhá se o daný jazyk a kulturu země skutečně zajímat. Spousta lidí pocítí právě po konci dovolené chuť dovědět se o zamilované destinaci něco víc, naučit se jazyk a zpříjemnit si tak svůj další plánovaný pobyt v zemi.

 

 

„Základem je pravidelnost. K tomu, aby se člověk domluvil v zahraničí, je třeba půl roku minimálně 30 minut denně opakovat. Kromě samostudia s kvalitní učebnicí a audio nahrávkami je dobré udržovat kontakt s relativně živým jazykem – sledovat filmy, poslouchat písničky, zprávy nebo posedět třeba v Irish pubu,“ souhlasí Iva Dostálová, jejíž tituly Angličtina pro samouky, Španělština pro samouky a další patří mezi nejžádanější jazykové učebnice.

 

Nejenom psaná forma cizího jazyka je při samostudiu důležitá, zásadní je především poslech a správná výslovnost. Z velkého výběru jazykových učebnic na knižním trhu je většina, zvlášť tituly pro začátečníky a samostudium, doplněna zvukovými cvičeními na CD ve formátu MP3.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Hledáš druhý cizí jazyk? In je španělština
Nauč se angličtinu zábavně
Triky pro zlepšení angličtiny

 

Co si pořídit do domácí knihovničky?

 

Učebnice na doma:

 

Učíme se cizí jazyk - 2
(Foto: Archiv firem)


Španělština pro samouky (Fragment)

 

Angličtina pro samouky: začátečníci a středně pokročilí (Fragment)


Němčina pro samouky (Fragment)

 


Pro ty, co spěchají:

 

Učíme se cizí jazyk - 4
(Foto: Archiv firem)

 

Angličtina nejen do auta – Ve městě (Fragment)


Angličtina nejen do auta – Cestování a služby (Fragment)


Angličtina nejen do auta – Restaurace a jídlo (Fragment)


Anglicky bez učebnice (Fragment)

 

Když potřebujete oprášit základy angličtiny:

 

Učíme se cizí jazyk - 3
(Foto: Archiv firem)


Practise Your English – Tematická slovní zásoba (Fragment)

 

1000 anglických slovíček - Ilustrovaný slovník (Albatros)


Angličtina - Příprava na státní maturitu (Fragment)

 

Jazykové přehledy – Angličtina (Fragment)1 hlasů
Vaše hodnocení