Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Stačí chvilka nepozornosti a člověk neví, kde se nachází. Pokud se ti podobná věc stane ve městě, pak máš zčásti vyhráno. Můžeš se zeptat kolemjdoucích, kteří ti poradí, kde se právě nacházíš. Horší to je v otevřené přírodě nebo třeba v zahraničí.

Ztratila ses? Víme, co v takové situaci dělat! V Česku, bez mobilu i v zahraničí, když se nedomluvíš!

Ztracená
zdroj: Thinkstockphotos Ztracená
aktualizováno 30.11.2017, 00:28 | 30.11.2017, 00:28 | DyA

Stačí chvilka nepozornosti a člověk neví, kde se nachází. Pokud se ti podobná věc stane ve městě, pak máš zčásti vyhráno. Můžeš se zeptat kolemjdoucích, kteří ti poradí, kde se právě nacházíš. Horší to je v otevřené přírodě nebo třeba v zahraničí.

V každém případě bys ale neměla propadat panice. Ta ještě nikdy nikomu nepomohla. Naopak zachovej chladnou hlavu. Uvidíš, že každá nepříjemná situace má své řešení.


VE MĚSTĚ

Městské uličky tě občas můžou zavést do míst, kde jsi ještě v životě nebyla. Z takového místa není snadné se vymotat a najít ten správný směr domů. Rozhodně neuděláš chybu, když se zeptáš kolemjdoucích. Stačí, když ti poví, kde jsi a kudy se dostaneš zpátky do centra. Bohužel existuje i mnoho zákoutí, kde není ani živáčka. V takový moment by ti měl pomoci tvůj chytrý telefon. Nainstaluj si do něj mapy, které tě v případě nouze můžou zachránit. Například mapy.cz fungují i offline, takže se nemusíš bát toho, že nemáš data. Určitě se také vyplatí, když svou polohu zašleš třeba mamce, která ti pak poradí, jak se z místa dostat nebo ti přijede naproti. Pokud nebudeš vědět kudy kam a budeš se cítit opravdu ztraceně, pak zavolej policii. Pravděpodobně tě přepojí na městkou policii, které popíšeš místo, kde se nacházíš. Následně ti přijedou na pomoc. Skoro všechny rady jsou však podmíněné nabitým mobilem. Mysli na to a neodcházej z domu bez powerbanky nebo nabíječky. Mohlo by se ti to vymstít.

 


V PŘÍRODĚ

V první řadě bys o svém výletu do přírody měla někomu říci. Nevyplácí se, když si uděláš spontánní výlet, o kterém nikdo nebude vědět. Například les je opravdu velký labyrint, ve kterém se ztrácí i schopní zálesáci, a tak ho nikdy neber na lehkou váhu. Pokud jsi v horách, všimni si na informačních cedulích, tabulích s mapou nebo rozchodištích kontaktů na horskou službu.

 

Pokud máš u sebe mobil, pak dej ihned o sobě zprávu. A to jak rodičům, tak i policistům. Je dobré mít ho pro všechny případy poznamenané. V dnešní době lze z mobilního signálu vypátrat, kde se nacházíš. V žádném případě však nepropadej panice. Mysli na to, že nejdůležitější je, abys přežila, a tak si rozplánuj svůj pitný režim (pokud máš s sebou lahev s vodou), nebo zkus najít pramen vody, který se ti bude zdát čistý. Dále dbej na udržení tělesné teploty, což znamená, že bys neměla sedět na zemi. Je možné, že kolem sebe budeš mít suroviny na tvorbu přístřeší. Klidně si takový „domeček“ můžeš vytvořit, a to třeba z větví. Také se ti vyplatí, když si budeš všímat okolních míst. Můžeš je následně popsat policii.

 

Pokud u sebe nemáš mobil, pak je dobré, aby sis na procházku lesem s sebou vzala velkou turistickou mapu. Všímej si také turistických značek, které tě mohou ze svízelné situace vyvést. Vyplatí se, když zkusíš zakřičet. Třeba je v okolí někdo, kdo by ti mohl pomoci. Stejně tak by bylo dobré, kdybys u sebe nosila třeba píšťalku, díky které dáš o sobě vědět. 

 

Před cestou

- vždy někomu sděl, kam se chystáš,

- buď sebekritická, plánuj si výlety s ohledem na své jazykové znalosti, fyzické schopnosti, orientační smysl. Pokud si nevěříš, je lepší doprovod,

- měj u sebe nabitý mobil a powerbanku,

- v ideálním případě neodcházej z domu bez lahvičky s vodou a malé svačiny, úměrné tomu, na jak dlouho jdeš pryč. Nepočítej s tím, že o víkendu v méně turisticky atraktivních oblastech seženeš otevřené občerstvení nebo obchod,

- nainstaluj si do svého mobilu offline mapy,

- neboj se zeptat kolemjdoucích na cestu,

- nepanikař,

- zkus se vrátit. Možná nejde jít dál, ale zorientuj se a zkus si vzpomenout, kudy jsi šla. Třeba v horácj při sněhu nebo v horším povrchu je lepší jít již vyšlapanou, známou cestou, než se pouštět do neznámých a nebezpečných nových cest,

- v případě nouze volej 158.

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 nejdůležitějších aplikací pro všechny CESTOVATELKY
Jak zachovat CHLADNOU HLAVU v krizové situaci? Zkroť svou paniku a jednej v klidu!
TEST: Dokážeš poskytnout první pomoc?


V ZAHRANIČÍ

V cizím prostředí se může zatoulat i zdatný turista. Rozhodně tedy není od věci, když si před cestou vytvoříš malý kapesní slovníček frází, které by se ti v takové situaci mohly hodit. Ano, určitě nám chceš říct, že anglicky se domluvíš všude, ale bohužel tomu stále tak není. Je tedy dobré vědět, jak se například slovo „pomoc“ řekne v jazyce dané země. V případě, že se ztratíš, zkus se ihned zeptat kolemjdoucího, kde jsi a jak se dostaneš například do hotelu. Do komunikace můžeš zapojit ruce, nohy, protože nejdůležitější je, aby ti dotyčný porozuměl. Dále existuje finančně náročnější možnost, a to, že si zastavíš taxi a poprosíš ho, aby tě zavezl do centra. Stejně jako u nás, i v zahraničí existují offline mapy daného města, které si můžeš stáhnout do svého mobilu. Určitě ti poslouží i v případě, že nejsi ztracená. V neposlední řadě je taktéž důležité, aby sis před cestou uložila telefonní číslo na místní český konzulát, který by ti v případě nouze určitě pomohl.

 

Je ale možné, žě ti v zahraničí mobil ukradnou, nebo bude vybitý. Mysli tedy vždy na to, abys u sebe měla mapu města, kterou seženeš například v místním info centru i zadarmo. S takovou mapou určitě nezabloudíš a máš jistotu, že tě nenechá ve štychu. S místními se můžeš domluvit i tak, že jim na kus papírku napíšeš, kam se chceš dostat. Určitě ti rádi poradí a navedou tě na tu správnou cestu. V každém případě se neboj někoho oslovit a zažádat o radu, a to i v momentě, že neumíš anglicky. Vždyť pantomimě rozumí všichni lidé na této planetě.

 

Co pomohlo v nouzové situaci tobě?1 hlasů
Vaše hodnocení