Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud mezi vaše zvyky patří i bedlivé sledování bývalých partnerů na sociálních sítích, hlavně na Facebooku, měli byste přestat. Podle nové studie si podobným chováním jen škodíte. A pořádně.

Nikdy na Facebooku nesleduj své bývalé! Tady je důvod

Stalkování bývalých partnerů na Facebooku
zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com Stalkování bývalých partnerů na Facebooku
aktualizováno 18.11.2015, 00:39 | 18.11.2015, 00:39 | TN.cz / pez

Pokud mezi vaše zvyky patří i bedlivé sledování bývalých partnerů na sociálních sítích, hlavně na Facebooku, měli byste přestat. Podle nové studie si podobným chováním jen škodíte. A pořádně.

Vyplývá to ze studie doktorky Jesse Foxové ze státní univerzity v Ohiu. Profesorka Foxová a její tým sledovali 150 mužů a 281 žen mezi 18 a 42 lety a dokumentovali jeich chování na Facebooku co se týče partnerských vztahů.


A zjistili některé zajímavé a některé očekávané věci. Nejdůležitějším zjištěním je, že takzvané on-line sledování neboli stalking je škodlivé. Nejenže může dotyčného psychicky poškodit, podle vědců z Ohia může podrobné sledování expartnerova profilu dokonce nevratně poškodit i všechny budoucí vztahy.


Vědci nepřekvapivě zjistili, že velké procento lidí sociální profil svých bývalých sleduje hlavně proto, aby se přesvědčilo o tom, jak špatně ten druhý snáší rozchod. Ve skutečnosti to ovšem velmi často vede k tomu, že dotyční se jen rozchodem stresují a zbytečně prodlužují etapu truchlení a žalu.


Výzkumníci také odhalili, že čím vážnější a dlouhodobější vztah zkrachuje, tím vyšší je šance, že se bývalí partneři budou nadále sledovat alespoň ve virtuálním světě. A o to víc budou rozčílení tím, co na profilu toho druhého uvidí a přečtou.

 

Sledování pochopitelně častěji provozují ti, kteří dostali kopačky, ne ti, kdo rozchod iniciovali. Ti jsou rádi, že mají partnera z krku. Naopak stalkeři mají často deprese z toho, když vidí, že si jejich expartner změnil na Facebooku "zadaný" na "svobodný" a chodí po večírcích s jinými lidmi.


Nejlepší proto je, se přemoct a bývalého partnera prostě nechat plavat. Jiná nová studie dokonce došla k závěru, že pokud chcete mít zdravý vztah, je nejlepší se svým partnerem virtuální přátelství na sociální síti vůbec nenavazovat nebo ho po dobu vztahu alespoň přerušit.3 hlasů
Vaše hodnocení