Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Maturitní ples je večer, na který se těší snad každý maturant.

Manuál maturanta část 2 - Co nezapomenout připravit na maturitní ples?

Maturitní ples
zdroj: Thinkstockphotos Maturitní ples
aktualizováno 29.11.2014, 00:00 | 29.11.2014, 00:00 | Andrea Fialová/Krasna.cz

Maturitní ples je večer, na který se těší snad každý maturant.

Někteří kvůli tomu, že se budou moct pořádně opít, někdo to zase bere jako příležitost ukázat své organizátoské schopnosti a připravit nejlepší ples sezóny. Ať už jsou důvody jakékoliv, je potřeba zařídit spoustu věcí, které když nebudou, mohou ve výsledku pokazit celkový dojem z vašeho večera. Máte tedy již vše připravené a zařízené?

Maturitní ples
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)


Fotografie ze závěru půlnočního překvapení. Kdo mě najde? :D Foto: www.jaromirzubak.cz

1. Sál - sál zmiňuji jako první z taktických důvodů - abyste ho co nejdříve zařídili či se ujistili, že ten, kdo ho zajistit měl, ho opravdu zajistil. Je těžké potom připravovat ples, když vlastně není kde. ;) Vybírejte však takové prostory, abyste se tam všichni vešli (budete tam vy, učitelé, rodiče, sourozenci, babičky, dědové, tetičky, strejdové, kamarádi...) a neušlapali se tam.

2. Kapela - Kapela je asi tou jednou z nejdůležitějších věcí, které je potřeba zařídit. A to co nejdříve. Výhodu mají ty školy, které s určitou kapelou spolupracují už nějakých pár let, takže je možné, že s vámi budou počítat i tento rok. Nebo naopak uznáte, že ta, kterou měli loňští maturanti, byla naprosto tragická, a donutí vás to rychle najít nějakou lepší.

3. Fotograf/kameraman - Mnozí maturanti mají takové rodiče, kteří jsou schopni celí večer nepustit z rukou své fotoaparáty nebo kamery, aby zdokumentovali velký večer svého maturanta. A nebylo by jednodušší na takovou práci někoho najmout, aby za ně vše nafotil a zfilmoval a rodiče si tak mohli váš ples opravdu užít? V tomto případě však platí: Nedívejte se na cenu, ale na kvalitu. Klidně si projděte všechny možné nabídky, které se vám naskytnou, čtěte i recenze na jednotlivé firmy či podnikatele a vybírejte opravdu pečlivě. Není pak nic horšího, než když zaplatíte za něco, co byste ve finále mohli zvládnout i sami mobilním telefonem s průměrným fotoaparátem.

Existuje také spousta firem, která vám bude schopna nabídnout i tzv. balíčky, ve kterých budete mít jak fotografy, tak kameramany a jako třída pak dostanete fotografie, video z celého plesu nebo třeba i maturitní klip z vašeho večera nebo předmaturitní video (o něm budeme diskutovat v příštím díle). Je to jen na vás.
 


4. Lístky - V tomto bodě bych vás ráda poučila z chyby, které jsme se dopustili my. Lístky si udělejte v dostatečně velkém předstihu, abyste pak nedopadli jako my, že se lidi měsíc před plesem dožadovali lístků, a my stále žádné neměli. Ale tenkrát byla chyba na straně školy, která nebyla schopná nám včas oznámit, zda s naším návrhem souhlasí nebo ne.

Lístky jsme si tenkrát dělali sami - udělalo se pár návrhů, odhlasoval se ten nejlepší, a pak hurá do tiskárny. Pokud ale nemáte ve třídě žádného zručného počítačového nebo grafického mága, není problém zaúkolovat někoho externího, aby vám nějaký pěkný lístek navrhl.

Maturita
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)


Takto vypadaly lístky na náš ples - fantazii se opravdu meze nekladou

5. Šerpy - A jsme u prvního z největších kamenů úrazu snad každé třídy. Jak budou vypadat vaše šerpy. Věřte mi, že toto téma dokáže vaší třídu rozhádat i na několik dní a těch ošklivých slov, co si při tom řeknete... no, škoda mluvit. V tomto ohledu ale nejde tuto situaci řešit jinak, než zákonem většiny. Pokud většina odhlasovala, že chce růžovou šerpu s bílým nápisem, tak se dva lidé nemohou urážet, že chtěli zlatou s bílým. Ono nakonec jde stejně jen o to, že jí budete dvě, tři hodinky nosit, potom s ní o odšerpování budete máchat na hlavou jak splašení, a pak už je každému jedno, co s ní uděláte.

PŘEČTI SI TAKÉ: 

Manuál maturanta - Jaké předměty si vybrat k maturitě
Maturitní ročník: Začít se učit už teď?
Maturuješ a končíš školu? Víme, kdy musíš začít platit zdravotní

6. Skleničky - Se skleničkami je to vlastně celkem jednoduché. Buď je můžete nakoupit ve velkoobchodech, jako je IKEA, Möbelix atd., a pak si do nich dáte případně něco vyrýt, anebo koupíte již hotové kusy od nějaké firmy, která vám pošle nejvýhodnější nabídku.

Co ale doporučuji: Objednejte o pár skleniček navíc - vždycky se najde nějaký trumbera, který tu svou rozbije nebo ztratí, tak abyste pak měli všichni památku na váš velký večer. ;)

7. Program - Existuje celá řada možností, koho si vlastně pozvete na svůj ples, aby zabavil hosty. Ať už dáte přednost mažoretkám, cheerleaderkám, nějakému bojovému umění, barmanům, kouzelníkům... Fantazii se opět hranice nekladou. V tomto bodě bych vám však ráda připomněla jednou rčení: "Méně znamená více". Není vůbec špatně, pokud budete mít na plese pouze jeden doprovodný program, a zbytek večera maximálně přerušíte svým nástupem, dražbou, odšerpováním a půlnočním překvapením. Jinak ať se lidé baví. Ono celkově, člověk když přijde na ples, tak se chce bavit, chce tancovat, blbnout a ne koukat na nějaké děti v teplákách, které každou půl hodinu mají nějaké vystoupení, a tím pádem nutí lidi většinu času sedět na zadku a koukat.

Maturita
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)


Když už program, tak ale nějak zajímavý. :) Foto: www.jaromirzubak.cz

8. Moderátor - Existují moderátoři, kteří jsou schopni vám večer skvěle odmoderovat za basu piv, a pak i takoví, kteří za moc nestojí, ale říkají si naprosto nekřesťanské peníze. V tomto případě doporučuji stejný postup jako u fotografů a kameramanů. Někteří maturanti si na své plesy dokonce zvou i známé osobnosti, aby jim ples odmoderovaly ony. Upřímně, tohle se mi zdá dost zbytečné. Další alternativou jsou dokonce i studenti z nižších ročníků, kteří mají vynikající řečnické schopnosti. Jen dát pozor, aby se vám pak neopil se spolužáky a nezkazil vám tak celý večer.

9. OSA - neboli ochranný svaz autorský. Co to je? Poplatek za to, že vůbec na vašem plese může hrát hudba. A ještě jinak - poplatek za to, že na plese může hrát převzatá hudba. Takže se sem počítají písně kapely, ale také ty, které budou znít během večera o vaše šerpování, odšerpování, nástup a také půlnoční překvapení. Předem vás upozorňuji, že částka, kterou pak budete muset zaplatit, je celkem závratná.

10. Obsluha na baru a v sále - Některé kulturní domy a jiné podniky, kde se pořádají maturáky, vám automaticky v ceně pronájmu dají k dispozici bary s obsluhou, takže účastníci plesu pak nebudou muset schovávat v kabelce lahev s pitím, aby tam neuschli. ALE, existují i takové instituce, u kterých o tuto službu musíte zažádat. Je dobré se tedy informovat již při dohadování podmínek pronájmu, abyste pak nekoukali.

11. Šatna pro vás a vystupující - Dále byste při dohadování podmínek pronájmu sálu měli zjistit, zda se vůbec v budově nachází nějaká šatna, kde se budete moci převléci vy (z plesového do neplesového a naopak), ale i vystupující (např. takové mažoretky vzhledem ke svému počtu potřebují opravdu velkou šatnu). Není totiž možné, abyste se pak převlékali někde na záchodcích, a myslím, že ani vystupujícím by se něco takového opravdu nelíbilo.

12. Dárek pro třídního učitele, vedoucí školy - Ano, na maturitním plese se opravdu dávají dárky pro učitele. Vedení školy můžete "odbýt" nějakou pěknou květinou, ale třídnímu učiteli můžete ke květině přidat i něco lepšího. Třeba poukaz na wellness pobyt, nějaký šperk... nejlepší je zjistit, co by mu udělalo největší radost.

13. Kdo po vás vše uklidí? - Stejně jako šatnu a obsluhu, je dobré si i zjistit, jak je to s úklidem sálu. Většinou to bývá tak, že maturanti dají své věci na stranu (zapomenuté šerpy, boty, ale také třeba tabla, rekvizity k půlnočku...) a o zbytek se postará samotný podnik, kde se ples odehrává. Vše je ale dobré zjistit a také zajistit předem, abyste pak místo afterparty neběhali po sále s košťaty a mopy.

Závěrem:

Na konec článku bych ráda zmínila několik bodů, které je k úspěšnému zařízení více uvedených věcí potřeba udělat:

- Vyberte určité spolužáky, kteří jsou spolehliví, aby na tyto věci dohlíželi. Toto platí dvojnásob u financí.
- Možná se vám zdá, že po plese budete ve velkém mínusu, ale pokud jako maturanti přispíváte dost velkou částkou, seženete dost sponzorů a prodáte dost lístků a tombolu, rozhodně se nemůžete ocitnout v záporných číslech.
- Nečekejte, že se do organizace plesu zapojí naprosto všichni. Na jednu stranu možná bude výhodou, když se ti nejméně spolehliví lidé rovnou zřeknou jakéhokoliv zařizování, ušetří vám to pak různé hádky a případné dozařizování za někoho jiného.

Tématice maturitních plesů se budu věnovat i v příštích článcích. Budu psát napříkad o tombole, nástupech a půlnočních překvapeních, ale i focení tabla a dalších zajímavostech.4 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •