Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nastává říjen a nejspíš si s hrůzou uvědomuješ, že už jsi ve čtvrťáku. Aby taky ne, najednou každou hodinu slyšíš, jak s velkou pravděpodobností všichni půjdete k maturitě; dostáváte jeden testík za druhým a pak vám na lavicích začnou přistávat se...

Manuál maturanta - Jaké předměty si vybrat k maturitě

MATURITA
zdroj: Thinkstockphotos MATURITA
aktualizováno 09.10.2014, 00:00 | 09.10.2014, 00:00 | Andrea Fialová/Krasna.cz

Nastává říjen a nejspíš si s hrůzou uvědomuješ, že už jsi ve čtvrťáku. Aby taky ne, najednou každou hodinu slyšíš, jak s velkou pravděpodobností všichni půjdete k maturitě; dostáváte jeden testík za druhým a pak vám na lavicích začnou přistávat seznamy s tématy maturitních otázek.

Do toho neustálé dohady na témata: Tablo, Maturitní ples, Dárek pro učitele... Komu by z toho nešla hlava kolem. A proto jsem si pro tebe připravila několikadílný "Manuál maturanta aneb Jak zvládnout čtvrťák a nezbláznit se z toho". V dnešním díle se budeme zabývat tím, co si zvolit jako maturitní předměty.

 

Na rozmyšlenou máš jen omezený čas


Pokud jsi člověk nerozhodný, mám pro tebe špatnou zprávu. Na své rozhodnutí máš také nějaký ten deadline. To znamená, že ve chvíli, kdy vyplníš přihlášku k maturitě, už nemáš šanci se rozhodnout jinak. Pokud jsi zaškrtla, že chceš maturovat z angličtiny a týden po konečném termínu se rozhodneš, že bys raději brala matematiku, tak už máš bohužel smůlu. Proto nic neber na lehkou váhu a důkladně zvaž své možnosti a dovednosti.


Cizí jazyk nebo matematika?


Někteří maturanti se v minulých letech nechali zlákat tím, že zkouška z matematiky obsahovala pouze písemnou část - to znamená, měli tím pádem o jedny ústní zkoušky méně. Bohužel, se tím nechali zlákat i studenti, kteří v tomto předmětu nikdy příliš neexcelovali a pak se není čemu divit, že matematika dopadá každým rokem hůř a hůř.
Možná jsi právě na pochybách - cizí jazyk neumíš tak skvěle a s matematikou to u tebe také nevypadá příliš slavně. Co teď? Na rovinu ti řeknu jednu pravdu - cizí jazyk se dá většinou nějak "okecat" a dá se na něj naučit, řekne ti to takhle i spousta kantorů. Naopak u matematiky platí fakt, že pokud si v životě neměla v sobě ani zárodek logického myšlení, tak nemůžeš čekat, že se v tobě najednou vzbudí nějaký skrytý Einsteinovský talent a maturitu zvládneš s prstem v nose.
Ale jak říkám - sama se rozhodni, je to jen na tobě. Ty se pak budeš v květnu potit, já už to mám za sebou.

 

maturita
(Foto: Archiv blogerky)

 

Profilové předměty - co s nimi?


Možná tě překvapilo, že po tobě na přihlášku k maturitě (ano, k maturitě se opravdu musíš přihlásit) chtějí vyplnit i nějaké "Profilové předměty". Jsou to takové předměty (říká se jim i "Školní část"), které vyplývají z tvého oborového zaměření, které máš už od prváku nebo které sis v nějakém vyšším ročníku vybírala. V mém případě se jednalo o ekonomii a účetnictví, protože můj obor byl Ekonomika a podnikání.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
Vyhni se podzimní-zimní depresivní náladě! 
RECENZE 20 typů lidí: Jak s nimi jednat, jak je vést a motivovat


Nabídku profilových předmětů vydává tvoje škola, ale stejně si v té povinné části nemůžeš vybírat, protože není přece možné, aby Kosmetička šla dělat povinnou školní maturitu z počítačů. Z profilových předmětů si však můžeš (ale nemusíš) vybrat i předměty nepovinné - to znamená, že dobrovolně z nich budeš maturovat. Tam už pak tedy záleží na tvých schopnostech a znalostech.

 

Kdy odevzdat přihlášku k maturitě?


Termín pro odevzdání přihlášky se dozvíte na svých školách nebo na adrese www.msmt.cz.3 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •