Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Menstruační kalendář se hodí ke spoustě věcí. Bohužel mnoho mladých dívek, u kterých menstruace teprve nedávno začala, stále neví, k čemu přesně slouží a proč by si ho tedy měly vést. V následujícím článku se dozvíš, k čemu takový menstruační kale...

Proč a jak si vést menstruační kalendář?

aktualizováno 24.05.2011, 04:18 | 24.05.2011, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize

Menstruační kalendář se hodí ke spoustě věcí. Bohužel mnoho mladých dívek, u kterých menstruace teprve nedávno začala, stále neví, k čemu přesně slouží a proč by si ho tedy měly vést. V následujícím článku se dozvíš, k čemu takový menstruační kalendář slouží a jak si ho správně vést.

Určitě všichni víme, co je to menstruace a měly bychom i vědět, po jaké době se menstruační krvácení opakuje. Je totiž lepší to čekat předem a být připravena. I když ve většině odborných knih píší, že od prvního dne poslední menstruace ji můžeš očekávat za 28 dní, tvoje zkušenost může být úplně jiná. Některé dívky menstruaci nemají vůbec pravidelně, hlavně ty „začátečnice“, které mají menstruaci chviličku – u mladých dívek je nepravidelnost a i nějaké to vynechání naprosto normální. Je normální dokonce i to, když menstruace přijde o pár dní dříve. Každá z nás to prostě máme jinak.


Když začneš navštěvovat gynekologickou ordinaci, lékař nebo sestra se tě určitě budou každou návštěvu ptát na tvoje poslední krvácení, přesný den začátku, a pokud nemenstruuješ dlouho, tak i na délku a průběh menstruaci, aby případně odhalili možné problémy. Někdy je dost těžké, si to pamatovat přesně. Hlavně v tom případě, kdy je to náhodné a cyklus nemáš pravidelný - a právě k tomuhle slouží menstruační kalendář. K tomu, aby sis zapamatovala svoji poslední menstruaci a mohla na kalendáři porovnat, jak častý nebo pravidelný máš cyklus.


Dále menstruační kalendář slouží k výpočtu plodných a neplodných dnů, což potřebují hlavně starší slečny/paní při plánovaní těhotenství. V plodných dnech je totiž nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění. V současné době se už sice vyrábějí i digitální testy na určení plodných dnů, ale starší dívky určitě uvítají možnost zkusit si to vypočítat. Také je dobré zapisovat si do menstruačního kalendáře, kdy jsi měla se svým přítelem sex (myšleno přímo soulož), abys pak přesně znala termín otěhotnění, od kterého se vypočítává termín porodu.

 


Menstruační kalendář můžeš obdržet v lékárně nebo u svého ošetřujícího lékaře. Pokud ti to na papíře nevyhovuje, existuje už i spousta internetových stránek, kde si můžeš online vést svůj vlastní kalendář. Pokud ti ani to nevyhovuje, postačí ti i obyčejný kalendář, na kterém si můžeš dělat červené kroužky nebo křížky ve dnech menstruace. To je ten nenáročnější způsob.


Mimo dny krvácení si do něj můžeš vyplňovat i dny silnějšího výtoku či špinění nebo výraznější bolesti. Snadno potom poznáš, zda s tebou něco není v pořádku. Pokud by se problémy cyklicky opakovali, lékař může lépe diagnostikovat problém a vybrat vhodnou léčbu. Rozhodně je tedy dobře, pokud budeš informována o svém menstruačním cyklu a tvůj gynekolog to určitě ocení!Menstruační potíže

Menstruace nemusí znamenat utrpení »

Až 75 % žen trápí PMS, tedy premenstruační syndrom. Menstruace je otravná už sama o sobě, proč se nechat trápit ještě něčím navíc? ... více»

Sex a menstruace - jde to dohromady? »

Když máš svoje dny, nejspíš se před svým klukem stydíš, a tak si na milování radši necháš zajít chuť. Naše tělo je ale údajně právě v tyto dny na sex naladěno nejvíc. Jak jsi na tom ty? Odoláváš kvůli špatnému pocitu a studu, nebo vyslyšíš toužebné volání? ... více»

Vložky s vitamínem E

Vyhraj nad bolestivou menstruací »

Podle průzkumů trpí až 40 % žen a dívek bolestivou menstruací. Tipů, jak překonat tyto obtíže, existuje celá řada. ... více»

Intimky Ria

Vše, co jsi chtěla vědět o menstruaci, ale bála jsi se zeptat »

Ženy příroda obdarovala jedinečnou schopností přivést na svět potomky. S tím však souvisí také pravidelně se opakující dny menstruace. Je to jen otravný týden, který se opakuje každý měsíc? Zjisti o ní všechno podstatné. ... více»

Tampony

Mýty a pověry o používání tamponů »

Opravdu tampony vysušují sliznici a způsobují infekci? Smí se vůbec používat na noc? Můžeš použít tampon, když jsi ještě panna? Boříme největší mýty kolem tamponů. ... více»

3 hlasů
Vaše hodnocení