Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Maturita se blíží a šílenství v hlavě sílí? V tom případě už neotálejte a čtěte, tohle je článek přesně pro vás!

6 kroků pro úspěšné složení maturity!

Maturita
zdroj: Thinkstockphotos Maturita
aktualizováno 05.05.2015, 00:00 | 05.05.2015, 00:00 | Adéla Jursíková/Krasna.cz

Maturita se blíží a šílenství v hlavě sílí? V tom případě už neotálejte a čtěte, tohle je článek přesně pro vás!

1. UDĚLEJTE SI ZÁSOBY A ŽIJTE ZDRAVĚ

Takové maturitní zásoby se skládají ze všeho, co máte rádi a co vám pomůže udržet pozornost. Kromě sladkostí se tedy zaměřte hlavně na vitaminové bomby. Spousta ovoce, ještě více zeleniny. Nastolte svému tělu řád. Vstávejte každý den ve stejnou dobu, snídejte lehká jídla a zapíjejte je nejlépe domácími džusy či smoothiem. Těch si udělejte hned ráno zásobu i na celý den, protože se vám pak už nebude chtít a hlavně budete mít pocit, že nestíháte. A je jedno, jestli bude 20. dubna nebo 15. května. Dbejte na dostatečný příjem vody. Pokud nemáte rádi čistou vodu, zkuste domácí čaj ve složení plátky pomeranče, citronu a zázvoru. Jelikož určitě přijdou doby, kdy bude i spánek ztrátou času, dejte šanci kofeinu v jakékoliv podobě. Jen nezapomeňte, že je potom potřeba zvýšit příjem vody a nepřehánět to. Zvláště s energetickými nápoji ne, srdce nevydrží všechno. A kofein spánek nenahradí, takže zkuste dodržovat aspoň minimální počet hodin, abyste předešli zombie stádiím. Je třeba ale udělat i zásoby byrevných lístečků, zvýrazňovačů a fixek, protože jen ty vám pomohou nastolit řád na papíře!

2. PROCHÁZKY A POHYB

Jakmile začnete lehce blbnout, odevzdejte se čerstvému vzduchu. Otevřete okno, jděte se projít do zeleně, proběhněte se, abyste ze sebe dostali vztek, klidně si vezměte učení ven. Jen pozor na alergie. Tenhle geniální nápad měla v mládí moje máma. Skončilo to pekelnou rýmou a pořádně zarudlýma očima. S tím se učí fakt špatně.

3. ODPOJIT, VYPNOUT!

Jakmile budete mít tři týdny před dnem D, odpojte se od všeho a od všech. Nejlépe zprovozněte starou Nokii či Bosh s funkcemi nezničitelnosti, které ještě skoro netuší, co je internet. Jedna věc je, že internety jsou hrozně rušivými elementy s nadáním žrát čas, zároveň se ovšem dokáží kouzelně vyřádit na vašich nervech. Nechcete vědět, kolik lidí kolem už to má hotové, kolik nemá, nechcete vědět ani to, jaké nové poznámky přibyly na vaši skupinu. To si nechte na vysokou, kde vám občas nic jiného než poslední chvíle nepomohou, před maturitou vás to ale jen a jedině bude užírat. Všechny informace stejně nezpracujete.

PŘEČTI SI TAKÉ:

Překonej strach z maturity

Jak u maturity neztratit jistotu?

Strašák jménem MATURITA. Jak na ni? Rady finalistů SuperStar

4. VŠECHNO TO UMĚT NEBUDETE

Pamatuji si, jak jsem šílela, protože mi některé otázky nešly, ani kdybych se rozběhla hlavou proti zdi na rukách. Nedokázala jsem se smířit s faktem, že se nedokáži naučit vše. Čím dřív se s tím však vyrovnáte vy, tím více času budete mít. Nemá smysl se snažit nadrtit všechno, potřebujete se jen orientovat. Pokud nebudou zkoušející úplná paka, vždycky pomohou. Obvykle nejvíce nakonec pomáhají ti, od nichž to nečekáte.

5. NEZANEVŘETE NA SVÉ ZÁJMY

Ačkoliv se to zdá zvláštní, víc než studium 24/7 vám pomůže, když to na chvíli zavřete a budete se věnovat svým koníčkům. Běžte na dvě hodinky do fitka, čtěte si, vyražte na jedno s přáteli (a nerozbijte se, to až potom), zajděte si zahrát fotbal… Zkrátka nevystupujte ze zajeté rutiny. Vaše obvyklé volnočasové aktivity vám totiž pomohou udržet spojení s realitou a nepropadnete panice. Aspoň ne tak moc.

6. VYMEZTE SI TERITORIA

Absolutně nejhorší věc, které se můžete dopustit, je učit se na místě, kde jste zvyklí se flákat. Je fajn, že se tam cítíte dobře, ale nikdy se nic nenaučíte. Ideální je se zavřít do sterilního prostředí, jakým je třeba knihovna. Rovněž mohu doporučit klidnější kavárny.9 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •