Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Domluvit se na tématu tabla a jeho nafocení, je podle mého názoru druhý největší kámen úrazu, hned po šerpách.

Manuál maturanta 3: Tablo

maturita
zdroj: Thinkstockphotos maturita
aktualizováno 18.12.2014, 00:00 | 18.12.2014, 00:00 | Andrea Fialová/Krasna.cz

Domluvit se na tématu tabla a jeho nafocení, je podle mého názoru druhý největší kámen úrazu, hned po šerpách.

Ono, když má tablo nějaký ten pátek viset i někde ve výloze v centru města, tak je jasné, že tam všichni chtějí vypadat alespoň trochu k světu.

1. Domluvit si téma

Třídy, které mají už dohodnuté téma celého plesu, mají tento bod vlastně vyřešený. Nemusí celé hodiny vymýšlet či dohledávat něco originálního, aby zaujaly. Pokud ale žádné téma plesu stále nemáte, můžete se třeba inspirovat internetem, kde najdete stovky hotových maturitních tabel, a zrovna jedno se vám opravdu zalíbí.

Anebo nemusíte mít téma žádné, prostě se jednoho dne všichni vykoupete, hezky obléknete, učešete, nalíčíte a půjdete se fotit. :)

2. Místo focení

Když už jste si dohodli své téma a budeme předstírat, že jste sehnali i fotografa, je docela dobré předem promyslet, kde se přesně bude focení konat. Fotograf si totiž musí udělat nějakou představu a také si připravit své náčiní do případného terénu, abyste pak zbytečně neztráceli čas.

Teď se nabízí otázka - fotit venku, nebo někde v ateliéru? Řeknu to asi takhle - záleží na tom, JAK se chcete vyfotit. Většinou se tabla fotí někdy na přelomu října a listopadu, kdy už je venku brutální zima, a pokud máte téma Havaj, tak si radši zalezte do vytopeného atéliéru, protože venku byste v těch sukýnkách zmrzli. ;)

3. Jak se mám vyfotit?

Focení na tablo není to samé, jako když se fotíš na občanku. Můžeš se tedy u toho normálně usmívat, dát si ruce jak chceš a můžeš si vymyslet i nějakou crazy pózu, která si pak ve výsledku získá z celého výtvoru tu největší pozornost. Fantazii se meze nekladou. Pokud si však nejsi jistá, není problém požádat samotného fotografa, aby ti nějak poradil. On sám totiž nejlíp ví, jestli není potřeba dát hlavu trochu nahoru, podívat se někam jinam nebo si poupravit klobouk na hlavě, aby ti bylo vidět do obličeje. Hlavně tam nestát jako solný sloup a USMÍVAT SE!

4. Domlouvat nějakého vizážistu nebo se zkulturníme sami?

Dlouho jsem přemýšlela, jestli se nějak zmínit i o tomto "problému", ale nakonec jsem uznala, že některé z vás na 100 % bude zajímat i můj názor.

Ten zní: Ujasněte si, zda nějaké líčení a česání nezvládnete i sami, zvlášť pokud nefotíte tablo s nějakou speciální tématikou. Pokud chcete být na fotkách "sami sebou", tak si myslím, že nějaká vizážistka je celkem zbytečná. Na druhou stranu věřím tomu, že v každé třídě existují například takové slečny, které líčení moc nerozumí, protože jsou hezké i bez nějakých řasenek a make-upů (jo, to se někdo má), ale na takové focení, jako je právě to maturitní, se chtějí trochu "vylepšit", ale bojí se, že se jejich malovací nezkušenost pak ukáže a budou ve výsledku vypadat hrozně. V takovém případě zkuste zvážit, zda chcete investovat peníze do někoho, kdo jim s tím pomůže, anebo si vypomůžete samy.

Vizážistka se hodí ale například na taková ta tématická tabla, kdy vám může pomoci jak s líčením, tak různými účesy, efekty (takový zazipovaný obličej na fotky s hororovou tématikou - to zvládne málokdo), ale hlavně bude nejlépe umět zakrýt různé nehezké věci, jako je akné, jizvy na obličeji nebo i nějaké modřiny nebo špatně upravené obočí. Ovšem, tohle všechno zvládne i šikovný grafik s Photoshopem. ;)


PŘEČTI SI TAKÉ: 

Maturita klepe na dveře!

Čeká tě maturita? Tipy, jak se na ni dostatečně připravit

Manuál maturanta - Jaké předměty si vybrat k maturitě

 

5. Točit předmaturitní video při focení tabla?

"Co je to předmaturitní video?" Myslím, že nejednomu člověku tahle otázka naskočila v té jeho hlavince. Sama nevím, jak nejjednodušeji tento termín definovat. Zkrátka se jedná o takové video, které pak promítáte na svém maturitním plese, ať už na jeho začátku, před vaším nástupem nebo půlnočním překvapením. U většiny videí se dá také říct, že jejich dějem je to, že se celá třída nějakým způsobem dostává na místo, kde se jejich ples odehrává. Že vám z toho jde hlava kolem? Mě taky, ale jednoduší vysvětlení mě zkrátka nenapadá

Otázka, zda takové video točit (pokud o něj vůbec stojíte) při focení tabla se tu přímo nabízí. Upřímně, tím, že se jedna část třídy bude fotit a druhá bude zatím dělat blbosti do kamery, se zabijí dvě mouchy jednou ranou. Zkuste proto zjistit, zda by se tato možnost nedala uskutečnit, přece jen v případě, že máte jako my tematické tablo, tak se pak zbytečně nemusíte několikrát soukat do nějakého kostýmu.

6. V PŘÍPADĚ TEMATICKÉHO TABLA

Má mít každý svůj kompletní kostým nebo stačí, aby každý přinesl jen něco?

Asi takhle - pokud se budete jenom fotit, tak stačí, aby se přineslo třeba jenom pár rekvizit, které budete na focení potřebovat a víc neřešte. Myslím, že v konečném výsledku nikdo nebude příliš zkoumat, jestli Andula má stejný kostým jako Vendula nebo Nikola. Pokud se vám ale myšlenka předmaturitního videa zalíbila, bylo by fajn, abyste si každý dal dohromady svoje oblečení a rekvizity, ale když jeden dva lidi něco neseženou, tak se za to taky nestřílí. Ono se to pak nějak "ztratí".

Máte-li ještě nějaké dotazy, klidně je pokládejte do komentářů. Příští díl bych ráda věnovala TOMBOLE a SPONZORŮM, ale pokud máte i jiné přání, určitě si o něj napište, pokud to bude v mých silách, určitě ráda o tom něco sepíšu. :) Tak zatím :)3 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •