Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Konečně vyšla blogerce kniha. Skutečná kniha, nikoliv jen sbírka tutorialů plná fotek a zrecyklovaných článků. Vyšlo něco, co je plné textu. To něco se jmenuje Minimalismus a pochází z pera vysoké blondýny, jíž dokonale vystihuje slovo živel, z pe...

Minimalismu, tvoje čtení do autobusu i pod školní lavici

minimalismus - 1
zdroj: Archiv blogerky minimalismus - 1
aktualizováno 07.10.2016, 00:00 | 07.10.2016, 00:00 | Adéla Jursíková/Krasna.cz

Konečně vyšla blogerce kniha. Skutečná kniha, nikoliv jen sbírka tutorialů plná fotek a zrecyklovaných článků. Vyšlo něco, co je plné textu. To něco se jmenuje Minimalismus a pochází z pera vysoké blondýny, jíž dokonale vystihuje slovo "živel", z pera Martiny Bechyňové. Jaký je Minimalismus a stojí za to si jej koupit?

Má cesta k této knize je příběhem. Vlastně směsicí několika příběhů. Ten nejdůležitější začíná na vlnách internetu před sedmi lety, kdy na sebe narazily dvě puberťačky odlišné jako den a noc, jež pojila láska k blogování. V té době ještě velmi neziskovému, čistému a v prvé řadě zábavnému koníčku. Zlatý časy. Tenkrát jsme se poznaly a prohodily prvních pár vět v komentářích. Ačkoliv jsem tehdy prakticky každý měsíc narazila na novou zajímavou osobu, kterou stálo za to číst, na Martině bylo něco zvláštního, co způsobilo, že jsem ji z radaru nespustila až dodnes.

 

Znám tedy její vývoj od samých začátků skoro tak dobře, jako své boty, tedy aspoň to, co se vešlo do řádků jejích blogových příspěvků, což už by samo o sobě podnítilo lidskou zvědavost i touhu si knihu takového člověka koupit. Ostatně kolik vašich známých napsalo knihu? Vše se to ale o něco zintenzivnělo ve chvíli, když jsme se octly v jednom kanclu, já zjistila, že ta aura oné bloncky není jen virtuální pózou a navíc jsem byla svědkem pár okamžiků, kdy kniha vznikala. Takže ano, dalo by se říct, že mám ke knize určitý vztah od začátku. Tudíž jsem samozřejmě nemohla chybět na křestu knihy, natož si nechat ujít příležitost ulovit jeden z prvních výtisků.

 

A teď tedy k samotné knize...

 

Začneme asi tím nejpovrchnějším - vzhledem knihy. Ten je absolutní pecka. Co se ilustrací (kterých najdete několik i uvnitř knihy) týče, Martin přítel Ondra odvedl špičkovou práci, která mi vykouzlí úsměv na tváři, kdykoliv si je prohlížím. Jsou nedbalé a zároveň velmi propracované, elegantní. Je to minimalistické umění. Pár černých tahů, pár modrých fleků a dohromady to tvoří něco takřka geniálního, co bych si nejradši jako kolekci pověsila do pokoje.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Pojď hledat tajemství v Tajné knize!
Zaměřeno na oddechové knihy
Papírové knihy vs elektronická čtečka


Psát Martina umí taky, o tom nemusíme diskutovat. Stačí si projet její blog. Kniha je psána stejným stylem - uvolněným a Martině tolik přirozeným. Místy jsem měla pocit, že jsem jí vlezla do hlavy a poslouchám její myšlenky, tak přirozeně text působí. O tom svědčí i skutečnost, že jsem knihu dokázala číst v metru, v tramvaji (z té mám hodně dobrou story, viz níže), v tiché kavárně i na svém gauči, na němž jsem měsíc bydlela. Zkrátka a dobře - kniha se dá číst kdekoliv a nebudete ji chtít odložit.

 

minimalismus - 2
(Foto: Archiv blogerky)

 

Proč ji neodložíte? Jednak proto, že není extra tlustá a budete si říkat, že nemá smysl požitek brzdit. Zároveň vás bude zajímat, jak který problém Martina řešila a ono známé "Co se stalo dál?" Ta holka prožila zajímavé a poučné chvíle. Dozvíte se, jak snadné je podlehnout pozlátku a jak rychle zjistíte, že se blyští jen ta představa. Dále se dozvíte něco o lásce, která fyzicky bolí. A taky o tom, jak těžké, o to však důležitější je najít "ty správné lidi".

 

Ale navzdory hlubokomyslnému podtextu se můžete u knihy uvolnit. Jsou v ní myšlenky, nad nimiž se zarazíte, ale není nutno se vysilovat přílišným soustředěním, Martinino vyprávění vstřebáváte tak nějak automaticky, protože je skutečné. V jedné pasáži například Martina vypráví o dni v kavárně, kdy vedle ní partička kamarádek pomlouvá jinou, jež se dýchánku pochopitelně neúčastnila. A přesně v tu chvíli se ke mně donesl rozhovor pěti slečinek o dvě sedačky přede mnou. Ty už pár minut bavily celou tramvaj svým oduševnělým rozhovorem na téma "Spala s tím klukem, nebo o tom kecá? A ONA je celkově hrozně namyšlená a předvádí se." Zvláště pak svými rozumy rozesmívaly dva pohledné mladé muže sedící před nimi. Musela jsem se smát taky, protože to vypadalo, jakoby holky představovaly audiovizuální verzi knihy.

 

Takže když to shrneme - kniha není dílem, které by vám změnilo ze dne na den život a jenž by mělo být v blízké době zařazeno mezi mučící nástroje v rukou češtinářů, kteří jejich prostřednictvím nutí své žáky k útrpným rozborům květnatých souvětí a analýze skrytých významů. V tomto směru je Minimalismus zcela jasný a přímočarý, prostý. Ale v každé kapitole najdete něco, nad čím se pozastavíte. Ne přímo v ten moment, avšak těsně před spaním se vám ta či ona myšlenka připomene a vy najednou zjistíte, že celou situaci zkoumáte a zvažujete, co byste udělali vy.


Kniha je inspirací, je kamínkem, který rozvíří hladinu vaší mysli.0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •