Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Málokteré datum vyvolá takovou vlnu emocí jako právě toto. Je opravdu tak nešťastné?

Pátek třináctého je tu. Proč se ho vlastně máme bát?

Pátek třináctého
zdroj: TN.cz Pátek třináctého
aktualizováno 13.06.2014, 10:30 | 13.06.2014, 08:58 | tn.cz /doma.cz

Málokteré datum vyvolá takovou vlnu emocí jako právě toto. Je opravdu tak nešťastné?

Pátek třináctého je odpradávna spojován s neštěstím, smůlou a smrtí. Je to jen pověra, nebo má prokleté datum špatnou pověst zaslouženě?
 
Pátku třináctého se spousta lidí bojí. Lékaři dokonce znají psychickou chorobu, která se jmenuje "triskaidekafóbie“ – neboli chorobný strach z pátku třináctého.


Že se tento den děje něco moc divného, potvrzují i vědci. Například studie prestižního britského časopisu British Medical Journal z roku 1993 zjistila, že se tento den stává více dopravních nehod než kdy jindy.

 

Názor kartářky Jany Janouškové z Jihlavy:

 

" Pro mě je pátek třináctého den jako každý jiný. Lidé na to hodně věří - že pátek třináctého nosí smůlu - ale já tam smůlu vůbec necítím. Naopak cítím, že je třináctka šťastné číslo, velice šťastné, pozitivní. Jenže lidé takové ty drobnosti, nepříjemnosti, které se jim v pátek třináctého stanou, ihned přisoudí tomu datu. Je to stejné jako s černou kočkou. Když prostě věříte, že v takový den budete mít smůlu, budete ji mít, protože ji budete jednoduše přitahovat."

 

Amerika panikaří

  
Nejvíc pátkem třináctého trpí nejpověrčivější národ světa – Američané. Podle údajů ze Stress Management Center and Phobia Institute mění asi 21 milionů Američanů v tento den své chování. Vyhýbají se služebním cestám, neuzavírají obchody a vůbec nejraději zůstávají doma na dovolené. Podle stejného zdroje stojí každý pátek třináctého americké daňové poplatníky až 900 milionů korun.

 
Numerologové varují

 
Z hlediska numerologie není třináctka nijak nešťastné číslo. Naopak. Třináctka je číslem dobrodruhů, lidí s fantazií. Astroložka Hana Černá tvrdí: "Sjednocuje uličnickou energii a nepohodlnou energii všech ostatních čísel. Ale problém je v naší pověrčivosti - kdo uvěří, že bude mít v pátek třináctého smůlu, ten si ji sám přivolává. Podvědomí uvede do chodu vnitřní síly, které ho spojí s jeho přesvědčením a vede ho k takovému jednání, až se nakonec pověra uskuteční."

 
Kde se vzalo prokleté datum?


Pátek byl pro křesťany nešťastný den. Přihodily se snad všechny špatné věci. Začalo to už v Ráji – právě v pátek Eva nabídla Adamovi jablko hříchu. A smůla pátky doprovázela i na našem světě: v pátek zabil Kain Ábela, ve stejný den začala potopa světa i zmatení jazyků v Babylonu. Největší prokletí se ale s pátkem spojuje od dob Ježíše Krista – právě v pátek, a k tomu třináctého, měl být ukřižován. U Poslední večeře sedělo třináct lidí a tím třináctým byl zrádce Jidáš...

 

Vlastní verzi o smolné třináctce měli i Skandinávci. Temný severský příběh praví, že 12 bohů se sešlo ve Valhale, nebi starých Germánů. Toto setkání však narušil nezvaný host - třináctý bůh – zlý bůh Loki. Způsobil, že došlo ke smrti boha radosti a potěšení - Baldera. Smrt Baldera uvrhla na celou Zemi tmu.

 
Třináctka se vůbec nelíbila ani pythagorejcům, kteří věřili, že se svět řídí podle čísel. Zatímco dvanáctka pro ně znamenala dokonalost a řád, třináctka ho popírala a narušovala. Znamenala chaos, zmatek a nelogičnost.

 

    Kdo všechno se bál pátku třináctého
Napoleon Bonaparte
(Foto: oficiální zdroj)
 
Napoleon Bonaparte Odmítal svést 13. bitvu - věřil, že ji prohraje. Proto se jí vyhýbal, jak jen to šlo.
  kancléř Bismarck Slavný německý kancléř patřil mezi největší pověrčivce. Pátku třináctého se bál tolik, že na toto datum odmítal podepisovat jakékoliv smlouvy.
  J. W. Goethe Vyhýbal se pátkům třináctého nesmírně rafinovaně: odmítal vylézt z postele. Škoda, že to nemůže udělat každý...
  Arnold Schonberg Talentovaný hudebník se pátku třináctého bál zcela panicky. Proto odmítl 13. července 1954 opustit lůžko. Nebylo mu to nic platné - zemřel 13 minut před půlnocí.

 

 

Od té doby začalo mít spojení pátku a třináctky špatnou pověst. Opravdu prokletým dnem se ale pátek třináctého stal až ve 14. století. Tehdy, v pátek 13. října 1307 se francouzský král Filip IV. rozhodl zničit templářský řád. Templáři byli pozatýkáni, jejich majetek zabaven a řada z nich skončila na popravišti – včetně velmistra Jaquese de Molay.

 
Že se pátek a třináctka magicky přitahují, tvrdí nejen numerologové a astrologové, ale také matematici. Podle výpočtů zkrátka třináctý den kalendářního měsíce připadá na pátek nejčastěji.

 

Co se stalo v pátek třináctého:

 

 

Historici jsou skeptičtí – neexistuje žádný seznam nešťastných událostí, které by se staly na pátek třináctého. Co se tedy stalo na toto datum významného a zajímavého?
Bouře století v Buffalu: V říjnu 2006 zasáhla americké Buffalo obrovská sněhová bouře, která zabila 3 osoby a způsobila škody za 130 milionů dolarů. Říká se jí také Bouře armagedonu.
Pekelná dvojčata V pátek 13. června 1986 se narodila dvojčata, sestry Mary-Kate a Ashley Fuller Olsenovy. Mnozí kritici to označují za největší filmovou tragédii.
Černý pátek na burze Pátek 13. října 1929 došlo k jednomu z nejhorších pádů světových burz. Akcie toho dne padly o desítky procent.
Armáda na odpis V pátek 13. listopadu 1942 začala námořní bitva u Guadalcanalu. Pro Japonce to byl opravdu pořádný pátek třináctého – prohráli na celé čáře…
Konec pražského jara V pátek 13. září 1968 byly v Československu přijaty 2 zákony: první dovoloval činnost jen stranám a organizacím spojeným s Národní frontou a druhý umožňoval národním výborům zakázat nebo rozpustit veřejné shromáždění.
Požár století V pátek 13. ledna 1939 zasáhly Austrálii obrovské požáry. Zabily 71 lidí, spálily 5000 domů a zničily desítky tisíc kilometrů buše.
Prokletá raketa Když odstartovala americká raketa Apollo 13 , bylo to 13. dubna 1970. K výbuchu pak došlo ve 13 hodin 13 minut centrálního amerického času.
Smrt rytířů 13. října 1307 byly zatčeny tisíce templářů. Byli obžalováni z hereze a většina přišla o život.
Mistr hrůzy 13. srpna 1899 se narodil Alfred Hitchcock, režisér hororů
Hudební děs V pátek 13. února 1970 vydala kapela Black Sabbath své první albun. Chtěla tím podtrhnout jeho zlo.

 4 hlasů
Vaše hodnocení