Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V dnešní uspěchané době je člověk unavený skoro pořád. To je jarní únava, podzimní únava i období zimního spánku - energie zkrátka není nazbyt. Přinášíme tedy tipy, jak ji snadno získat i bez kofeinu.

ZIMNÍ ÚNAVA A LENOST: 11 rad, jak s nimi zatočit i bez kofeinu

Únava
zdroj: Thinkstockphotos Únava
aktualizováno 08.02.2015, 11:33 | 08.02.2015, 00:52 | TN.cz / pet

V dnešní uspěchané době je člověk unavený skoro pořád. To je jarní únava, podzimní únava i období zimního spánku - energie zkrátka není nazbyt. Přinášíme tedy tipy, jak ji snadno získat i bez kofeinu.

Nejlepší lék na únavu je samozřejmě spánek, ale když se ho z nějakých důvodů nedostává, nezbývá než se únavy zbavit jinak. A není nutné do sebe lít litry kávy, koly nebo jiného kofeinového nápoje. Vyzkoušejte následující jednoduché triky:

 

1. Čichejte k citrusům

Výzkumy ukazují, že aromaterapie není jen o závanu svěží vůně, ale může člověka stimulovat a zlepšit mu náladu. Samozřejmě je dobré dát si pomeranč i ke svačině, už kvůli nezbytnému vitamínu C, který vám rovněž dodá energii. 

 

2. Vyražte na malou procházku

Čerstvý vzduch dokáže divy, když se cítíte jako omámení. Studie naznačují, že krátká procházka může zlepšit koncentraci a snížit hladinu stresu. Úplně nejlepší pro získání nové energie je čas strávený v přírodě. Ten prý dokonce dokáže zahnat pocity deprese a zlepšit celkové duševní zdraví.

 

3. Rozplánujte si práci do několika kroků

Trik, jak zvýšit koncentraci a "zabít" únavu, je následující: rozdělte si práci do několika fází, napište si je a postupujte podle "návodu". Naplánujte si práci maximálně v horizontu 90 minut, a pak si dejte krátkou pauzu. Podle expertů budete efektivnější.

 

 

4. Projděte se po schodech

Neexistuje nic lepšího než cvičení, aby se vám rozproudila krev a okysličil mozek. I pouhé proběhnutí se po schodišti nahoru a dolů uvolní vaše endorfiny. Ihned ucítíte přival nové energie.


5. Dejte si dvacet

Prostě si zdřímněte. Jen dvacet minut spánku totiž může zvýšit vaši bělost, produktivitu a kreativitu. Někdy to může být jediný způsob, jak trochu zabojovat s únavou.

 

6. Udělejte rychlé rozhodnutí

Může se to zdát jako kontraproduktivní (a jako to poslední, co chcete dělat), ale výzkumy ukazují, že když v únavě uděláte nějaká rychlá rozhodnutí, může to ve skutečnosti zvýšit vaši energii.

 

 

7. Pusťte si taneční hudbu

Stačí si do sluchátek pustit na několik minut rychlou hudbu, a to dokáže zvýšit vaši náladu i energii. Zaposlouchejte se do rytmu, pak se vraťte k práci, budete svěžejší a připraveni řešit další úkoly.

 

8. Napijte se vody

Z výzkumu vyplývá, že mírná dehydratace může přispět k vaší ospalosti. Vypijte sklenici čisté vody a ucítíte náhlý příval energie.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Domácí mikromasáž pleti: Zbaví otoků, rozjasní a zamaskuje únavu
Málo spíš? Víme, co ti hrozí
Vražedné ENERGY DRINKY! Mohou vás zabít

 

9. Narovnejte se

Je v podstatě pochopitelné, že se cítíte unavení, když jste ohnutí. Výzkumy ukazují, že rovné držení těla může pomoci pro dodání energie, a dokonce vás může napumpovat i větší sebedůvěrou.


10. Dvě slova: Obrázky mláďátek

Obrázky koček, štěňátek nebo malé pandy vám podle japonské studie dokážou zlepšit náladu, a tím vlastně zvýšit produktivitu. Jen pozor na prokrastinaci, ať se "nezahrabete" na roztomilých videích na Youtube.

 

11. Neobědvejte u pracovního stolu

Člověk prostě potřebuje přestávku, aby mohl být produktivnější. Studie ukazují, že jíst oběd u pracovních stolu, má za následek více stresu a méně kreativity.5 hlasů
Vaše hodnocení