Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Odbilo tvých sladkých 15 let a kromě tvé první občanky se před tebou nabízí nová zkušenost: Brigáda.

Vše o tvé první brigádě

brigáda
zdroj: Thinkstockphotos brigáda
aktualizováno 24.02.2015, 00:00 | 24.02.2015, 00:00 | Andrea Fialová/Krasna.cz

Odbilo tvých sladkých 15 let a kromě tvé první občanky se před tebou nabízí nová zkušenost: Brigáda.

Do teď si mohla za peníze pomáhat maximálně sousedům hlídat děti nebo venčit pejsky, ale teď už můžeš oficiálně nastoupit do pracovního procesu. Na co si dát pozor, co všechno čekat a co dělat proto, aby se tvá první práce nezměnila v noční můru - o tom všem se dočteš v tomto článku.

 

"Kde si mám najít nějakou brigádu?"


Způsobů, jak se dostat k nějaké zajímavé práci je spousta. Začít můžeš třeba tady na internetu, kde existuje spousta webových stránek, které se zabývají nabídkou pracovních míst, ale také brigád. Z hlavy mě teď napadá například Jobs, Sprace, Práce.cz apod. Spousta zaměstnavatelů také dává na vědomí o volném místě pro brigádníka také různými cedulemi ve výlohách svých obchodů, proto se při příštím výletu do města pozorně dívej, ať ti nějaká neunikne. Pokud ovšem na internetu žádná vhodná pro tebe není a ani blízkém okolí jsi žádnou nabídku neviděla, rozhodně nevěš hlavu. Můžeš zkusit třeba požádat i rodiče nebo kamarády, zda neví o nějaké práci pro tebe.

 

"Proč jsou některé brigády až od 18 let?"


Při projíždění různých nabídek se ti mohlo stát, že si narazila na takové brigády, které měli v podmínkách "Minimální věk: 18 let". Většinou takové požadavky chtějí různé obchody (pokud bys měla dělat s pokladnou), a to kvůli hmotné odpovědnosti - což je odpovědnost za různá manka. Jinými slovy - vrátíš někomu víc - platíš. Od 18 let můžeš také vykonávat různé noční práce, ať už odnášení skla na diskotéce nebo vykonávání funkce šatnářky. Pokud by tě na takovou práci přijali v dřívějším věku a přišla nějaká kontrola, mohl by z toho mít jak zaměstnavatel, tak i ty, velké nepříjemnosti. Ono správně, bys i brigádu od 15 let měla vykonávat pouze za předpokladu, že už jsi ukončila povinnou školní docházku.

 

"Našla jsem zajímavý inzerát, co teď?"


To je přeci jednoduché - ozvat se jim. Nemůžeš očekávat, že se najednou někdo objeví ve tvém pokojíčku a nabídne ti brigošku snů, když nedáš najevo svůj zájem. Zkus se spojit s potenciálním zaměstnavatelem přes e-mail, telefon nebo budeš muset dokonce za ním přijít osobně. Může se ti ale stát, že po tobě budou chtít i životopis (jeden jsem musela psát, když jsem se ucházela o brigádu v obchodě, kde jsem pak přes rok pracovala). Hlavně se neboj a ukaž svůj zájem.

 

"Jak poznám, jestli se za inzeráty neskrývají nějací podvodníci?"


Bohužel, často je velmi těžké poznat, že nějaká zajímavá nabídka brigády "smrdí". Napomoci by ti mohlo třeba prověření si daného zaměstnavatele na internetu (v době FB není problém si vyhledat někoho, kdo má s danou prací nějaké zkušenosti). Velmi alarmující mohou být i příliš lákavé částky, jako například 30.000 měsíčně za práci, kterou bys vykonávala jen jednou měsíčně nebo také takové, které požadují zaslání tzv. vstupního poplatku, aby s tebou "mohli počítat". V žádném případě nikomu žádné peníze neposílej, i kdyby to měla být obyčejná koruna a hodně rychle dej od takového inzerátu ruce pryč.
Pokud se jedná o nějaký pohovor, na který se máš dostavit osobně, ale máš strach jít na něj sama, není ostuda vzít sebou třeba kamarádku nebo někoho z rodičů. Jistota je jistota.

 

"Musím někde podepisovat nějakou smlouvu?"


Pokud ti ještě nebylo 18 let, nikdo po tobě nemůže chtít, aby si mu něco podepisovala. To mohou udělat pouze tví rodiče nebo zákonní zástupci (nebo - je to tak lepší). V žádném případě nepodepisuj žádnou smlouvu v případě, že by na tebe někdo tlačil. Takové chování smrdí nějakou levárnou a stojí za úvahu, zda by nebylo lepší se porozhlédnout po práci, kde s tebou budou jednat fér.

 

"Mám zajištěnou brigádu, ale nevím, kdy na ní budu chodit."


Většinou to chodí tak, že pracovní dobu si dohodneš se zaměstnavatelem sama. Musíš brát v úvahu dobu, kdy jsi ve škole, ale také musíš myslet na to, že musíš mít i nějaký ten čas na přípravu do školy. Je také dost možné, že budeš pracovat i o víkendech a ještě hezky od rána, takže se můžeš rozloučit s některými večírky, které budeš muset oželet, abys byla ráno do práce fresh a nemusela do sebe klopit jeden energy drink za druhým. Ale pozor - můžeš pracovat max. 8 hodin denně a nejpozději po 4,5 hodinách máš nárok na přestávku na jídlo.


"Kdy a jak dostanu své peníze?"


Po práci samozřejmě - ne, dělám si srandu. Výši tvé finanční odměny, způsob, jakým peníze dostaneš a hlavně kdy, bys měla znát ještě předtím, než na danou brigádu nastoupíš. Někteří zaměstnavatelé ti budou dávat peníze hned na konci tvé pracovní směny hned "na ruku", jiní ti je budou dávat k určitému datu nebo ti je budou chtít zasílat na tvůj bankovní účet. Rozhodně si vše zjisti, abys pak nebyla překvapena - nepříjemně. Pokud by se ti stalo, že bys najednou dostávala méně peněz, než na kterých jste se se zaměstnavatelem dohodli, neboj se ozvat. Časté výmluvy, proč neplatí takovou výplatu, jakou by měli je to, že za tebe odvádějí zdravotní, sociální a daně. Předem upozorňuji - pokud si nevyděláváš více jak 10.000 Kč měsíčně, tak nic takového za tebe odvádět nemusí! Nenech se tedy napálit.

 

"Co mám dělat, když náhodou onemocním?"


Pokud tě náhodou skolí nějaká nemoc, je nutné dát dostatečně brzy vědět, že s tebou na pár dní nemohou v práci počítat. Rozhodně tě nikdo nemůže nutit, abys nemocná šla pracovat, zvlášť pokud pracuješ například někde v restauraci nebo kavárně.

 

"Nestíhám kvůli brigádě školu a chci skončit. Jak to mám udělat?"


Je vhodné, abys o svém plánovaném odchodu řekla svému zaměstnavateli co nejdříve. Hlavně z důvodu, aby si za tebe mohl včas najít nějakou náhradu. Nesmí tě ovšem nutit, abys nekončila, pokud by takové chování nastalo, rozhodně si ho nenech líbit. Dalším způsobem, kterým se někteří nepoctiví zaměstnavatelé "mstí" za tvůj odchod je, že tě ošidí na tvé poslední výplatě. Ani toto nenech "plavat" a klidně se svěř rodičům, ty ti určitě poradí, co máš dělat nebo si na to posvítí sami.


PŘEČTI SI TAKÉ:
OP 6 rychlých snídaní pro každé ráno! 
Nauč se psát správně česky a bez chyb!

 

Doufám, že článek je alespoň trošku užitečný. Je možné, že jsem tě v některých pasážích vyděsila, ale myslím si, že je lepší jít do něčeho nového s trochu realističtějším pohledem, aby sis dala pozor na případné "levárny", než jít do toho s růžovými brýlemi na očích a pak se divit, jak tě všichni vodí za nos.

 

Jaké máš zkušenosti s brigádami?
Stalo se ti někdy něco opravdu nepříjemného?
Co bys doporučila těm, kteří hledají svou první brigádu?10 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •