Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Blíží se termíny přijímacích řízení na vysoké školy. Přibývají nové a perspektivní obory, které byly ještě před pár lety neznámé. Zorientovat se v nabídce a možnostech nemusí být vždycky jednoduché. Co vše bys při jejím výběru měla zvážit? Podle j...

Přijímačky se blíží. Co zvážit při výběru vysoké školy?

Přijímačky
zdroj: oficiální zdroj Přijímačky
aktualizováno 05.02.2017, 00:16 | 05.02.2017, 00:16 | Krásná.cz

Blíží se termíny přijímacích řízení na vysoké školy. Přibývají nové a perspektivní obory, které byly ještě před pár lety neznámé. Zorientovat se v nabídce a možnostech nemusí být vždycky jednoduché. Co vše bys při jejím výběru měla zvážit? Podle jakých kritérií vysokou školu vybírat? A jaké obory jsou v současné době nejvíce žádané?

1. Schopnosti a znalosti

 

Nezáleží samozřejmě jen na známkách na střední škole, ačkoliv i na ně by se při výběru školy měl brát ohled. Když propadáš z dějepisu, nebudou zřejmě práva to pravé. Pokud jsi naopak dobrá v matematice, měla bys uvažovat o technicky zaměřené škole.

 

2. Zájmy a koníčky


I z toho, jak trávíš volný čas, můžeš leccos vysledovat. Pokud tě baví nové a moderní technologie, určitě se neztratíš na školách s technickým zaměřením. Pokud se zajímáš o životní prostředí a přírodu, možná by tě bavilo studovat energetiku, která je s ekologií velmi úzce spojená.

 

3. Nabídka škol v blízkém okolí


Škola mimo rodiště určitě není překážkou. Školy nabízejí možnost bydlení na studentských kolejích. Máš šanci se osamostatnit od rodičů a hlavně na život na koleji budeš ještě dlouho v dobrém vzpomínat.

 

4. Šance na uplatnění a možnost kariéry


Ekonomů a obchodníků vychrlí každý rok školy výrazně více, než je volných pracovních míst. Mnohem větší šanci na uplatnění hned po škole mají studenti techniky. Po absolventech technických vysokých škol je vysoká poptávka.

 

5. Aktivity školy


Zjisti si také, jestli škola, kterou si vybrala, spolupracuje s firmami z oboru. Již v průběhu studia můžeš získat zkušenosti u firmy či v oboru, který tě zajímá, ať už jde o různé pracovní stáže či spolupráce při psaní bakalářské či diplomové práce. Důležitá je i možnost studia v zahraničí.

 

 

6. Šance na přijetí


I velmi nadaný student nemá záruku, že bude na zvolenou školu přijat. Při výběru školy měj proto na paměti také úspěšnost u přijímacích zkoušek. Největší tlačenice bývá na humanitních oborech.

 

7. Rodinná tradice, přání rodičů


Je tvůj tatínek lékař a je od tebe očekáváno, že budeš pokračovat v rodinné tradici? Tebe by ale zajímalo něco úplně jiného, navíc pohled na krev prostě nesnášíš? Je dobré se s rodiči o výběru školy poradit, ale nenech se nutit za každou cenu do něčeho, co si přejí jenom oni.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak se učit do školy?

Bubblegum tě naučí, jak se učit

Jak se konečně naučit cizí jazyk

 

8. Vliv přátel


Kamarádi mohou mít velký vliv na to, o jaké vysoké škole přemýšlíš. Roli hraje strach z nového prostředí a ze ztráty starých přátel. Není rozumné hlásit se na zcela nevhodnou školu jen kvůli nejlepší kamarádce či partnerovi.

 

9. Předsudky


To, že jsi dívka, neznamená, že nemůžeš studovat např. technické obory. Dnes už v drtivé většině oborů neplatí dělení na vyloženě mužské a ženské práce, takže není problém potkat vychovatele v mateřské školce, či operátorku jaderné elektrárny.

 

10. Doporučení výchovného poradce, psychologa


Pokud střední škola, kterou navštěvuješ, nemá výchovného poradce, můžeš zdarma navštívit některou z pedagogicko-psychologických poraden, které s výběrem školy pomohou. Najdeš ji v každém větším městě.2 hlasů
Vaše hodnocení