Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Staronovým českým, ale i světovým, trendem začínají být obézní děti. Podle posledních průzkumů na naši republiku připadá 20 - 30 % dětí s nadváhou. Ke snížení tohoto čísla by mělo pomoci vyšší množství ovoce, které budou školáci dostávat na svých ...

Zachrání děti před obezitou ovoce navíc?

Obezita
zdroj: Thinkstockphotos Obezita
aktualizováno 31.07.2014, 00:00 | 31.07.2014, 00:00 | Andrea Fialová/Krasna.cz

Staronovým českým, ale i světovým, trendem začínají být obézní děti. Podle posledních průzkumů na naši republiku připadá 20 - 30 % dětí s nadváhou. Ke snížení tohoto čísla by mělo pomoci vyšší množství ovoce, které budou školáci dostávat na svých školách. Otázka zní: Pomůže to vyřešit problém?

 

Podle mého názoru je totiž naprosto zbytečné cpát ovoce těm, kteří o něj očividně nestojí, a raději ho tak rozdají kamarádům nebo mrsknou do koše. Však je to logické - sušenky a jiné sladkosti, které si děti koupí o přestávce ve školním bufetu nebo ráno v sámošce, než dorazí na vyučování, přece chutnají mnohem lépe, než nějaké jablko nebo hruška. Navíc, co si děcka nekoupí za své kapesné na svačinu, to s klidným svědomím klidně mohou zahodit do odpadkového koše. Neříkám, že to tak budou dělat všichni, ale většina ano, alespoň pokud to mohu soudit podle jejich dennodenního stravování.

 

Například kdybych věděla, že mě po přečtení článku na toto téma osvítí múza a dám se do psaní svého názoru, vyfotila bych vám dva hošany, které potkávám ráno co ráno. Může jim být mezi 10 až 12 lety. Neříkám, že jsou obézní, zrovna tyhle dva jako naschvál jsou vyhublí, až to pěkné není (chybí jim důležité látky, řekla bych). A každé ráno po cestě do školy zdolávají pytlík brambůrků a každý z nich má ještě v ruce Big Shocka nebo Crazy Wolfa. Tomu opravdu říkám snídaně jako stehno. Další pytlík ke svačině, k obědu hamburgera z bistra naproti škole a večer jim maminka udělá hranolky s řízkem. A bohužel, takhle dnes funguje spousta dětských žaludků.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

ODSTRAŠUJÍCÍ FOTKY: Bývaly štíhlé, staly se z nich odpudivé KOULE

HIT internetu: Metráková tanečnice dobývá svými rytmy svět

Pozor na ovocné diety! Místo hubnutí jen kila navíc

 

Už za mě chodilo na obědy do školní jídelny minimum dětí. Většinou opustily jídelnu ve chvíli, kdy zjistily, co mají dneska na výběr. "Fuj, rajská - tu nejím" - "Ble, špenát, to je pěknej hnus" - "Bože, to jim ještě nezakázali vařit tu odpornou hrachovou kaši?" Neříkám, že jsem v tomhle byla jiná, ale spíš jsem byla těžce vybíravý tvor, který odmítal jíst maso (prostě jsem si k masu ze školní jídelny vypěstovala jakýsi odpor). Narozdíl od svých spolužáků jsem se pak ale necpala hranolkama a cheeseburgerama, ale "dorazila" jsem se něčím doma. Holt jsme všichni v tomhle ohledu stejní.

 

A teď si to vemte - dítě ráno nesnídá nebo zbodne takovou snídani, jakou jsem popisovala nahoře. K svačině si dají nějakou sušenku nebo bagetu, k obědu hamburgera a k večeři jim rodiče, kteří jsou tak zaneprázdnění svou prací nebo nemají po celodenní dřině náladu vyvářet, naservírují smažený sýr s hranolkama a nalejou jim coca-colu. Myslíte si, že takovýhle jídelníček zvládne zachránit jedno jablko, které děti budou dostávat ve škole?

 

Oběd
Ukázka nefalšovaného nezdravého oběda (Foto: Archiv blogerky)

 

Někdo teď možná bude tvrdit, že existují děti, které tyto nezdravé manýry "vypotí" a vyběhají. Ano, existují děti, které hrají hokej, závodně plavou, dělají judo a další sporty, ale těch je dneska jako šafránu. Dneska je in sednout si k počítači, zapnout Facebook, Call of Duty (hraje se to ještě vůbec?) a strávit opět celé odpoledne na zadku. Jít ven s kamarády znamená pár kroků k nejbližší lavičce, kde si zase pěkně sedneme a kyneme. Existují názorové tábory, které tvrdí, že by problém s obézními dětmi mohl vyřešit vyšší počet hodin tělocviků na školách. Ruku na srdce, kolik z vás si kolikrát na koleni před hodinou napsalo omluvenku, jak ho trápí ženské problémy, bolavý palec nebo ho dvě minuty před vyučování "rozbolelo hrozně moc břicho"? Kolik z vás si vaši spolužačku uložilo v mobilu jako "Máma" a pak si od ní nechalo poslat omluvenku, kterou ráno údajně zapomněla napsat? Myslíte si, že by vyšší počet hodin tělesné výchovy opravdu něco vyřešil?

 

Existuje opravdu nějaké řešení stále více kynoucích dětí? Já osobně si myslím, že si na svůj "handicap" jednou přijdou samy, až se jim děti budou posmívat, až se budou stydět na koupališti obléknout do plavek, až jim bude dělat potíže naleznout si partnera/partnerku, protože "s tlustýma nikdo chodit nechce". A nebo to všechno začne právě od toho jednoho jablka. Dáte si?3 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •