Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je to jedna z nočních můr nás studentů (nebo i školáků) - přestup z jedné školy do druhé. Je jedno, jestli měníš školu kvůli prospěchu, stěhování se, šikaně nebo z jiných důvodů. Nikdy to není úplně easy. Ale lze zařídit, aby všechno proběhlo o ně...

Přestup na jinou školu? Zvládni ho levou zadní!

přestup na jinou školu
zdroj: Thinkstockphotos přestup na jinou školu
aktualizováno 15.11.2014, 00:00 | 15.11.2014, 00:00 | Andrea Fialová/Krasna.cz

Je to jedna z nočních můr nás studentů (nebo i školáků) - přestup z jedné školy do druhé. Je jedno, jestli měníš školu kvůli prospěchu, stěhování se, šikaně nebo z jiných důvodů. Nikdy to není úplně easy. Ale lze zařídit, aby všechno proběhlo o něco lépe. Nevěříš? Čti dál.

Kamarádi


Asi největším problémem bych nazvala tuto kapitolku. Začít někde nanovo bez tvojí nejlepší kamarádky, která s tebou chodila už do školky a pak s tebou seděla od první třídy v lavici, bude celkem obtížné. Ale řekněme si to na rovinu - stejně by jednoho krásného dne musel nastat okamžik, kdy byste se vy, siamská dvojčata, od sebe oddělily a každá si šla svou cestou. Pochybuji totiž, že byste se pak dostaly obě i na stejnou vysokou, měly stejné zaměstnání a pak spolu bydlely i ve stejném domově důchodců. Proto berte odchod jedné z vás jako takovou zkoušku vašeho přátelství. Ničeho se neboj, pokud jste opravdu dobré kamarádky, tak by pro vás "odloučení" neměl být žádný problém.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
Proč je fajn být double 
Chceš jíst zdravě, ale nemáš inspiraci jak jídla připravit?

 

Jsi ale zvyklá na své, často na zabití, spolužáky, které také najednou vystřídají noví lidé. Výhodou by pro tebe mohlo být, kdybys ve své nové třídě znala alespoň jednoho člověka. Někoho z kroužku nebo někoho, kdo bydlí vedle tebe. V takovém případě si můžeš nějak nenápadně zjistit, jací jsou ti lidé u vás ve třídě a udělat si o nich přibližný obrázek (který se ovšem může lišit, každý přece ostatní lidi vidí trochu jinak). Pokud ale nastupuješ do třídy, kde neznáš vůbec nikoho, tak holt ti nezbývá nic jiného, než zatnout zuby a seznámit se s ostatními na vlastní pěst. Hlavně buď při tom svá, na nic si nehraj a uvidíš, že alespoň jedna spřízněná duše se nakonec ukáže.
 

Učivo


Je jedno, jestli měníš střední školu nebo základku. Vždycky zjistíš, že se učivo mezi školami alespoň trochu liší. Někde po tobě budou chtít dokonce srovnávací zkoušky. Co teď?
Na začátku by bylo fajn zjistit si, jestli se mezi tvými předměty neobjevil nějaký, který jsi na bývalé škole buď neměla anebo jste ho neměli tak dlouho, jako na tvé nové škole. Za sebe můžu říct, že když jsem měnila střední školu, tak mě čekalo dost nemilé překvapení v podobě práva, které jsem měla mít až od třetího ročníku, ale na mé nové škole jej měli již od prváku. Další potíž nastala i v účetnictví, kde byli také o rok napřed a nakonec ekonomie, kde kromě teorie počítali i mzdy, daně a cenu, o čemž jsem v životě neslyšela. Srovnávacím zkouškám jsem se tenkrát vyhla jen proto, že jsem z předchozí školy odcházela s vyznamenáním, takže kantoři očekávali, že s doučením předmětů nebudu mít žádný problém.
Pokud budeš muset nějaké učivo doplňovat nebo z něj budeš dokonce skládat výše zmiňované srovnávačky, tak hlavně přípravu nenechávej na poslední chvíli, zvlášť u takových předmětů, které máš poprvé v životě.

 

 

Změna prostředí


Změnou školy nastává však i úplně nový režim s novými pravidly, které se budeš muset naučit respektovat. Že ses na minulé škole nemusela přezouvat? Mohla si úkoly nosit i po termínu odevzdání? Neřešila se příliš tvá absence? Ale to teď nikoho nezajímá. Pokud si nechceš zavařit na nějaké problémy s učiteli nebo vedením školy, tak ti hlavně ze začátku doporučuji držet… ústa a krok. Přeci jen jsi teď každému na očích, tak ať se z tebe hned nestane problémová studentka, které pak v případě jakýchkoliv potíží každý odmítne pomoci.

 

Stesk


Je naprosto normální, když po pár dnech na nové škole začneš přemýšlet, zda ses rozhodla správně a neměla jsi přece jen zůstat na té staré. Stýská se ti po kamarádech, učitelé na tebe možná více šlapou nebo se ti škola nelíbí "vzhledově". Ale neboj, časem si určitě na nové prostředí zvykneš a možná i budeš ráda za to, že jsi to jinde "zabalila".

 

Diskuze

Už jsi někdy musel/a změnit školu?
Pokud ano, co pro tebe bylo nejtěžší?4 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •