Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zamýšlela ses někdy nad tím, k čemu je vlastně dobrá komunikace? Kolikrát v životě si budeš možná říkat, že postačí, když budeš spokojená se svými činy...

Když máš problém s komunikací

aktualizováno 04.06.2012, 00:00 | 04.06.2012, 00:00 | AnetNelly/Krasna.cz

Zamýšlela ses někdy nad tím, k čemu je vlastně dobrá komunikace? Kolikrát v životě si budeš možná říkat, že postačí, když budeš spokojená se svými činy...

Nesmíš ale zapomínat, že jednou přijde den, kdy budeš muset umět pořádně mluvit, a nejen to. Komunikace totiž není jen základ dobré práce v budoucnu, ale i vztahů. Někdy jsi možná zažila, že ti každý kluk řekl, že neumíš komunikovat, tak jak se to naučit?

Je nutno si přiznat, že každý člověk komunikuje úplně jiným způsobem, ovšem výsledek by měl být stejný - sdělit ostatním dostatek informací. Právě díky komunikaci si můžeš vybudovat silnou pozici v profesním, ale také osobním životě. My lidé máme tu výhodu, že nám byla dána pravomoc komunikovat, jak verbálně tak neverbálně. Přiznejme si, že v dnešní moderní době je někdy opravdu složité najít místo, kde bychom se uchytili, a proto je opravdu důležité umět mluvit s lidmi. Pokud i ty budeš dobře zvládat komunikaci, budeš konkurenceschopná a prokážeš všem své schopnosti.

Mnoho testů a studií ukazuje, že lidé, kteří mají dobré komunikační schopnosti, vynikají ve své profesi lépe než ti, kteří neumí příliš mluvit. Nejen to, třeba osobní vztahy nebo manželství se od komunikace odráží. Takže pokud chceš mít jednou šťastný a úspěšný vztah, ať už ten pracovní či osobní, je důležité se naučit komunikaci.

Jestliže se ti stává, že máš třeba rande s klukem, ale nevzejde z toho nic pěkného, může to být právě tím, že jednoduše neumíš moc mluvit. Pokud je i tohle tvůj případ, nemusíš zoufat, byla jsem totiž stejná. Měla jsem rande s klukem a pokaždé ten, který mě zaujal, se tak trochu nudil, protože jsem prostě nevěděla, co říkat. V dnešní době existuje i spousta kurzů, kde naučí lidi mluvit. Neznamená to však, že by ses ihned měla nějakého zúčastnit, protože pořádnému mluvení se můžeš naučit i ty sama.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Vyvaruj se zbytečných hádek!
Na kus řeči s tvrdohlavci

Jak už jsem zmínila, komunikace může mít dvě podoby - verbální a neverbální. Neverbální komunikace zahrnuje řeč těla, jsou to různá gesta, mimika obličeje, očí atd. Až budeš ve společnosti, můžeš hodně věcí vyjadřovat právě pohybem, nemusíš proto nutně odpovídat na všechno, třeba postačí, když kývneš, nebo když se usměješ, i tohle je totiž způsob komunikace. Zkus si všímat i ostatních, jak reagují pomocí řeči těla.

Můžeš třeba začít tím, že budeš více vnímat to, co ti lidé říkají a představovat si sebe v různých situacích, ať jsou špatné, nebo dobré. Takže když ti někdo bude vyprávět nějakou historku, nebo cokoliv negativního, zkus se nad tím zamyslet a jednoduše říct svůj názor. Možná jsi nevěděla, že právě většina našich emocí se projevuje pomocí gest obličeje, tělesných reakcí, mračení, červenání, úsměvů nebo skládání rukou.

Zaměř se na poslech
Říkáš si, že nechápeš svou kámošku, jak se může ke všemu tak rychle vyjadřovat a v mnoha případech i vtipně? Jsou hold lidé, kteří se s touto schopností narodí, jiní se mluvení musí učit i v dospělosti. Takže, až půjdeš s kámoškou či partou kamkoliv a začne se mluvit, pozorně poslouchej názory druhých a sama sebe se zeptej, zda je jejich postřeh dobrý, či špatný a zkus co nejdříve zareagovat. Jestliže bude vaším tématem něco kladného, neboj se ukázat, jaká doopravdy jsi. Buď nadšená, veselá a neboj se, že by tvé slovo znělo nějak divně, protože každému člověku přijde spíše "nenormální" to, když někdo nic neříká, nereaguje na nic, než když něco prohodí, ať už se jedná o blbinu.

Když je problém ve vztahu
Nepatříš mezi ty, kteří mají s mluvením problém, ale co se sdělování pocitů a myšlenek tvému milovanému týče, je tu zádrhel? Pak je třeba zapracovat na komunikaci ve vztazích. Měla by ses pořádně soustředit na maličkosti, které jsou přitom důležité, jako je sdělování myšlenek, pocitů - vztahující se k tématu diskuse.

Jak už bylo řečeno, právě poslech je nejdůležitějším nástrojem dobré komunikace, druhou věcí je správná reakce.9 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •