Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Slyšela jsi někdy o spánkové paralýze? Abych řekla pravdu, tak do nedávna jsem sama nevěděla, co to znamená. Paradoxně jsem ji zažívala během spánku hned několikrát. O co se jedná?

Nejhorší noční můra? Připrav se na spánkovou paralýzu

1
zdroj: Thinkstockphotos 1
aktualizováno 18.11.2016, 00:00 | 18.11.2016, 00:00 | Anette Krubner/Krasna.cz

Slyšela jsi někdy o spánkové paralýze? Abych řekla pravdu, tak do nedávna jsem sama nevěděla, co to znamená. Paradoxně jsem ji zažívala během spánku hned několikrát. O co se jedná?

Představ si, že se probudíš uprostřed tvrdého spánku s pocitem úzkosti, bušení srdce, halucinacemi.. otevřeš oči a jsi si vědoma reality, akorát nemůžeš hýbat svým tělem. Také se ti může stát, že vidíš nějaký černý obrys postavy - mnoho lidí se tak domnívá, že vidí ducha. Kdo nebo co to vlastně je, toť otázka. Každopádně se paralýza řadí mezi nejhorší noční můry, kterou můžeš zažít.

Jaké jsou příčiny? Ono se nedá přesně říct, co spánkovou paralýzu vyvolává. Ale pár faktů je ověřených.

- častý stres
- nepravidelná strava a životní rytmus
- nedostatek spánku
- spánek během odpoledních hodin
- spánek s mnoha polštáři pod hlavou
- spánek na zádech
- časté snění

PŘEČTI SI TAKÉ:

Potřebuješ se uvolnit? Zkus spánek jogínů

Chceš klidný spánek? Zkus lapače snů

Ráda si přispíš? Budeš v šoku, co s tebou udělá půlhodina spánku navíc

Ano, i časté snění se řadí mezi vyvolávací faktory této noční můry. Proč? Ze snění se může stát lucidní sen. To je sen, kdy si uvědomuješ, že sníš, ale pak se vědomí začne nacházet ve stavu, kdy sice sní, ale tělo už spí a nastává REM fáze. A spánková paralýza je stav, který se odehrává mezi spánkem a bděním. Mozek si je vědom reality, ale už nedokáže ovlivnit, co je sen a co je realita. Kvůli tomu dochází v mozku k ochrnutí kosterního svalstva, včetně hlasivek. 

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je to fakt nepříjemný, pokud to zažíváš poprvé. Když jsem to poprvé zažila já, vůbec jsem nechápala, co se děje. Pamatuji si, jak jsem křičela na rodiče, ale nešlo to. Věděla jsem, že je vedle mě obrys někoho, jak na mě promlouvá, ale já s tím nemohla nic dělat. Po pár vteřinách mozek uvolnil svalstvo, já se konečně probudila a pochopila, že to byl naštěstí jen sen. Od té doby se snažím neusínat na zádech. 

A co ty? Zažila jsi něco podobného?2 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •