Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Možná jste v posledních dnech zaznamenali kauzu okolo hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, kterého mnoho žen obvinilo ze sexuálního obtěžování. Na toto konto se na sociálních sítích objevil hashtag metoo, pod kterým se ženy z celého svět...

ZNÁSILNĚNÍ: Proč ho tolik žen nenahlásí?

Znásilnění - 3
zdroj: Thinkstockphotos Znásilnění - 3
aktualizováno 23.10.2017, 00:51 | 23.10.2017, 00:51 | Krásná.cz

Možná jste v posledních dnech zaznamenali kauzu okolo hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, kterého mnoho žen obvinilo ze sexuálního obtěžování. Na toto konto se na sociálních sítích objevil hashtag metoo, pod kterým se ženy z celého světa svěřují se svými příběhy plnými neohlášeného znásilnění či sexuálního obtěžování. Proč se dívky doposud bály promluvit? A co bychom měli udělat pro to, aby se postoj společnosti k tomuto „tabu“ tématu změnil?

Znásilnění, ohavný trestný čin, který poznamená ženu nejen fyzicky, ale především psychicky. Mnoho lidí se domnívá, že většina znásilnění proběhne v opuštěném parku cizím mužem. Bohužel realita je většinou naprosto odlišná. Až dvě třetiny pachatelů jsou lidé, kteří znásilněnou ženu znají. Možná i tento fakt vede k tomu, že přibývá neohlášených znásilnění. Podle průzkumu Problematika násilí na ženách optikou české populace, který si nechala vytvořit společnost Persefona, vyšlo najevo, že polovina dotázaných odhaduje, že na policii je nahlášeno maximálně 40 procent případů. Téměř polovina se také kloní k názoru, že ze všech případů znásilnění je pachatel odsouzen maximálně ve 30 procentech.

 


Proč se znásilnění neohlašuje?

Jak už jsme zmínili, příčinou může být fakt, že znásilnění provedl blízký člověk. Tedy někdo, kdo může znovu zaútočit. „Ženy, které neoznamují delikt, mají velmi často zkušenost s pachateli, kteří jsou jim známí - partneři, manželé, příbuzní, všelijací nápadníci, spolužáci,“ řekl pro Blesk sexuolog Jaroslav Zvěřina. Druhou příčinou je to, že ženy se za znásilnění stydí, nechtějí se k němu vyjadřovat, a především chtějí rychle zapomenout. Přitom je velmi důležité, aby se oběti dostalo kvalitní poradenské péče a především lékařského ošetření.

 

Anketa
Ohlásila byste znásilnění?
43 hlasů
Ano
18 hlasů
Ne
20 hlasů
Nevím
Hlasovalo 81 lidí
 

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Hrůzné znásilnění nezůstalo bez následků!
VÁŠ PŘÍBĚH: Manželku mi znásilnil kamarád
VÁŠ PŘÍBĚH: Zavinila sis to sama - řekli znásilněné dívce!
VÁŠ PŘÍBĚH: Hrůzná dovolená: Znásilnil mě švagr!


Nebojte se promluvit!
Ať už jste prožila znásilnění, nebo i nepříjemné sexuální obtěžování, nebojte se promluvit. Můžete například zavolat na Linku pomoci obětem 116 006, která funguje non-stop a je bezplatná. Stejně tak můžete pomocnou ruku nalézt u organizace Persefona, která dlouhodobě poskytuje pomoc obětem sexuálního zneužívání a znásilnění nebo u organizace Bílý kruh bezpečí. Samozřejmě nejlépe uděláte, když trestný čin ohlásíte na policii.

 

 

Naše dvě statečné čtenářky se nám svěřily se svými důvody, proč znásilnění neohlásily. Přečtěte si jejich příběhy.


Bála jsem se rodičů!

„Vždycky jsem si myslela, že se mě znásilnění netýká. Bohužel jak tomu tak bývá, přišlo od někoho, do koho bych to nikdy neřekla - od mého spolužáka. Přiznávám, že jsme byli všichni trošku opilí, ale to neznamená, že bych se chovala nějak vyzývavě. Když jsme se loučili, tak mi spolužák nabídl, že mě doprovodí domů. Nejdříve jsme si jenom povídali, pak mi dal pusu, kterou jsem opětovala, ale další pokračování jsem nechtěla. V ten moment mě ale svalil do trávy a asi nemusím popisovat co následovalo. Nechtěla jsem a prosila jsem ho, aby mě nechal být. Jenže mojí prosbu nevyslech...Nikomu jsem to neřekla. Bála jsem se, že by mě rodiče odsoudili, a především jsem se bála jeho,“ napsala nám čtenářka S. T. 

 

Anketa
Proč se ženy bojí ohlásit sexuální násilí na policii?
 

 

PSALI JSME TAKÉ:

VAŠE PŘÍBĚHY: Nejlepší kámoš? Ne, hnusný násilník
VAŠE PŘÍBĚHY: Znásilnění ze mě udělalo trosku
VAŠE PŘÍBĚHY: Ještě jsem to nechtěla, a tak mě znásilnil
VAŠE PŘÍBĚHY: Místo první lásky jsem zažila znásilnění!
VAŠE PŘÍBĚHY: Místo výdělku hnusné znásilnění
VAŠE PŘÍBĚHY: Znásilnili mne, snažím se z toho dostat


Chci zapomenout

„V létě jsem pracovala v jedné kavárně, kde jsem to opravdu měla ráda. Vždycky jsem věděla, že se líbím šéfovi, ale přišlo mi to normální. Vždyť není nic hrozného na tom, že se mladá holka líbí staršímu pánovi. Jenže v tomhle jsem se pěkně přepočítala. Jednou po směně jsme v kavárně zůstali sami dva. Nejdříve jsem spočítala tržbu, a pak jsem šla vytřít podlahu. Když jsem si napouštěla kbelík s vodou, objevil se mi za zády. Začal se po mně sápat, sahal mi na prsa. Začala jsem křičet, ale on mi zakryl pusu, a řekl, že jestli budu řvát, tak to bude ještě horší. Přimáčkl mě na zeď a rozepnul mi džíny. Bylo to hrozný!!! Řekl mi, že si za všechno můžu sama, a že pokud to někde řeknu, pak všechno popře. Vím, že jsem to měla oznámit, ale bála jsem se. Bála jsem se toho, že mi nikdo neuvěří, bála jsem se, že mě lidé na malém městě odsoudí. Nikomu nepřeju, aby si zažil něco podobného,“ napsala čtenářka L. R.

 

A co si myslíte vy? Proč se ženy bojí ohlásit znásilnění? A máme v České republice dostatečnou a kvalitní péči pro oběti sexuálního násilí? Dejte nám také vědět, zda s tímto tématem máte vlastní zkušenost.0 hlasů
Vaše hodnocení