Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Invaze! Tak a ne jinak si dovoluji nazvat to, co marketéři provedli s knihou Gayle Forman – Zůstaň se mnou. Útočila na nás ze všech stran a díky filmu se zdálo, že to nikdy neskončí. Počkala jsem si. Vody utichly a já dala konečně knize šanci.

Zůstaň se mnou

čtení
zdroj: Thinkstockphotos čtení
aktualizováno 24.04.2015, 00:00 | 24.04.2015, 00:00 | Adéla Jursíková/Krasna.cz

Invaze! Tak a ne jinak si dovoluji nazvat to, co marketéři provedli s knihou Gayle Forman – Zůstaň se mnou. Útočila na nás ze všech stran a díky filmu se zdálo, že to nikdy neskončí. Počkala jsem si. Vody utichly a já dala konečně knize šanci.

Mia prožívá něco jako středoškolský sen. Je nadějnou cellistkou, jež má našlápnuto ke studiu na prestižním Julliardu, randí s klukem, jehož kapela momentálně boduje na koncertní šňůře, a rodiče ji milují. Mohla by si snad přát víc? Krutou ránu jí však osud zasadí ve chvíli, kdy do jejich auta při rodinném výletu narazí kamion. Od toho okamžiku se z Mii stává pouhý pozorovatel. Je svědkem snah lékařů ji zachránit, zármutku způsobeného smrtí rodičů a čelí rozhodnutí: Zůstanu?

 

Když se spustila mánie kolem tohoto románu, byla jsem skeptická. V posledních letech nemá veřejnost soudnost a hitem se stávají díla jako Stmívání či Padesát odstínů šedi, která nedisponují žádnou uměleckou hodnotou, natož aby čtenáře nějak obohatili. Na druhou stranu mně k 'If I Stay', jak zní název díla v originále, něco nesmírně táhlo. Mou pozornost si definitivně kniha zajistila, jakmile jsem zjistila, že je hlavní hrdinka prakticky duchem, aniž by následovaly prvky hororu. Tohle já totiž můžu! Aktuální obálku shledávám jednoznačně jako nejzdařilejší ze všech, do nichž se literární dílo doposud zahalilo, totéž už ovšem nemohu tvrdit o překladu názvu. Přechod z doslovného 'Jestli zůstanu/Když zůstanu' na 'Zůstaň se mnou' dle mého názoru knize mnohé ubírá. Rozhodnutí je totiž jen na mladé dívce. Musí najít novou chuť žít, smysl proč to nevzdat, o čemž původní pojmenování vypovídá. Posun způsobuje dojem, že ji někdo prosí, pravděpodobně muž, aby zůstala kvůli němu, což vnímám značně negativně. S přítelem to nemá úplně perfektní a rozhodně by neměl být jediným důvodem, proč zůstat naživu. Navíc Mia značně balancuje, přišla o rodinu, prakticky zůstala na světě sama, to už člověka přinutí zvažovat své možnosti. Zde však má kritika jak začíná, tak končí.

 

zůstaň se mnou
(Foto: oficiální zdroj)
 

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Já být v Miss, tak to psychicky nedám

 

Příběh je sice na jednu stranu sladký, smutný a zamilovaný, jak to my holky máme rády, na druhou stranu nikoho nenutí mozek vypnout, naopak. Přinutí zamyslet se nad tím, jaký život čtenář žije, pro co žije. Svým způsobem je nesmírně silný a ačkoliv mne mnozí za toto prohlášení odsoudí, našla jsem v něm podstatně víc, než mi dokázal nabídnout Greenův román Hvězdy nám nepřály. Mia ve mně vyvolala emoce a donutila mě prožít pár přemýšlivých nocí a spoustu inspirace, což je přesně to, co od dobré knihy očekávám.

 

Výbornou práci odvedl překladatel. Nedávno jsem se v jednom ze svých článků rozčilovala nad upadající tendencí kvality interpretace do češtiny. Nakladatelství Yoli mne mile překvapilo a nesázelo jen na dobré jméno bestselleru. Úlohy vytvořit nové umění se zhostili zodpovědně a vyprodukovali knihu rozšiřující čtenářovu slovní zásobu, pohlcující jeho pozornost a vnutí se mu do mysli několikrát denně. To by se bez vhodných jazykových prostředků nikdy nestalo.

 

Oproti prvotní skepsi mohu s klidným svědomím prohlásit, že jsem našla novou oblíbenou knihu. Četbu jsem si vyloženě užila a s nadšením si od Gayle Forman přečtu něco dalšího!

 19 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •