Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je to další blogový fenomén. Holky, které na blog přidávají své denní jídelníčky, pláčou nad každým přibraným gramem, které cvičí jako o život nebo si, nedej bože, strkají prsty do krku.

Pro-ana blogy: Šílenost, nebo jen touha po dokonalosti?

Anorexie
zdroj: Thinkstockphotos Anorexie
aktualizováno 27.09.2014, 00:00 | 27.09.2014, 00:00 | Andrea Fialová/Krasna.cz

Je to další blogový fenomén. Holky, které na blog přidávají své denní "jídelníčky", pláčou nad každým přibraným gramem, které cvičí jako o život nebo si, nedej bože, strkají prsty do krku.

Takhle přesně je vidíme my, nezasvěcení čtenáři, kteří právě teď do sebe tlačí chipsy a zapijíme je coca colou. Ano, i já jsem pro-ana blogerky odsuzovala, jen si vzpomeňte na můj článek: "Blogerky, které mi (a nejen mně) pijí krev!" Ale každá věc má svůj důvod, a tak jsem se rozhodla zjistit, co přivedlo tyto slečny na jejich cestu za perfektní váhou.

 

Proto už nějaký ten pátek sleduji různé pro-ana blogy. Brodím se jejich jídelníčky, motivačními obrázky, příběhy a stále si kladu otázku - Proč? Proč tak krásné holky mají potřebu ničit svá těla jen proto, aby je ostatní už konečně zaškatulkovali mezi ty "Dokonalé'. A vždycky, když už jsem myslela, že mám odpověď na dosah, tak jsem ji opět musela zpochybnit. Co za tím vším stálo? Hloupí spolužáci, rodiče nebo modelky na titulních stránkách časopisů?

 

Abych si udělala alespoň malý obrázek, požádala jsem jednu pro-ana blogerku, aby odpověděla na pár mých otázek. V blogovém světě už ji bohužel s blogem nezastihneme, ale vystupovala zde jako Nicol na webu skinnynicol.blog.cz. A já jí tímto děkuji za její čas, který mi věnovala.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jen jedno jablko denně

Anorexie? Žádná holka si to nepřizná!

Jak vyhrát nad anorexií? Tuhle dívku zachránil Instragram

 

 

Kdy jsi pocítila potřebu jít s váhou dolů?

 

Uvědomila jsem si to tehdy, když jsem se pořádně zakoukala do modelek a ostatních holek, co měly mnohem lepší postavu jak já, ale to nebyl jediný důvod. Taky jsem si všimla, že mi určité věci oblečení už nejsou a že některé věci kvůli velkému břichu a stehnům jsem prostě nemohla nosit. Styděla jsem se za svojí postavu. Bylo hrozné sledovat ty ostatní holky, jak jsou hezčí. Proto to rozhodnutí.

 

Jak reaguje/ reagovalo tvé okolí na tvůj životní styl? Dal ti někdy někdo najevo odpor k tvému hubnutí?

 

Nejprve to vzalo okolí dobře, ale pak mi to začali vyčítat. Že už jsem hubená dost a hubnout nepotřebuji. A odpor na moje hubnutí mi teď dává více lidí, ale já se tak cítím dobře.

 

Máš/měla někdy pocit, že to co děláš je špatné? Měla jsi touhu začít žít trochu jinak?

 

Samozřejmě, že vím, že to, co momentálně dělám, je špatně. Mám velkou podváhu, ale nechci být jiná. Konečně jsem se sebou spokojená, až na některé maličkosti. Každý nějak žije, a já takto.

 

Jaký je tvůj názor na lidi, kteří mají opačný problém - trpící obezitou?

 

U spoustu lidí to je dědičné a je těžké třeba zhubnout, ať ten dotyčný dělá cokoliv. Ale ti, co si zato můžou sami, by se měli vzpamatovat a konečně něco dělat. Raději budu jak špejle než tlustá.

 

Na svých blozích máte často spřátelené další pro-ana blogy, se kterými si vyměňujete zkušenosti a podporujete se? V čem vaše podpora vlastně spočívá?

 

Asi bude nejlepší, když to vysvětlím vyloženě z mého pohledu. Já už mám nějakou tu dobu taky spřátelené ana blogerky a pokaždé, když jsem nadávala a byla špatná, protože jsem třeba snědla nějakou sladkost nebo cokoliv jiného nezdravého, tučného, tak mě podpořily, že to zvládnu, že příště už to bude lepší. Vlastně ta podpora tu nebyla jenom z toho důvodu, že jsem je měla mezi spřátelenými blogy, ale protože chtěly. V tomhle mám určitě jasno, protože si všímám, kdo a jak často mi blog navštěvuje. Dříve jsem vlastnila i blog s úplně odlišným tématem a i když mi bylo třeba hrozně, nikdy jsem neviděla takovou podporu jako teď od mých ana kamarádek.

 

Přemýšlela jsi někdy o tom, jestli tohle všechno snažení stojí opravdu za to? Co tě motivuje/motivovalo při tomto životním stylu zůstat?

 

Přemýšlela jsem už kolikrát, jestli to má cenu, ale vždycky jsem došla k jednému. Ano, má to cenu, protože se konečně cítím lépe, a i když mi to spoustu jiných lidí vyčítá, jsem to prostě já. Motivovaly mě skinny slečny. Strašně moc jsem toužila mít takovou postavu. Ano, spousta lidí je proti tomu, ale mně se to líbí, takže je neřeším. Každý má jiný názor a každý je nějaký. Já jsem taková.

 

A já se ptám: Jaký je VÁŠ názor?7 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •