Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Podle vědců přibývá lidí, kteří jsou alergičtí na parfémy a parfémované výrobky. Kromě ukrutných bolestí hlavy je trápí vyrážky, záněty kůže nebo problémy s dýcháním, upozorňuje britský portál Daily Mail, která se odvolává na vědecké studie.

Pozor na parfémy! Můžou způsobit bolesti hlavy i další problémy

Bolest hlavy
zdroj: Thinkstockphotos Bolest hlavy
aktualizováno 27.11.2017, 00:53 | 27.11.2017, 00:53 | TN.cz / ike

Podle vědců přibývá lidí, kteří jsou alergičtí na parfémy a parfémované výrobky. Kromě ukrutných bolestí hlavy je trápí vyrážky, záněty kůže nebo problémy s dýcháním, upozorňuje britský portál Daily Mail, která se odvolává na vědecké studie.

Žijeme obklopeni vůněmi. Řeč přitom nemusí být jen o drahých parfémech, kterými zvýrazňujeme svou osobnost, ale i produktech denní spotřeby - parfémované jsou toaletní papíry, sprchové gely, většina kosmetických výrobků, ale kupříkladu i ponožky. Voňavé chceme mít i své byty, a tak si do obývacích pokojů instalujeme osvěžovače vzduchu, vonné svíčky a zapalujeme nejrůznější vonné tyčinky.


Pro řadu lidí představuje ovšem tento svět přesycený vůněmi utrpení, způsobuje jim totiž příšernou bolest hlavy. Migréna přitom nekončí pouhým neužíváním oblíbeného parfému. Lidé s alergií nesnesou ani vůni pracího prášku, tělového mléka, nepředstavitelná je pro ně i kratší přítomnost navoněného člověka, například při nakupování nebo při jízdě ve výtahu.

 

“Bolesti hlavy jsem začala mít kolem třiceti let, postupně jsem zjistila, že je způsobují parfémy. Přestala jsem proto parfémy užívat, ale kdybych byla ve stejném pokoji, když se můj bývalý manžel natřel vodou po holení, cítila bych se hrozně,“ svěřila se DailyMailu Eileen Hughesová, která se parfemovaným výrobkům vyhýbá již přes třicet let.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Vynech parfém, a vyzkoušej krém!
Umíš si správně nanést parfém?
Předtím, než si koupíš parfém, přemýšlej!

 

Nejspolehlivější způsob, jak zjistit, zda jste na parfémy skutečně alergičtí, je navštívit dermatologa a nechat si udělat test. Ke zjištění přesné složky, která vám způsobuje zdravotní potíže, je jich ale potřeba celá řada. Abyste dosáhli zaručené úlevy od migrény, je nejlepší se vůním co nejvíce vyhýbat.

 

Parfémované výrobky nezpůsobují jen těžké migrény, ale jsou také příčinou řady nepříjemných vyrážek, ekzémů, zánětů kůže, v některých případech mohou vyvolat i astma. Podle nedávných průzkumů obsahují alergeny i parfémy světově známých značek. Jedná se o vůně s výtažkem z lišejníku, pro které jsou charakteristické hluboké dřevinné tóny.


Výsledky výzkumů také naznačují, že parfémovaná kosmetika, která obsahuje chemikálie pocházející z ropy, může neblaze ovlivňovat hormony. U mužů tak hrozí nebezpečí sníženého počtu spermií, u žen problémy s otěhotněním.9 hlasů
Vaše hodnocení